درمان زخم با لیزر درمانی

درمان زخم با لیزر درمانی

درمان زخم با لیزر درمانی در سال های اخیر تحولی را در دنیای علم پزشکی ایجاد کرده  و علاوه بر افزایش سرعت ترمیم زخم ها از دردسر های آن نیز برای بیماران کاسته است.  در این مقاله به انواع این نوع لیزر درمانی و اینکه برای چه نوع زخم هایی می توان از آن استفاده کرد پرداخته خواهد شد. اگر شما هم به دنبال راهکاری برای ترمیم بی دردسرتر زخم های بدن خود هستید پس با ما همراه باشید.

درمان زخم با لیزر درمانی

لیزر درمانی

از لیزرها در بسیاری از روش های درمانی مانند از بین بردن موهای زائد، پاک کردن خال کوبی، اصلاح جای زخم، جوان سازی پوست، کاهش مویرگ و آکنه استفاده می شود. استفاده از دستگاه های لیزر برای زخم به طور کلی هنوز در بین عموم چندان رایج نیست. تنها لیزرهای سرد توسط برخی از درمانگران در مراقبت از زخم مورد استفاده قرار گرفته اند.

لیزرها در سال های اخیر در فتوتراپی برای تسریع بهبودی زخم در بیمارانی که مشکل موضعی یا مشکلاتی در سیستم ایمنی بدن خود دارند و روند بهبود زخم آن ها با توجه به شرایط یا بیماری هایی که دارند متغیر است، استفاده می شود.

در حال حاضر، در درمان های بالینی از روش لیزر درمانی برای انواع مختلف زخم ها به عنوان درمانی کمکی یا جایگزین، در صورت غیرقابل استفاده بودن درمان های دارویی، استفاده می شود.

درمان زخم با لیزر درمانی

دلایل نیاز به لیزر در مانی برای درمان زخم ها

زخم ها از رایج ترین مشکلات بهداشتی در سراسر جهان هستند.  زخم های ناشی از آسیب دیدگی و همچنین زخم های بعد از عمل های جراحی گستره وسیعی از زخم های حاد و مزمن را شکل می دهند که گاهی عوارض آن ها با گذشت زمان افزایش می یابند. تأثیرات قابل توجه این زخم ها بر سلامت جسمی و روانی، دانشمندان را به یافتن روش های درمانی کارآمد سوق می دهد.

زخم های جراحی زخم های سطحی یا عمیق روی پوست، غشاهای مخاطی و لایه های عضلانی هستند. در معالجات معمول زخم، از برخی داروهای خاص مانند داروهای موضعی استفاده می شود. همه گیری زخم های نیازمند به درمان و هزینه های بالای روش های متداول و علاوه بر آن مقاومت دارویی در زخم های مزمن باعث افزایش روش های جایگزین ترمیم زخم شده است.

درمان زخم با لیزر درمانی

از کجا بدانیم که لیزر درمانی برای ما مناسب است؟

طی دهه های گذشته چندین روش مبتنی بر لیزر، میدان های الکتریکی و مغناطیسی،  نور و سونوگرافی به عنوان درمانی جایگزین یا کمکی برای درمان زخم های مزمن و حاد ایجاد شده است.

برای استفاده از  هر روش درمانی، اولین قدم دانستن خصوصیات اصلی فیزیکی و فیزیولوژیکی بافت هدف است.  برای ارزیابی بافت زخم، مطالعه چهار موضوع اساسی لازم است که عبارتند از:

  • سابقه زخم؛
  • سابقه و انواع روشهای درمانی قبلی؛
  • سابقه و انواع روشهای مراقبت های بهداشتی برای مدیریت زخم؛
  • سابقه زخم قبلی؛
  • و غیره.

از طرفی عواملی مانند اندازه زخم از جمله عمق، عرض و طول، نوع بافت، نوع و مقدار ترشح، رنگ پوست اطراف، ورم بافت محیطی و بافت دانه بندی از پارامترهای اصلی تعیین کننده هستند  برای آن که بدانیم که آیا درمان زخم با لیزر درمانی برای بیمار مورد نظر مناسب است یا نه.

روند ترمیم زخم  روشی پویا و پیچیده است که به عنوان پاسخی طبیعی به هرگونه آسیب دیدگی در بافت های زنده به حساب می آید. یکی از عوامل اصلی دستیابی به درمانی موفقیت آمیز و کارآمد برای  زخم ها، دنبال کردن نحوه پاسخگویی بدن به این روش، پس از درمان و ارزیابی کلی شرایط  جسمی بیمار است.

