انواع زخم سوختگی و مراقبت از آن ها

انواع زخم سوختگی و مراقبت از آن ها

میزان سوختگی فرد آسیب دیده ناشی از صدمات سوختگی در آتش سوزی، آفتاب سوختگی، مایعات داغ یا بخار، روغن و برق گرفتگی  در انواع زخم سوختگی اثر دارد. پزشکان تشخیص میزان سوختگی فرد را از عواملی نظیر عمق سوختی و اندازه سوختگی یا وسعت آن ارزیابی می کنند.

اکثر سوختگی ها کوچک هستند و با مراقبت های خانگی قادر به درمان آن ها هستیم. اما اگر وسعت سوختگی زیاد باشد نیازمند مراقبت های ویژه و پزشکی مخصوصی است که اگر رعایت نشود محل سوختگی عفونت می کند و زخم می شود.

سوختگی ها درجات مختلفی دارند که از آسیب به پوست تا آسیب به بافت های عمیق تر را شامل می شود. یکی از عوامل درمان آن شستشوی با دقت و پانسمان زخم است.

در این مقاله قصد داریم انواع زخم سوختگی را معرفی کنیم و شما را در مراقبت های مورد نیاز آن راهنمایی کنیم.

انواع زخم سوختگی و مراقبت از آن ها

معرفی انواع زخم سوختگی

مراقبت از زخم سوختگی تاثیر زیادی در بهبود زخم، جلوگیری از عفونت و کمک به روند درمان آن دارد. ابتدا تعریفی از سوختگی را بیان می کنیم و سپس انواع آن را شرح می دهیم.

سوختگی عبارت است از آسیب به گوشت بدن که در اثر عواملی نظیر گرما، تابش مستقیم نور خورشید و برخورد با برق ایجاد می شود. شدت این زخم ها درجه بندی می شوند.

غالبا سوختگی درجه یک رخ می دهد که درمان آن آسان است و سریع بهبود می یابد. دیگر درجات سوختگی نیازمند مراقبت های پزشکی هستند. اگر دچار سوختگی شدید هستید حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

در ادامه به بررسی انواع زخم سوختگی می پردازیم و آن ها را شرح می دهیم.

سوختگی درجه یک

یکی از انواع زخم سوختگی که بسیار سطحی است، به عنوان سوختگی درجه یک نام برده می شود. سوختگی درجه یک، سوختگی سطحی است که تنها لایه بیرونی و سطح پوست آسیب می بیند و اپیدرم پوست را تحت تاثیر قرار می دهد.

در این نوع از سوختگی، پوست قرمز، خشک، و دردناک است، ممکن است کمی خارش داشته باشد یا تاول کوچکی بزند. سوختگی درجه یک معمولا به مراقبت های پزشکی نیاز ندارد و با کمپرس آب یخ یا درمان های خانگی برطرف می شود.

اغلب سوختگی درجه یک در اثر برخورد انگشت دست با ظرف داغ یا قرارگیری کوتاه مدت در معرض آفتاب و عرق سوزی در بزرگسالان و کودکان است.

اگر سطح سوختگی درجه یک بزرگ باشد نیاز به درمان توسط پزشک دارد.

انواع زخم سوختگی و مراقبت از آن ها

سوختگی درجه دو

سوختگی درجه دو، نوع دیگری از انواع زخم سوختگی است. سوختگی های درجه دو معمولا تا لایه درم پوست گسترش می یابند و ضخامت جزئی سطحی یا عمیق را به وجود می آورند. در این نوع سوختگی لایه دوم پوست آسیب دیده است و درم و اپیدرم پوست را تحت تاثیر قرار می دهد.

ویژگی های این نوع سوختگی شامل رطوبت و قرمزی پوست است که ممکن است تاول ایجاد کند. سوختگی جزئی عمیق پوست، ممکن است درد یا قرمزی کمتری را نسبت به سطح اولیه پوست داشته باشد اما درمان آن مدت زمان بیشتری را می طلبد و سطح بیشتری را درگیر زخم کرده است.

از علت های به وجود آمدن سوختگی درجه دو، قرار گیری در معرض تابش شدید نور خورشید است. این نوع سوختگی را هرگز در خانه درمان نکنید و حتما از پزشک برای درمان کمک بگیرید.

انواع زخم سوختگی و مراقبت از آن ها

سوختگی درجه سه

از دیگر انواع زخم سوختگی که بسیار خطرناک بوده، سوختگی درجه سه است. این نوع سوختگی در تمام درم پوست گسترش می یابد و آن را درگیر می کند.

