درمان زخم چرکی

درمان زخم چرکی

زهکشی چرکی ترشحی غلیظ و شیری از زخم است. اغلب نشانه عفونت است و باید در اسرع وقت درمان شود. بازرسی منظم از زخم بخش مهمی از روند بهبودی است. درک چگونگی ایجاد زهکشی می تواند به شناسایی و درمان آن کمک کند. مراجعه به پزشک برای جلوگیری از عوارض بسیار مهم است.

زخم چرکی چیست؟

زهکشی چرکی ممکن است نشانه ی عفونت زخم باشد. زهکشی چرکی مایع یا تخلیه ای است که از زخم خارج می شود. معمولاً دارای ظاهری شیری و غلیظ است.

زهکشی چرکی ممکن است رنگی باشد و می تواند از رنگ خاکستری یا زرد تا سبز و حتی قهوه ای متفاوت باشد. زهکشی چرکی معمولاً نشانه عفونت تلقی می شود.

زهکشی به دلیل وجود تعداد سلولهای زنده و مرده در داخل آن و همچنین گلبولهای سفید موجود در آن ، اغلب تغییر رنگ می دهد. زهکشی چرکی اغلب با گسترش عفونت بدتر می شود.

درمان زخم چرکی

انواع دیگر زهکشی زخم

شناخت انواع دیگر زهکشی که ممکن است در اثر زخم ایجاد شود می تواند به شناسایی و درمان زهکشی چرکی کمک کند. هرکسی که نسبت به نوع ترشحات ناشی از زخم مطمئن نیست باید به پزشک مراجعه کند.

زهکشی سنگی

زهکشی سنگی ، یک زهکشی رنگی قرمز روشن یا صورتی روشن است ، زیرا بیشتر از خون تازه تشکیل شده است. تخلیه آن معمولاً به صورت یک مایع غلیظ تر از خون است.

این نوع زهکشی معمولاً درست پس از دریافت زخم رخ می دهد. زهکشی سنگی که پس از گذشت چند ساعت از دریافت زخم رخ می دهد ، ممکن است نشانه ای از تروما در منطقه باشد.

زهکشی سروز

برخلاف انواع دیگر زهکشی ، تخلیه سروز معمولاً شفاف است. زهکشی بیش از حد زیاد ممکن است نشانه ای از وجود میکروب های مضر در منطقه باشد.

زهکشی خونابه

زهکشی Serosanguineous ترکیبی از زهکشی سروز و زهکشی سنگین است. این رایج ترین نوع زهکشی زخم است و از قوام نازکی برخوردار است. اغلب کمی صورتی یا قرمز است و معمولاً در زخم ها بوجود می آید ، خصوصاً بعد از تغییر پانسمان.

درمان زخم چرکی

بررسی یک زخم

مردم باید بر رنگ و بو هر زخم چرکی نظارت کنند.برخی از زهکشی ها در زخم طبیعی است ، اما با در نظر گرفتن چند مورد هنگام مشاهده زخم ، می توان زهکشی مشکل ساز را شناسایی کرد.

  • قوام : بررسی غلظت زهکشی می تواند به شناسایی زود هنگام مشکلات کمک کند. زهکشی طبیعی نازک یا کمی چسبنده است. زهکشی غلیظ اغلب نشانه عفونت است.
  • مقدار : بیشتر زخم ها در ابتدا دارای مقداری زهکشی متوسط ​​هستند که با بهبودی زخم کمتر می شود. زهکشی کم یا متوسط ​​ طبیعی محسوب می شود. مقدار زیادی زهکشی ممکن است نشانه عفونت باشد.
  • رنگ : زهکشی طبیعی زخم که جزئی از روند بهبودی است معمولاً شفاف است . زهکشی که دارای تغییر رنگ است ممکن است نشانه عفونت باشد.
  • بو : در اکثر اوقات ، بو نشانگر خوبی از عفونت نیست. با این وجود ، بوی ناشی از زخم می تواند نشانه عفونت باشد و باید به پزشک مراجعه کرد.

