راهکارهایی برای درمان زخم های روی زبان

راهکارهایی برای درمان زخم های روی زبان

زخم روی زبان معمولا خطر جدی برای بیماران به همراه ندارد؛ اما تحمل درد حاصل از آن برای بیماران سخت و طاقت فرسا است. به ویژه آنکه باعث درد و سختی زیادی حین خوردن و آشامیدن می شود. بنابراین برای درمان زخم ها باید اقدامات جدی و مداوم انجام شود.

در این نوشتار شما با روش های درمان  زخم های روی زبان و تمامی اقدامات مفید و ضروری برای این بیماری آشنا می شوید. اقدامات و روش های درمانی در دو بخش اصلی شامل درمان خانگی و اقدامات دارویی ارائه شده است. مطالب جالبی در ادامه ارائه شده است، لطفا با ما همراه باشید.

راهکارهایی برای درمان  زخم های روی زبان

 زخم های روی زبان ؛ درمان خانگی

به نظر می رسد در صورت ابتلا به بیماری های دهان و زخم روی زبان، بهتر است ابتدا راه های درمان خانگی را امتحان کنید. در بسیاری مواقع مشکل با همین اقدامات ساده به طور کامل رفع می شود.

رعایت بهداشت دهان و دندان

تمامی مراقبت های بهداشتی دهان از قبیل مسواک زدن به موقع، استفاده از نخ دندان، معاینات پزشکی و جرم گیری باعث تمیز و سالم ماندن محیط دهان می شوند. و زمینه ابتلا به بیماری های دهان و زبان را از بین می برد.

در صورت اینکه دچار زخم های زبان شدید نیز مسواک زدن با استفاده از مسواک های نرم و خمیر دندان های  فاقد سدیم لوریل سولفات (خمیر دندان بدون کف) به درمان زخم روی زبان و تسکین درد کمک می کند.

شستشوی دهان با آب نمک

ساده ترین راه برای مقابله با انواع زخم روی زبان و درمان آن ها، شستشوی دهان با آب نمک است. یک قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان آب گرم حل کنید. دهان را با این محلول بشویید، آب نمک را غرغره کنید و سپس به بیرون بریزید.

استفاده از محلول آب نمک در کاهش درد و التهاب و جلوگیری از عفونت دهان نقش مهمی دارد.

عسل

عسل یک ماده طبیعی ضد باکتری است. نقش عسل در درمان بسیاری از انواع زخم ها ثابت شده است. نوشیدن چای گرم با عسل در درمان زخم روی زبان موثر است.

همچنین مالیدن مقداری عسل مستقیما روی محل زخم در درمان زخم مؤثر است. این عمل را چند بار در روز تکرار کنید.

شستشوی دهان با آب آلوئه ورا

آلوئه ورا گیاهی پرخاصیت است که به دلیل خواص ضد میکروبی آن در درمان بسیاری از زخم ها و اگزماها خاصیت درمانی دارد.

در رابطه با  زخم های روی زبان و بیماری های دهان نیز تأثیرات درمانی این گیاه قابل چشم پوشی نیست. در صورتی که مبتلا به زخم  روی زبان شده اید،. حداقل روزی چند بار دهان خود را با آب آلوئه ورا بشویید و منتظر تأثیرات غیرقابل باور آن بمانید.

راهکارهایی برای درمان  زخم های روی زبان

شستشو با محلول جوش شیرین

دیگر روش کاربردی و راحت برای درمان زخم روی زبان و تورم زبان، شستشوی دهان با محلول جوش شیرین است.

برای تهیه محلول جوش شیرین، یک قاشق چایخوری جوش شیرین را در یک دوم پیمانه آب گرم حل کنید و دهان را با این محلول شستشو دهید.

همچنین شما این امکان را دارید که از خمیر جوش شیرین برای درمان استفاده کنید. با استفاده از جوش شیرین و آب خمیر تهیه کنید و روی محل زخم قرار دهید.

استفاده از شیر منیزبوم magnesia) (milk of

یکی دیگر از راه های درمان زخم روی زبان استفاده از شیر منیزبوم است. این ماده خنثی کننده اسید است. بنابراین این ماده با خنثی کردن شرایط اسیدی دهان در التیام و بهبودی بیماری های زبان و دهان کمک کننده خواهد بود.

شیر منیزیوم در واقع همان هیدروکسید منیزبوم و یک ماده طبیعی است. از شیر منیزیوم معمولا برای درمان یبوست استفاده می شود. این ماده به صورت قرص و محلول در داروخانه ها موجود است. اگر از قرص این ماده استفاده می شود باید قبل از بلعیده شدن، کاملا جویده شود.

