درمان زخم ناشی از بریدگی چقدر زمان می برد؟

درمان زخم ناشی از بریدگی چقدر زمان می برد؟

ممکن است هر لحظه از زندگی، حادثه ای رخ دهد که قابل پیش بینی نباشد. از اتفاقات پیش رو خبر نداریم؛ اما نیاز است که آمادگی لازم در برخورد با حوادث را داشته باشیم. بریدگی و جراحت یکی از حوادثی است که به آسانی ممکن است اتفاق بیفتد. درمان زخم ناشی از بریدگی بستگی به عمق بریدگی و نحوه این اتفاق دارد.

بهتر است از روش درمان زخم ناشی از بریدگی آگاه باشیم و مراقبت های لازم بعدی را بدانیم. البته برای درمان بریدگی های عمیق بهتر است به پزشک مراجعه کنید و از او راهنمایی بگیرید.

این اتفاق ممکن است در خانه و بر اثر بریدگی سطحی یا عمیق به وسیله چاقو یا شکستن ظرف شیشه ای ایجاد شود، در محل کار حادثه ای رخ دهد یا در درگیری های خیابانی، زخمی شوید.

در این مقاله قصد داریم روش درمان زخم ناشی از بریدگی را بیان کنیم و مدت زمان درمان را نیز نسبت به عمق زخم عنوان کنیم.

درمان زخم ناشی از بریدگی چقدر زمان می برد؟

درمان زخم ناشی از بریدگی نیاز به مراقبت طولانی دارد!

با توجه به شدت زخم و محل آن، نیازمند مراقبت ویژه و طولانی مدت برای بهبودی کامل زخم ناشی از بریدگی هستید.

با توجه به محل بریدگی و عمق آن روش های درمان گوناگونی وجود دارد. از جمله زخم های جدی و خطرناک شامل زخم های پشت بدن، گردن، قفسه سینه و شکم است؛ زیرا در این نواحی، اجزای مهم و حیاتی بدن قرار دارد که در اثر برخورد ضربه و جراحت با چاقو ممکن است باعث مرگ شوند.

درمان زخم ناشی از بریدگی که کوچک و سطحی است، بسیار آسان است و این نوع زخم ها به راحتی و به سرعت بهبود می یابند. اما ممکن است مدت زمان بهبودی زخم های وسیع و خطرناک از جمله زخم چاقو طولانی بوده و نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشد؛ زیرا امکان بروز مشکلات پزشکی دیگری را در پی دارد.

اگر دچار بریدگی عمیق با چاقو شدید، بلافاصله برای مقابله با عوارض بعدی حتما مراقبت های پزشکی را جدی بگیرید.

راه حل سریع برای درمان زخم چاقو

اولین اقدامی که پس از برخورد چاقو باید صورت گیرد، مراجعه به اورژانس بیمارستان است؛ پزشک مراقبت های اضطراری برای کاهش خونریزی را انجام می دهد. در این مرحله ابتدا پزشک یا پرستار برای درمان زخم ناشی از بریدگی محل بریدگی را شستشو می دهند؛ این پاکسازی به وسیله محلول استریل برای از بین بردن باکتری ها انجام می شود.

با توجه به عمق زخم، پزشک ممکن است بیهوشی موضعی یا عمومی برای بیمار انجام دهد و زخم را جراحی کند. اگر جسم خارجی مانند تکه ای از شیشه شکسته شده در محل بریدگی فرو رفته باشد، پزشک با جراحی فوری، آن را خارج می کند؛ زخم یا اندام آسیب دیده را ترمیم کرده و از عفونت آن جلوگیری می کند.

در اکثر مواقع  پزشک برای درمان زخم ناشی از بریدگی، محل جراحت را به وسیله بخیه، منگنه یا چسب زخم می بندد که از خونریزی جلوگیری کند؛ در این مرحله فشار خون و نبض بیمار کنترل می شود. ممکن است مایعات داخل وریدی یا IV، آنتی بیوتیک یا واکسن برای بیمار تجویز شود.

در صورتی که فرد مجروح خون زیادی از دست داده باشد، باید خون مورد نیاز و از دست رفته به او تزریق شود. اگر نخاع و سیستم عصبی بیمار آسیب دیده باشد، ممکن است تحت عمل جراحی و ویزیت فیزیوتراپ نیز قرار بگیرد.