علل و عوامل خطر

زهکشی طبیعی پاسخ طبیعی بدن به زخم است. با ایجاد زخم ، بدن سلول های خونی اضافی ، عوامل التهابی و سایر ترکیبات شفابخش را به محل زخم ارسال می کند تا خونریزی متوقف شود و هر میکروب ورودی را از بین ببرد. فرد برای جلوگیری از عفونت باید ناحیه را مرطوب نگه دارد و هر گونه رطوبت اضافی را بررسی و کنترل کند.

وقتی زهکشی تبدیل به چرک می شود ، به این دلیل است که نوعی میکروب قادر به عبور از این سد محافظ بود. هنگامی که میکروب داخل پوست شکسته قرار گرفت ، میکروب ها تکثیر می شوند و باعث عفونت می شوند.

عوامل مختلفی وجود دارد که در عفونت زخم تأثیر می گذارد. مکان زخم شده ، اندازه زخم و دمای کلی اطراف آن ممکن است باعث ایجاد عفونت شود.

افراد مبتلا به اختلالات خاص مانند دیابت یا بیماری های عروقی نیز ممکن است در معرض خطر بیشتری برای افزایش زهکشی زخم باشند.

انتخاب سبک زندگی نادرست مانند سیگار کشیدن ممکن است در بعضی موارد فرد را در معرض عوارض ایجاد چرک قرار دهد. عوامل خطر نیز ممکن است در خارج از بدن وجود داشته باشند.

درمان زخم چرکی

مشکلات زخم چرکی

معمولاً زخم زهکشی چرکی آلوده می شود و اگر درمان نشود ، این وضعیت بدتر می شود.

زخمهای عفونی ممکن است تبدیل به زخم مزمن شوند ، که در مواقعی که بیش از 2 تا 3 ماه بدون بهبود باقی بمانند رخ می دهد.

زخمهای مزمن منبع درد و ناراحتی است و بعضی اوقات می تواند بر کیفیت زندگی و سلامت روان فرد تأثیر بگذارد .

در صورت عدم درمان ، عفونت زخم می تواند منجر به عوارض دیگری شود ، از جمله:

  • کزاز
  • نکروز که منجر به از بین رفتن بافت می شود.
  • سلولیت، که عفونت لایه های عمیق تر پوست است.
  •  استئومیلیت معروف به عفونت استخوان یا  عفونت مغز استخوان

در بعضی موارد میکروب ها می توانند وارد جریان خون شوند و فرد را در معرض شرایط خطرناکی بنام سپتی سمی یا مسمومیت با خون قرار می دهد.

درمان زخم چرکی

دآنتی بیوتیک ها ممکن است برای کمک به درمان عفونت توصیه شوند.

برای جلوگیری از عوارض جدی ، درمان زهکشی سنگین یا چرکی بسیار مهم است. بسته به زخم روند درمان بسیار متفاوت خواهد بود. محل ، اندازه و نوع زخم همه فرایند درمان را تعیین می کند.

اولین نگرانی پزشک معالجه عفونت زمینه ای خواهد بود . مرطوب نگه داشتن زخم البته با تشخیص پزشک در درمان زخم بسیار مهم است.

درمان عفونت ممکن است به آنتی بیوتیک  یا داروهای دیگری نیاز داشته باشد تا بهبود یابد.

درمان زخم چرکی

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

در حالی که حتی برخی از ترشحات زخم معمولی است ، باید به پزشک گزارش شود. هرکسی که زخم خود را معاینه کند و علائم ترشحات چرکی را مشاهده کند در صورت وجود هر گونه تغییر باید در اسرع وقت با پزشک تماس بگیرد.

حتی افرادی که درمورد علائم اطلاعی ندارند و فکر می کنند عادی است باید زخمهای خود را توسط یک متخصص پزشکی ارزیابی کنند.

در آخر

نظارت مداوم بر روی زخم ، در طی فرایند بهبودی ، حائز اهمیت است. گزارش هرگونه تغییر در ترشحات می تواند به پزشکان در شناسایی و معالجه زخم های آلوده کمک کند.

عفونت هایی که بدون درمان باقی مانده یا خیلی طولانی مدت مانده اند ممکن است منجر به خطرات جدی تر و عوارض سلامتی شوند.

Source: www.medicalnewstoday.com

پارساطب
ارسال دیدگاه