استومی چیست؟

استومی چیست؟

سازگاری با زندگی پس از کلستومی، ایلئوستومی و یا استومی

زمان زیادی طول می‌کشد تا بتوان با استومی راحت زندگی کرد . در یک عمل جراحی، جراح حفره‌ای را در شکم ایجاد می‌کند و کیسه ای را قرار می دهد تا مواد زائد، مانند ادرار که از بدن خارج می شوند به درون کیسه منتقل شوند. ممکن است که سئوال‌های زیادی در این مورد برایتان به وجود آید که آیا پس از کلستومی می توانید به بیرون از خانه بروید؟ و می‌توانید به انجام کارهای گذشته بازگردید؟ آیا می توان دوچرخه سواری کرد؟ آیا همه با یک نگاه کردن ساده متوجه می‌شوند که شما جراحی استومی انجام داده‌اید؟ آیا می توانید به تمامی کارهایی که قبل از این عمل جراحی انجام داده اید بازگردید و از انجام کارهای گذشته لذت ببرید؟

استومی چیست؟

با وجود استومی، می توان هر غذا و نوشیدنی را مصرف کرد؟

آیا شما یک غذای مورد علاقه دارید؟ اگر از طرف دکتر این تایید را گرفته اید که با رعایت رژیم غذایی می توانید غذای مورد علاقه خود را میل کنید، پس با این حال خوردن آنچه که دوست دارید مشکلی ایجاد نمی‌کند. همانطور که خوردن بعضی غذاهایی که موجب نفخ می شوند ، قبل از برای جراحی ممنوع است زیرا گاز معده تولید می کنند ؛ به احتمال زیاد برخی غذا ها باعث ایجاد گاز معده، اسهال، یبوست، هضم ناقص و بوی بد ادرار می شوند ، اما اینکه کدام یک از غذاها این تاثیرات را بر روی شما می گذارد به بدن شما بستگی دارد ؛ اگر مطمئن نیستید که کدام غذاها این اثر را بر روی شما می‌گذارند، در مکان‌های عمومی آن را میل نکنید ، یک بار در خانه این غذاها را امتحان کرده تا متوجه شوید هر غذا چه تاثیراتی بر بدن شما می گذارد ، با این کار ، زمانی که با دوستانتان هستید به جای نگران بودن در مورد تاثیر غذا بر روی بدنتان ، وقت بیشتری را صرف شاد بودن می کنید ؛ البته جویدن کامل غذا و نوشیدن آب زیاد به رفع مشکلات گفته شده کمک می کند.

واکنش روده به غذاهای شایع شامل موارد زیر است :

  • گاز معده: مارچوبه، لوبیا، کلم بروکلی، جوانه بروکسل، کلم، نوشابه گازدار، گل‌کلم، پیاز، نخود فرنگی. این موارد گفته شده باعث ایجاد نفخ می شوند.
  • هضم ناقص: پوست سیب، کلم، کرفس، نارگیل، ذرت، میوه های خشک، قارچ، آجیل، آناناس، پاپ کورن، مغز آجیل، پوست میوه ها، پوست سبزیجات
  • اسهال: غذاهای سرخ شده، آب میوه انگور، غذاهایی با قند بالا، آب آلو، غذاهای تند و پرادویه
  • یبوست: سیب، موز، پنیر، ماکارونی، برنج، کره بادام زمینی، سیب زمینی بدون پوست
  • افزایش دهنده ی بوی بد ادرار: الکل، مارچوبه، کلم بروکلی، لوبیای خشک شده، تخم مرغ، ماهی، سیر، پیاز، نخود فرنگی
  • کاهش دهنده ی بوی بد ادرار: آب زغال اخته، شیر پرچرب، ماست، جعفری

منبع موارد گفته شده آکادمی تغذیه و رژیم غذایی انجمن های استخوان سازی آمریکا است.

استومی چیست؟

کنترل بوی ادرار

اگر شما دچار اوروستومی هستید باید نگران بوی بد ادرار خود باشید. بعضی غذاها این بوی بد را تشدید می کنند اما با نوشیدن آب زیاد و یا آب زغال اخته این بوی بد را به حداقل می رساند. همانطور که گفته شده موادی که باعث افزایش بوی بد ادرار می شوند شامل مارچوبه، ماهی، سیر و پیاز است .

همچنین موادی که باعث کاهش این بوی بد می شوند شامل آب زغال اخته و نوشیدن روزانه ۸_۱۰ لیوان آب، و یا نوشیدن مایعات بدون کافئین است .

اگر دچار استومی هستید می توانید به ورزش کردن ادامه دهید

اگر شما به یکی از ورزش ها علاقه دارید می توانید پس از عمل جراحی به سرگرمی مورد علاقه خود بازگردید. بیشترین خطری که ممکن است به وجود آید آسیب رسیدن به کیسه استومی و خارج شدن زائدات داخل آن است اگر می‌خواهید ورزش کنید در مورد محصولات ویژه که ریسک کمتری برای ابتلا به این خطر را دارند با پزشک خود صحبت کنید تا محصولات خوبی را برای شما ارائه دهد. قبل از انجام تمرینات ورزشی با پزشک خود صحبت کنید ، ممکن است پزشک شما بخواهد که تا زمانی که به طور کامل بهبود نیافته اید در خانه استراحت کرده تا خطر عوارض آن کاهش یابد. گاهی اوقات پزشک شما برای جلوگیری از خطرات احتمالی توصیه هایی را برای شما بازگو می‌کند تا هنگام ورزش کردن و یا کاهش وزن به مشکلات جدی بر نخورید.