از نشانه های سوختگی درجه سه سفتی و ضخامت پوست، سفید و یا قهوه ای رنگ شدن آن است.

بهبود زخم سوختگی درجه سه باید توسط پزشک انجام شود و درمان آن نیازمند صبوری است زیرا ماه ها طول می کشد تا زخم بهبود یابد. برای درمان این زخم نیازمند مراقبت های مدام تا زمان بهبود آن هستید.

انواع زخم سوختگی و مراقبت از آن ها

سوختگی درجه چهار

سوختگی درجه چهار به عنوان یکی از انواع زخم سوختگی بسیار خطرناک و نگران کننده، ممکن است باعث مرگ فرد بیمار شود. در اثر انفجار مواد محترقه و برق گرفتگی شدید شخص دچار سوختگی درجه چهار می شود.

زخم سوختگی درجه چهار در کل پوست، چربی، عضله و استخوان زیرین گسترش می یابد.

از نشانه های آن این است که پوست سیاه شده و به رنگ ذغالی در می آید. سوختگی درجه چهار بسیار جدی و عمیق است و نیازمند درمان و مراقبت های ویژه و فوری پزشکی است.

نحوه مراقبت از زخم سوختگی

مراقبت از زخم سوختگی بسیار اهمیت  دارد و باید زیر نظر پزشک انجام شده و از درمان های خانگی پرهیز شود.

برای مراقبت از انواع زخم سوختگی با درجات دو، سه و چهار حتما باید درمان مناسب با زخم انجام شود و با مراجعه به پزشک پانسمان مناسب روی آن قرار بگیرد.

اگر دچار سوختگی شدید و عمیق شده اید، برای جلوگیری از زخم، عفونت و عوارض آن از کمک های فوری پزشکی بهره بگیرید. پزشک قادر به تعیین نوع درجه سوختگی است؛ بنابراین به متخصص مربوطه مراجعه کنید.

پزشک، روش های گوناگونی را برای درمان با توجه به میزان سوختگی شما انتخاب می کند. ممکن است با بریدن زخم اقدام به از بین بردن پوست مرده و تاول کند.

پزشک بهترین نوع پانسمان زخم را انتخاب کرده که به درمان شما کمک می کند. در مجله پزشکی انگلیس، دو نوع پانسمان برای زخم سوختگی وجود دارد که در ادامه شرح می دهیم.

پانسمان هیدروکلوئید

یکی از پانسمان های مناسب برای انواع زخم سوختگی که توسط پزشک انجام می شود، پانسمان هیدروکلوئیدی است.  هنگامی که دچار زخم سوختگی می شوید پس از مراجعه به پزشک و تشخیص درجه سوختگی، پانسمان مورد نظر انتخاب می شود.

این نوع پانسمان برای دست ها و مناطق کوچک بدن که درگیر سوختگی با ضخامت سطحی یا جزئی است، مفید واقع می شود.

پانسمان آلژینات

نوع دیگری از پانسمان که برای انواع زخم سوختگی با توجه به تشخیص پزشک انجام می شود، پانسمان آلژینات است. این نوع پانسمان ممکن است برای زخم مفید باشد زیرا به زخم می چسبد و در پایان بهبود آن، پانسمان از زخم جدا می شود.

انواع زخم سوختگی و مراقبت از آن ها

سخن آخر

نکته قابل توجه ای که در درمان زخم سوختگی وجود دارد این است که تمیز نگه داشتن زخم در حین درمان و ترمیم آن بسیار مهم است؛ زیرا از عفونت زخم جلوگیری می کند. بنابراین پانسمان باید مرتبا عوض شود.

برای درمان زخم سوختگی حتما به پزشک مراجعه کنید. تشخیص درجه سوختگی را به او بسپارید که قادر است بهترین روش درمان را انتخاب کند. توصیه می کنیم تا پایان درمان تحت نظر پزشک باشید. اگر زخم شدید باشد ممکن است در بیمارستان برای بهبودی کامل بستری شوید.

در این مقاله به شناخت انواع زخم سوختگی پرداختیم و روش های درمان آن را نیز بیان کردیم. توجه داشته باشید که دنیای علم و پزشکی در حال تغییر است. لطفا هنگام انتخاب روش درمان و داروهای مصرفی با پزشک مشورت کنید و سوالات خود را از او بپرسید.

Source: www.advancedtissue.com

پارساطب
ارسال دیدگاه