درمان خانگی و سریع عفونت زخم ها چیست؟

درمان خانگی و سریع عفونت زخم ها چیست؟

عفونت زمانی اتفاق می افتد که باکتری  ها در بخشی از پوست که شکافته یا باز شده است، وارد شوند. عفونت ممکن است سطحی باشد و فقط پوست را درگیر کند. همچنین این امکان وجود دارد که عفونت زخم ها عمیق تر شوند و بافت ها و اندام های اطراف زخم نیز دچار عفونت شوند.

درمان خانگی و سریع زخم ها از این نظر دارای اهمیت است که با درمان سریع از عمیق تر شدن عفونت و سرایت آن به اندام ها و عضوهای مجاور محل عفونت و حتی اعضای دیگر پیشگیری می شود. درمان عفونت زخم در شرایطی که عفونت ها سطحی هستند، بسیار سریع تر، موثر تر و کم هزینه تر خواهد بود.

بنابراین در این نوشتار که در رابطه با درمان خانگی و سریع زخم های خانگی است با ما همراه باشید و با روش های درمان خانگی عفونت زخم ها آشنا شوید. در این صورت اگر زخم های شما دچار عفونت شدند، در همان مراحل اولیه عفونت را درمان و از عمیق تر شدن آن، پیشگیری می کنید.

درمان خانگی و سریع عفونت زخم ها چیست؟

عفونت زخم ها؛ شستشوی زخم ها

افرادی که دچار عفونت های خفیف در زخم ها شده اند این امکان را دارند که در منزل به درمان این عفونت ها اقدام کنند. باکتری که سبب عفونت می شود، ممکن است از محیط اطراف زخم یا جسم خارجی موجود در محل زخم، وارد زخم شده باشند و به این ترتیب باعث عفونت شوند.

اولین اقدام در درمان سریع و خانگی عفونت زخم ها این است که زخم را بلافاصله شستشو دهیم.

قبل از هرگونه اقدامی برای شستشوی زخم لازم است که نکات بهداشتی حین شستشو کاملا رعایت شوند. اول دست ها با آب گرم و صابون کاملا تمیز شوند تا اطمینان حاصل شود که میکروبی از طریق دست آلوده وارد محل زخم نمی شود. سپس دست ها را خشک کرده و اقدام به شستشوی محل زخم کنید.

اشیا خارجی مانند شن و ماسه، خرده های شیشه، چوب یا هر شیء خارجی دیگری که در محل زخم است باید خارج شوند. اگر از تجهیزاتی مانند موچین برای خارج کردن این اجسام استفاده می کنیم لازم است که از تمیز بودن آن ها نیز اطمینان داشته باشیم. موچین یا هر وسیله مورد استفاده دیگر را با استفاده از پنبه تمیز و الکل ضد عفونی می کنیم.

باید کاملا مطمئن شویم که هیچ جسم خارجی در محل زخم باقی نمانده است. علاوه بر موچین از پارچه ای کاملا تمیز و مرطوب نیز برای خارج کردن اشیا خارجی محل زخم استفاده می شود.

پس از شستشو این امکان را دارید که لایه ای نازک از ژل ضدعفونی کننده روی محل زخم یا خراش قرار دهید.

درمان خانگی و سریع عفونت زخم ها چیست؟

خشک شدن کامل محل شستشو

پس از شستشوی محل زخم باید به زخم فرصت کافی داده شود که زخم خشک شود. باید از پانسمان محل زخم قبل از خشک شدن  جلوگیری کند.

پانسمان محل زخم در صورتی که تجمع مایعات روی آن وجود دارد، به عفونت بیشتر محل زخم کمک می کند. زخم ها و خراش های خیلی جزئی محل زخم نیازی به پوشاندن ندارند.

پانسمان زخم

پس از اینکه زخم شسته شده، خشک شد، نیاز به پانسمان آن است.

پانسمان برای جلوگیری از عفونت زخم ها زمانی صورت می گیرد که خونریزی کاملا کنترل شده باشد، برای کنترل خونریزی لازم است که دو طرف زخم به هم نزدیک شده و محل خونریزی توسط گاز استریل فشار داده شود. بعد از اینکه خونریزی کنترل شد، محل زخم را با یک پنبه آغشته به مواد ضد عفونی کننده، ضد عفونی می شود.

حرکت پنبه از داخل به سمت خارج باشد تا آلودگی ها از قسمت خارج وارد زخم نشوند.  سپس یک گاز استریل روی زخم گذاشته می شود. اگر زخم همچنان خونریزی داشت، بایدگاز استریل های بیشتری روی زخم گذاشته شود. در آخر گاز استریل را با چسب از چهار طرف روی پوست ثابت می شود.

هرگز پانسمان روی زخم جا به جا نشود. در صورتی  که پانسمان جا به جا شود، احتمال ورود میکروب های روی پوست در اطراف زخم به محل زخم و احتمال افزایش آلودگی وجود دارد.