اگر نگران این موضوع هستند که شنا کردن، دویدن و سایر فعالیت ها باعث می شود تا کیسه استومی پاره شود و مواد زائد آن به بیرون بریزد می توانید از یک کمربند مخصوص برای بستن آن استفاده کنید. برای پیدا کردن این کمربند مخصوص می توانید به مغازه های لوازم پزشکی و فروشگاه‌های آنلاین سر بزنید.

آیا میتوان پس از جراحی همراه با استومی به محل کار بازگشت؟

پس از عمل جراحی شما به زمان نیاز دارید تا زخم‌هایتان بهبود یابند، پس از آن می توانید به کار خود بازگردید اما احتیاج است که با کارفرمای خود صحبت کنید تا به دلیل وجود استومی ، برای شما و کارهایی که باید انجام دهید برنامه ی سبک تری را در نظر گرفته و به شما فرصت وقف گرفتن با استومی تان را بدهد. اگر شغلتان به صورتی است که باید چیزهای زیادی را بلند کنید پزشک به شما توصیه خواهد کرد که حین انجام این فعالیت ها مراقب استومی خود باشید. اگر نگران استومی هستید با پزشک خود صحبت کنید و اجازه ندهید که این نگرانی‌ها شما را از رخداد بهترین اتفاق های زندگی تان باز دارد. برگشتن به کار باعث می شود شما احساس کنید که به زندگی گذشته ی خود بازگشته اید و دوباره کار کردن و داشتن شغل حس بهتری را در شما ایجاد می کند.

احتیاجی نیست که همه از این موضوع خبردار شوند اما می‌توانید راجع به آن با هر کسی که می‌خواهید صحبت کنید ، این تصمیم شما است که بخواهید با چه کسی در مورد جراحی استومی خود صحبت کنید. معمولاً ممکن است علاقه داشته باشید با فردی که به شما خیلی نزدیک است صحبتی داشته باشید اما گاهش اوقات ممکن است باعث ایجاد نگرانی در فرد مورد نظر بشوید . با کسی صحبت کنید که به تقویت روحیه شما کمک می‌کند. اگر برای همکارانتان این سوال به وجود آید که چرا مدتی از کار خود دور بوده اید و راجع به جراحی و مریضی شما سوال بپرسند، قبل از آنکه به سوال های آن ها پاسخ دهید به جواب خود فکر کنید ؛ می توانید بگویید که دچار مریضی شده اید که نیاز به جراحی داشته است و اگر از بیان استومی خود احساس راحتی نمی کنید هنگام پاسخ به آن ها وارد جزئیات نشوید. اگر بعد از جراحی و هنگام بازگشت به کار نیاز داشته باشید که بیشتر استراحت کنید می‌توانید به یکی از همکار خود که با او احساس راحتی بیشتری می کنید در مورد جراحی خود صحبت کرده تا بتواند برای سهولت کار به شما کمک کند. بعضی از افراد ترجیح می‌دهند این موضوع را مخفی نگه دارند اما برخی دیگر به هر شخصی که راجع به جراحی شان سوال می‌پرسند پاسخ می‌دهند ؛ اما اگر احساس راحتی دارید می توانید در مورد آن با هر کسی که می‌خواهید صحبت کنید.

استومی چیست؟

می توانید استومی خود را مخفی کنید

کیسه استومی که به شما وصل است می تواند مشهود باشد، زمانی که لباس پوشیده اید متوجه وجود استومی در زیر لباس خود می شوید ممکن است فکر کنید که همه ی افرادی که با شما در یک اتاق قرار دارند متوجه صدای استومی شما می‌شوند اما بیشتر افراد تا زمانی که شما با آن ها درباره ی وجود آن صحبت نکنید متوجه آن نخواهند شد. هرچه به استومی خود بیشتر عادت کنید، نکات و ترفندهای بیشتری را برای پنهان کردن آن یاد خواهید گرفت، در اینجا چند نکته برای پنهان کردن آن وجود دارد:

  • هنگامی که ۱/۳ آن پر شد باید نسبت به خالی کردن آن اقدام کنید، در این صورت دیگر در لباس شما برآمدگی به وجود نمی آید .
  • اگر هنگام خالی کردن کیسه استومی خود نگران بوی بد آن هستید از پزشک و یا مغازه های لوازم های پزشکی اسپری خوشبو کننده بخواهید تا این بوی بد به حداقل برسد .
  • می توانید از دوست نزدیک خود بخواهید زمانی که استومی در زیر لباستان نمایان شد و یا صداهای تولید شده بلند بودند به شما اعلام کند .

بدن هر کس سر و صداهای ایجاد کرده و هر از گاهی بوی بد تولید می‌کند، پس از این اتفاق نترسید و اجازه ندهید که این ترس شما را از استفاده کردن از زندگیتان باز دارد.

می توانید هر چه را که می خواهید بپوشید

کیسه استومی ممکن است در بعضی لباس ها نمایان شود اما این موضوع به آن معنی نیست که نمی توانید هر چه را که می‌خواهید بپوشید ، ولی اگر لباس های راحتی که کمربند نداشته باشند و یا اینکه زیادی تنگ نباشند را برای پوشیدن انتخاب کنید ، بهتر است. اجازه ندهید استومی شما را از پوشیدن لباس تنگ مصرف کند می توانید قبل از پوشیدن لباس تنگ از مایو های محکم استفاده کنید تا استومی شما را فیت نگه دارند .

استومی چیست؟

می توانید با وجود استومی رابطه ی جنسی داشته باشید

برای بهبودی پس از عمل جراحی، شما به زمان نیاز دارید و بسته به نوع جراحی ممکن است دچار عوارض جانبی مانند خشکی واژن و یا اختلال در نعوظ شوید. اما با وجود کیسه ی استومی هم می توانید رابطه داشته باشید.

 

پارساطب
ارسال دیدگاه