درمان زخم با لیزر درمانی

مزیت های لیزر درمانی

داروهایی که معمولاً برای ترمیم زخم تجویز می شوند دارای تأثیراتی در بدن بیمار به صورت سیستماتیک و موضعی هستند. در این جا منظور از اثرات سیستماتیک، عوارضی هستند که بر کل اعضای بدن ممکن است تأثیر بگذارند. اثرات سیستماتیک و همچنین عوارض جانبی داروها نیاز به ارزیابی جداگانه دارند. در روش استفاده از لیزر درمانی این فرصت وجود دارد که مناطق مشخصی تحت تأثیر درمان قرار گیرند که در کنترل  پزشک است؛ بنابراین خطر هر گونه اثر سیستماتیک بر کل بدن به ویژه بر اندام های حیاتی از بین خواهد رفت.

از طرفی روش لیزر درمانی خواصی چون  نبود درد، گشادکنندگی عروق و ضد التهاب بودن را دارد. معمولاً روشهای جراحی و دارویی همراه با درد، تورم، زخم و ترشحات زخم به صورت جداگانه است اما لیزر می تواند این موارد را به طور چشمگیری کاهش دهد.

از دیگر مزایای درمان زخم ها با لیزر درمانی نحوه بهبودی بعد از عمل در این روش است که  عفونت را کاهش داده و ایمنی سلول ها را بهبود می بخشد. تقویت بافت ها به عنوان اثر ثانویه در این روش که ناشی از تحریک الکتریکی است، به تسریع بهبودی زخم کمک می کند.

این روش درمانی مشکلاتی را که سایر روش های درمانی برای زخم ها به وجود می آورند را نیز برطرف ساخته است. از نمونه مشکلاتی که در ترمیم زخم ها ظاهر می شود، عدم اکسیژن رسانی کافی است. این مشکل از روند طبیعی بهبودی جلوگیری می کند. اکسیژن رسانی اضافی به زخم ها به ویژه زخم های دیابتی، در روند بهبودی زخم کارساز است.

درمان زخم با لیزر درمانی

تحریک زخم به کمک لیزر

چگونه لیزر با تحریک کردن زخم آن را بهبود می بخشد؟

با توجه به ماهیت و میزان زخم و بافت آسیب دیده، ضایعات پوستی ممکن است به دو روش اولیه و ثانویه بهبود یابند. ترمیم اولیه که در آن زخم به روش هایی  مانند بخیه زدن بسته می شود  وروش  ثانویه  راهکاری است که در آن زخم باز گذاشته می شود تا خود سلول های اطراف زخم آن را ترمیم کنند.

در ضایعات پوستی گسترده، از دست دادن بافت منجر به دشوار یا حتی غیرممکن شدن پیدا کردن مرز تقریبی جراحت شود. بنابراین،  بهبود به روش ثانویه روشی طبیعی برای ترمیم بافت است. این روندی کندتر و با خطر بالای عفونت است. این نوع ترمیم باعث انقباض و ایجاد جای زخم گسترده می شود و غالباً هزینه های زیادی برای درمان دارد.

در اینجا لیزر درمانی به عنوان مکملی برای روش ثانویه به کمک ما می آید که  با کاهش شدت نفوذ التهاب همراه است. تابش ساطع شده توسط لیزرها در محدوده قرمز و مادون قرمز باعث افزایش تکثیر فیبروبلاست و تسریع خود ترمیمی زخم می شود.

به طور قطع مشخص نیست که لیزر چگونه با تحریک زخم آن را بهبود می بخشد، اما برخی کارشناسان معتقدند که این فرآیند اکسید نیتریک تولید می کند، که تأثیر شناخته شده ای بر فعالیت سلولی و در ترمیم زخم ها دارد. مطمئناً لیزر تولید کلاژن را که پروتئینی ضروری در ترمیم زخم است افزایش می دهد. البته، لیزر درمانی تنها درمان زخم نیست، بلکه عملیاتی کمکی است، در واقع چیزی که می تواند به بهبود زخم کمک کند.

بر اساس گزارش های موجود در مقالات علمی، استفاده از لیزر درمانی در درمان زخم ها زمان بهبودی زخم را تسریع می کند و همچنین فرآیند ترمیم هماهنگ و سازمان یافته تری را فراهم می آورد، و در نهایت نتایج از نظر  زیبایی نیز بهتر خواهد بود.

سخن آخر

همانطور که در این مقاله گفته شد درمان زخم با لیزر درمانی از روش های نوینی است  که برای کمک به بیمارانی مانند بیماران دیابتی که همواره  مشکلاتی را با ترمیم زخم های بدنشان دارند،  ارائه شده است.  این روش درمانی سریع تر و همچین بدون عوارض جانبی را برای بیمار فراهم می سازد که خود از مهم ترین دلایل پیدایش این نوع درمان می باشد و همچنین از مزایای قابل توجه آن است.

Source: www.woundsource.com, www.sciencedirect.com

پارساطب
ارسال دیدگاه