درمان زخم سوختگی

زخم ناشی از سوختگی

زخم سوختگی

زخم ناشی از سوختگی ، که یکی از جدی ترین آسیب های بدن انسان است، همانطور که مشخص است ، آسیب های کشنده ریه و مغز می تواند به دلیل شعله ، سوختگی با آب داغ و شوک الکتریکی و همچنین سوختگی در یک منطقه بسته رخ دهد  و یا در اثر اشعه های خورشید ایجاد شود. اگرچه ماهیت سوختگی آسیب دیدگی است که غالباً پوست را درگیر می کند ، اما می توان با موقعیت هایی مواجه شد که در اثر سوختگی شدید شعله و برق گرفتگی ، بافت های عمیق تحت تأثیر قرار بگیرند. اگرچه مطالعه آماری کامل و دقیقی وجود ندارد ، اما تقریباً هر سال 200000 – 250.00 نفر در معرض جراحات سوختگی جزئی یا بزرگ قرار می گیرند، از این تعداد 13-12 هزار نفر در بیمارستان بستری می شوند و 600-500 نفر نیز جان خود را از دست می دهند.  علاوه بر این ، تعداد بیماران مبتلا به سوختگی با درجات مختلف و عوارض مادام العمر یا ناتوانی قابل ملاحظه زیاد است.

زخم ناشی از سوختگی

آسیب دیدگی در اثر سوختگی وضعیتی است که برخلاف سایر آسیب ها ، حتی اگر به شکل بسیار خفیفی باشد اکثر افراد جامعه تجربه کرده اند. تقریباً همه ما دچار سوختگی با مایعات داغ یا سوختگی کم در اثر تماس با سطح گرم شده ایم. در نتیجه ، همه ما از ناراحتی چنین صدماتی آگاه هستیم. احتمالاً ، این به ما اطلاعاتی در مورد درد و رنجی که سطح پوست بزرگ تر تحت تأثیر قرار می گیرد را می دهد. در واقع ، در اشکال شدید آن ، آسیب سوختگی می تواند شدیدترین نوع ضربه باشد که زندگی را تهدید می کند. در صورت زنده ماندن ، این نوع آسیب زندگی فرد را از همه لحاظ تغییر می دهد. با شرایطی روبرو خواهد شد که در راحتی زندگی مانند ظاهر بیرونی ، عملکرد مستقل در جامعه و در نتیجه وضعیت روانی فرد بسیار تأثیر می گذارد.

کمک های اولیه:

مهم ترین کاری که می توان برای جلوگیری از زخم سوختگی انجام داد ، انجام اقدامات احتیاطی لازم برای جلوگیری از سوختگی است. به همین دلیل لازم است که در نظر داشته باشید و اقدامات احتیاطی بسیار ساده ای را رعایت کنید تا سوختگی کودکان به ویژه در خانه و آشپزخانه به حداقل برسد. به عنوان مثال ، اقدامات احتیاطی ساده مانند نگه نداشتن دسته تابه روی اجاق گاز در دسترس کودکان ، داشتن درپوش محافظ روی پریزهای برق ، دور نگه داشتن کتری و قوری از کودکان در کنار میز صبحانه همیشه  موثر خواهد بود. متداول ترین نمونه از ترومای سوختگی جزئی ، سوختگی با مایعات داغ است که در کودکان 0 تا 5 سال دیده می شود. با وجود تمام اقدامات احتیاطی ، آنچه در چنین شرایطی باید انجام شود باید یک کمک های  اولیه صحیح و موثر باشد. پس از آسیب سوختگی ، خنک سازی محل زیر آب فقط به مدت 20-15دقیقه به طور قابل توجهی آسیب به سطح سلول سوختگی را محدود می کند و به طور جدی از افزایش درجه سوختگی جلوگیری می کند. استفاده نکردن از هر چیزی (به خصوص پماد یا سایر موادی که پس از آن تمیز کردن آنها دشوار است) روی محل سوختگی مهم است. پس از خنک شدن این ناحیه ، تمام کارهایی که باید انجام شود این است که باید آن را با یک پارچه یا حوله تمیز بپوشانید – زیرا تماس نداشتن با هوا برای کنترل درد بسیار مفید است – و به متخصص مراجعه کنید.  با توجه به اینکه اکثر کسانی که در معرض این نوع آسیب قرار دارند کودکان هستند ، تنها کاری که باید انجام شود جلوگیری از دردهای ناشی از تغییر پانسمان و اطمینان از ترمیم زخم بدون هیچ مشکلی است.

زخم ناشی از سوختگی

اهداف درمان:

هدف از درمان در سوختگی های اساسی علاوه بر زنده ماندن بیمار این است که بیمار را با پتانسیل بدون تغییر به حالت قبل از آسیب رساند.  ماهیت آسیب سوختگی اغلب این هدف را غیرممکن می کند ، اما هدف باید ثابت باشد و از جنبه های زیر درمان را به حداکثر برساند:

– ظاهر؛ برگرداندن ویژگی های زیبایی از نظر رنگ پوست ، ساختار و کانتور ناحیه آسیب دیده تا آنجا که ممکن است.

– عملکرد؛ صرفه جویی حداکثر در توانایی انجام کارهای خانه ، زندگی تجاری و فعالیت های زندگی خصوصی . این معمولاً به معنای صرف تلاش جراحی ترمیمی برای حفظ ساختارهای حیاتی و برگرداندن وضعیت بیمار به قبل از آسیب دیدگی و  حفظ دامنه حرکت است.

– روحی؛   کمک به بهبود روانشناختی پس از یک آسیب. تلاش برای کمک به بیماران و بستگان آنها در طی روند طولانی مدت دردناک و استرس زا ضروری است.

زخم ناشی از سوختگی

مراقبت از زخم و درمان جراحی:

مسئله چگونگی اطمینان از ترمیم زخم سوختگی ، عمق سوختگی است. به همین دلیل ، اولین کار متخصص تعیین عمق سوختگی است. به عنوان یک اطلاعات کلاسیک ، عمق سوختگی  بین 1 تا 4 درجه تعریف می شود.

زخم ناشی از سوختگی

Source: www.mustafadeveci.com

پارساطب
ارسال دیدگاه