درمان زخم مزمن

زخم هایی که بهبود نمی یابند سرنوشت نیست!

زخم هایی که به دلیل دیابت در مدت زمان طولانی بهبود نمی یابند،  یک مشکل بسیار مهم هم برای شخص و هم برای اطرافیان است. در این زخم ها که ممکن است ماه ها بهبود نیابد و باعث قطع عضو شود ، در حقیقت ، نه تنها قند بالا ، بلکه اختلالات دیگر ناشی از قند بالا نیز تأثیر بسیار زیادی دارد.

در کلینیک ما با استفاده از رویکرد چند رشته ای به بیماران،  هم عامل ایجاد زخم و هم با مدرن ترین و مؤثرترین روش های درمانی بیماران  را بهبود می بخشیم.

درمان زخم مزمن

زخم مزمن چیست؟

زخم های مزمن، زخم های طولانی مدت هستند که در مدت 3 ماه بهبود نمی یابند. می توان این دوره را به 1 ماه کاهش داد. زخم های پوستی ، یعنی زخم های مزمن ، زخم هایی هستند که کل ضخامت پوست را شامل می شود  و به آرامی بهبود می یابند یا بهبود نمی یابند.

زخم های طولانی مدت (مزمن)، وضعیتی است که عمیقاً بر مردم ، محیط و جامعه آنها تأثیر می گذارد. به طور کلی ، افزایش جمعیت سالخورده با افزایش زخم های مزمن مطابقت دارد. زخم های مزمن می تواند باعث درد ، از بین رفتن عملکرد و حرکات ، عدم توانایی در کار ، وابستگی به خانه یا حتی   بستر ، افسردگی ، استرس و اضطراب ، بوهای ناخواسته ، خجالت ، تنهایی  ، بار مالی ، طولانی ماندن در بستر و حتی مرگ شود.

در طی بهبود طولانی مدت زخم های مزمن   ، عوارض یا به عبارتی عوارض جانبی نامطلوب ممکن است رخ دهد. اینها:

  • سلولیت (عفونت پوستی)
  • اگزما
  • خون ریزی
  • گانگرن
  • آمپوتاسیون

زخم های مزمن؛ می توانند به ناتوانی دراز مدت ، این وضعیت هم ممکن است در قالب یک دایره معیوب  سبب دشوار شدن بهبود زخم شود.

زخم های دیابتی نیز می تواند بهبود یابد:

برای درمان و مراقبت از زخم های مزمن ، در کشورهای پیشرفته فقط مراکز زخم وجود دارد که با این موضوع سر و کار دارند. در مراکز زخم ، هدف از درمان بیماران با مواد پزشکی مناسب ، پانسمان ، معاینات رادیولوژی ، مداخلات جزئی و روش های جراحی است. هدف اصلی درمان این شرایط بسیار مهم است که  بر افراد ، محیط و جامعه آنها تأثیر می گذارد.

درمان زخم مزمن

در درمان زخم مزمن؛ بیمار با تمام روش ها و دستگاه های مدرن مورد استفاده در دنیا درمان می شود.

انواع زخم مزمن :

زخم های مزمن با توجه به علل آنها در 4 نوع اصلی ظاهر می شوند:

  1. زخم های فشاری یا بستر
  2. زخم های دیابتی
  3. زخم به دلیل نارسایی وریدی
  4. زخم به دلیل نارسایی شریانی

(همچنین باید توجه داشت که سرطان های پوستی همچنین می توانند به صورت زخم های پوستی یا زخم هایی ایجاد شوند که در مدت زمان طولانی بهبود نمی یابد.)

درمان زخم مزمن

زخم فشاری چیست؟

زخم های فشاری در بیمارانی که تحرک محدود دارند ، قسمت خاصی از بدن در معرض فشار قرار می گیرد و گردش خون مختل می شود و مقدار خوني كه به آن ناحيه مي رسد كاهش مي يابد ، سلول ها شروع به مردن می کنند و در نتیجه زخم های فشاری ایجاد می شوند. معمولاً در بیمارانی که وابسته به بستر هستند ، فلج یا تحت عمل جراحی های بزرگ قرار گرفته اند ، رخ می دهد.

عواملی مانند سوء تغذیه ، مراقبت نامناسب ، ضعف بیش از حد یا چاقی ، کم خونی ، وجود بیماری های مزمن مانند دیابت ، پایین بودن مقاومت عمومی بدن از جمله عواملی هستند که باعث ایجاد پیشرفت زخم های فشاری می شوند. زخم های فشاری (بستر) معمولاً در وسط باسن ، در پهلوها و پاشنه ها دیده می شوند.

زخم دیابتی چیست؟

زخم های دیابتی در نتیجه کنترل نامناسب دیابت طولانی مدت ،  نارسایی گردش خون شریانی و کاهش حسی به دلیل درگیری عصب ایجاد می شوند. معمولاً در پاها ، انگشتان پا و نواحی با فشار استخوان ظاهر می شوند.

دیابت کنترل نشده که سال ها ادامه دارد ، به بافت های عروقی و عصبی آسیب می رساند و باعث ایجاد آسان زخم در ناحیه پا می شود. در درمان زخم باز شده ، کنترل قند خون برای از بین بردن عفونت و بهبود زخم بسیار مهم است.

درمان زخم مزمن

زخم وریدی چیست؟

زخم های وریدی؛ در نتیجه افزایش فشار خون در رگ ها رخ می دهد. به طور کلی این امر در نتیجه اختلال در دریچه ها به دلیل تشکیل لخته در رگ های پا مانند ترومبوز ، انسداد جریان خون یا از بین رفتن عملکرد دریچه ها در رگ به دلایل مختلف ایجاد می شود. زخم واریسی معمولاً در قسمت داخلی مچ پا ظاهر می شود و درمان آن دشوار است. نیاز به پشتیبانی متخصص دارد.

زخم شریانی چیست؟

زخم های شریانی به دلیل انسداد شریانی که خون تمیز را حمل می کنند ایجاد می شوند. معمولاً در انگشتان پا و انگشتان دست یا نواحی دیگر دیده می شود.

Source: www.kadikoyhastanesi.com

پارساطب
ارسال دیدگاه