درمان خانگی و سریع عفونت زخم ها چیست؟

نکات کلی در درمان خانگی و سریع عفونت زخم ها

توجه و رعایت برخی نکات کلی در درمان عفونت زخم و پیشگیری از سرایت عفونت به سایر بخش ها تاثیر دارند، این نکات عبارت است از:

 • شستشوی محل زخم باید خیلی سریع انجام شود؛
 • برای درمان عفونت زخم ها، حداقل روزی یک بار پانسمان زخم باید عوض شود، در صورتی که زخم سریع مرطوب و کثیف شود تعداد دفعات تعویض پانسمان بیشتر شود؛
 • از پراکسید هیدروژن روی زخم استفاده نکنید. پراکسید هیدروژن باید تحریک پوست می شود؛
 • پوست روی زخم را نکنید. این کار خراشیدگی را افزایش می دهد و با به تأخیر انداختن روند درمان زخم، سبب افزایش احتمال عفونت می شود؛
 • در صورتی که شستشوی محل زخم با استفاده از آب پاکیزه وجود ندارد، از دستمال های الکلی استفاده شود، به این ترتیب از عدم انتقال میکروب و باکتری اطمینان حاصل می شود؛
 • در صورتی که زخم وسیع یا دچار خونریزی شدید باشد برای درمان زخم و عفونت ناشی از آن به پزشک مراجعه شود؛
 • افرادی که توسط حیوانات گزیده شده اند یا زخم های آن توسط یک شیء خارجی آلوده ایجاد شده است، در معرض خطر ابتلا به کزاز قرار دارند، بنابراین بهتر است که به پزشک برای اقدامات درمانی بیشتر مراجعه کنند؛
 • اگر با انجام اقدامات اولیه، طی یک یا دو روز روند بهبودی در زخم ها مشاهده نشد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

نکته قابل توجه این است که ماده بتادین که در ضد عفونی کردن زخم ها مورد استفاده قرار می گیرد، یک محلول میکروب کش قوی است. این محلول امکان از بین بردن تمام باکتری ها، ویروس و قارچ ها را داد؛ اما حتما باید روی پوست خشک شود تا تأثیرات لازم را داشته باشد. همچنین نفوذ این ماده به داخل زخم، با توجه به وجود املاح ید در آن، ممکن است موجب حساسیت در برخی افراد شود.

 خطر عفونت زخم ها

در برخی شرایط امکان عفونت زخم ها بیشتر است. شرایطی که در آن زخم ها با عفونت بیشتری همراه هستند و امکان عفونت در آن افزایش می یابد عبارت است از:

 • زخم های بزرگ و عمیق با لبه های دندانه دار؛
 • باقی ماندن اجسام خارجی در محل زخم؛
 • علت زخم نیش گرفتن و گزیدگی توسط حیوانات دیگر باشد؛
 • زخم توسط اشیا زنگ زده و آلوده ایجاد شده باشد؛
 • افرادی که مبتلا به دیابت هستند؛
 • افرادی که مبتلا به بیماری های تضعیف کننده سیستم ایمنی از قبیل HIV هستند؛
 • افزایش سن افراد، افراد مسن بیشتر در معرض عفونی شدن زخم ها هستند؛
 • کم تحرکی.

درمان خانگی و سریع عفونت زخم ها چیست؟

سخن آخر

درمان خانگی و سریع عفونت زخم ها از این جهت دارای اهمیت است که از شدیدتر شدن عفونت زخم و انتشار آن به بافت های عمیق تر و سایر بخش های بدن پیشگیری می شود.

مهم ترین اقدامات در درمان خانگی عفونت زخم ها، شستشوی مداوم محل زخم، خشک کردن و پانسمان است. تمامی اجسام خارجی که باعث افزایش احتمال آلودگی محل زخم ها می شوند، تمیز شده و برداشته شوند.

هنگام شستشو و ضدعفونی کردن محل زخم، دست ها و تمامی تجهیزات مورد استفاده باید کاملا تمیز باشند، تا باعث انتقال میکروب و عفونت بیشتر زخم نشود.

پانسمان روی زخم نباید جا به جا شود. جا به جایی پانسمان روی زخم سبب انتقال میکروب ها از محل اطراف زخم به درون زخم می شوند.

در برخی شرایط از قبیل زمانی که زخم توسط گزیدگی و نیش زدن حشرات و حیوانات و یا اشیاء آلوده ایجاد شده است، باید به پزشک برای درمان عفونت زخم مراجعه کرد.

بیماری زمینه ای  از قبیل دیابت، HIV و دیگر فاکتور ها مانند کم تحرکی و افزایش سن احتمال عفونی شدن زخم ر ا افزایش می دهند.

Source: www.drugs.com, www.summitmedicalgroup.com, www.medicalnewstoday.com

پارساطب
ارسال دیدگاه