درمان زخم ناشی از بریدگی چقدر زمان می برد؟

دستورالعمل مراقبت طولانی مدت از زخم بریدگی

قبل از اینکه بیمار از مرکز درمانی مرخص شود، پزشک دستورالعمل های لازم برای درمان زخم ناشی از بریدگی را صادر می کند که باید کاملا رعایت کنید. این اقدامات ممکن است بسته به عمق ضربه چاقو متفاوت باشد. در ادامه به شرح این دستورالعمل ها می پردازیم:

 •     زخم را خشک و تمیز نگه دارید؛
 •     به دقت پانسمان را از روی زخم بردارید که آسیب بیشتری نبیند؛
 •     زخم را شستشو دهید و مجدد پانسمان کنید؛
 •     بهداشت شخصی را به وسیله شستن مداوم دست ها و استحمام رعایت کنید؛
 •     برای کنترل درد، داروی تجویزی را مصرف کنید.

به طور کلی، بهبودی زخم هایی که سطحی هستند و با بخیه، منگنه یا چسب زخم بسته شده اند، در حدود ده روز طول می کشد. برای درمان زخم های عمیقی که به وسیله چاقو ایجاد شده است، پس از ترخیص از بیمارستان، مدت زمان بیشتری برای درمان زخم ناشی از بریدگی نیاز است.

زخم چاقو در نواحی حساس مانند شکم، پهلو و کمر ممکن است عفونت کرده؛ به اجزای داخلی بدن آسیب وارد کند و حتی باعث مرگ بیمار شود؛ در این صورت به درمان های دیگری برای بهبودی نیاز است.

توجه داشته باشید اگر کودکی در خانه یا خیابان دچار زخم بریدگی یا حادثه ای توسط چاقو شود، هرگز در خانه به درمان نپردازید! هر چه سریع تر به مرکز درمانی مراجعه کنید و معالجه آن را به پزشک بسپارید.

درمان زخم ناشی از بریدگی چقدر زمان می برد؟

مراقبت های بعدی

زخم ها و بریدگی هایی که بر اثر ضربه چاقو ایجاد می شوند، ممکن است به درمان های طولانی مدت بعدی توسط بیمار یا پزشک متخصص نیاز داشته باشد. با توجه به عمق حادثه و هر نوع عوارض بعدی، پزشک باید ترمیم زخم را ادامه دهد که بهبودی کامل حاصل شود.

در صورت بروز علائمی که در زیر بیان می شود، حتما برای درمان زخم ناشی از بریدگی توسط چاقو، به پزشک مراجعه کنید:

 •     خونریزی شدید زخم که بعد از 5 دقیقه فشار دادن آن، ادامه یابد؛
 •     تب بالای 38 درجه یا لرزیدن بیمار؛
 •     قرمزی و تورم داخل زخم و اطراف آن؛
 •     تغییر رنگ زخم به زرد، سفید یا سیاه؛
 •     بوی بد منتشر شده از زخم؛
 •     خروج چرک از زخم.

ممکن است زخم، باعث بروز نواقصی در حرکت و نخاع بیمار شده و مانع راه رفتن و حرکت او شود؛ در این صورت پزشک فیزیوتراپی را برای درمان بیمار تجویز می کند.

اگر صدمه جدی بوده و به سیستم عصبی بیمار آسیب وارد کرده باشد، احتمال دارد اقداماتی نظیر آزمایشات بیشتر، جراحی و مراجعه به پزشک متخصص در طول درمان زخم ناشی از بریدگی صورت گیرد.

مراقبت های ویژه و فوری از زخم برای بهبودی هرچه سریع تر آن ضروری است. در صورت نیاز به پزشک از مراکز درمانی و بیمارستان های منطقه سکونت خود استفاده کنید.

درمان زخم ناشی از بریدگی چقدر زمان می برد؟

کلام آخر

با توجه به شدت زخم و ناحیه آسیب دیده، زخم نیازمند مراقبت های طولانی مدت و ویژه است. مراقبت از زخم و درمان زخم ناشی از بریدگی نیازمند اقدام فوری و رسیدگی است.

ضربات ناشی از برخورد چاقو ممکن است عمیق بوده و نیاز فوری برای مراجعه به پزشک داشته باشد. اگر به اندام داخلی بیمار آسیبی وارد شود، ممکن است بیمار در بیمارستان بستری و تحت نظر پزشک و مراقبت های ویژه قرار گیرد.

نکته مهمی که در مراقبت از بریدگی برای بهبودی کامل بیمار وجود دارد، اقدامات پس از ترخیص بیمار از بیمارستان است که باید رعایت شود.

در این مقاله، درمان سریع و فوری بریدگی توسط چاقو را ذکر کردیم و دستورالعمل های بعدی برای مراقبت را بیان کردیم. توجه داشته باشید که صنعت پزشکی در حال تغییر و به روز رسانی است. حتما هنگام انتخاب روش درمان از پزشک کمک بگیرید و نگرانی های احتمالی را برطرف کنید.

Source: www.advancedtissue.com

پارساطب
ارسال دیدگاه