محلول این ماده به صورت تغلیظ شده و رقیق وجود دارد. به طور کلی از این ماده در کودکان زیر ۲ سال استفاده نمی شود.  استفاده از محلول تغلیظ شده آن نیز برای کودکان زیر ۱۲ سال ممنوع است.

روغن نارگیل

روغن نارگیل از خواص ضد قارچ، ضد باکتری و ضد ویروس برخوردار است. مقداری روغن نارگیل را با پنبه روی محل زخم بمالید.

شستشوی دهان با روغن نارگیل نیز تأثیر زیادی در درمان بیماری ها و زخم های دهانی دارد. مقداری روغن نارگیل را در دهان خود بچرخانید و از دهان خارج کنید.

چای بابونه

این اعتقاد وجود دارد که بابونه دارای خواص ضد التهابی است. هرچند از نظر علمی هنوز این مطلب به اثبات نرسیده است. برای استفاده از بابونه در درمان زخم روی زبان، دهان خود را با چای خنک بابونه بشویید.

نوشیدن آب سرد و مکیدن یخ

بخ دارای خاصیت بی حس کنندگی است.  در صورتی که زخم زبان و درد آن ناشی از خشکی دهان باشد، نوشیدن آب سرد و مکیدن یخ در درمان زخم و کاهش  درد کمک کننده است.

پرهیز از خوردن و آشامیدن خوراکی های تحریک کننده

غذاهای تند و اسیدی از قبیل لیمو، گوجه فرنگی و هر گونه غذای تند و ترش دیگر باعث تحریک بیشتر زخم زبان می شود. بهتر است تا درمان کامل زخم روی زبان از خوردن این نوع غذاها خودداری کنید.

راهکارهایی برای درمان  زخم های روی زبان

زخم روی زبان ؛ درمان های دارویی

در بسیاری مواقع  زخم های روی زبان و دیگر بیماری های دهان با استفاده از اقدامات خانگی درمان می شوند. اما در برخی شرایط درمان عفونت های التهابی و سرطان های زبان و دهان نیاز به مراجعه به پزشک دارند.

آنتی بیوتیک ها

عفونت های باکتریایی مانند سفلیس باعث زخم روی زبان و دهان می شوند. در این شرایط پزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند. ضروری است که بیمار دوره استفاده از آنتی بیوتیک را کامل کند.

داروهای ضد قارچ

داروهای ضد قارچ از قبیل فولکانازول (Diflucan) و کلوتریمازول (Mycelex Troche) برای درمان برفک های دهانی اغلب تجویز می شوند.

دهان شویه ضد میکروبی

در مواقعی پزشک تشخیص می دهد که مشکل بیمار با استفاده از دهان شویه برطرف می شود. یک دهان شویه ضد میکروبی زخم زبان را بهبود می بخشد و از بروز عفونت جلوگیری می کند.

مکمل های ویتامینی

در برخی موارد ایجاد زخم روی زبان و بیماری های دهان به دلیل کمبود ویتامین است. در برخی شرایط درمان این بیماری نیاز به استفاده از ویتامین ها از قبیل ویتامین دوازدهو اسید فولیک دارد. گاهی نیاز به استفاده از مکمل هایی برای تأمین آهن مورد نیاز بدن است.

داروهایی برای افزایش بزاق

در برخی شرایط خشکی دهان و زخم روی زبان به دلیل کاهش بزاق دهان است. بدیهی است که در این شرایط باید از داروهایی استفاده شود که باعث افزایش تولید بزاق در دهان شوند.

درمان بیماری های سرطانی

در صورتی که پزشک تشخیص دهد که زخم زبان و دهان به دلیل بیماری سرطان است، درمان های بعدی شامل جراحی، پرتو درمانی و شیمی درمانی می شوند.

راهکارهایی برای درمان  زخم های روی زبان

نتیجه گیری

زخم  روی زبان معمولا بیماری جدی محسوب نمی شود؛ اما درد و رنج زیادی را به بیمار تحمیل می کند و در برخی شرایط خوردن و آشامیدن برای بیمار عذاب آور و دردناک می شود.

روش های خانگی بسیاری برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد. با چند بار روز  انجام دادن این اقدامات بسیار ساده و کاربردی، امکان درمان زخم های دهان و زبان امکان پذیر است. استفاده از محلول آب نمک، عسل طبیعی و محلول جوش شیرین از این نوع اقدامات ساده ولی بسیار مؤثر هستند.

در صورتی که بعد از  مدت ۲ هفته اقدامات خانگی در درمان مؤثر واقع نشد، نیاز به مراجعه به پزشک و استفاده از درمان های دارویی است. درمان های دارویی زخم روی زبان  شامل استفاده از آنتی بیوتیک ها، دهان شویه های میکروبی، مکمل های ویتامینی و سایر اقدامات درمانی می شوند.

Source: www.healthline.com

پارساطب
ارسال دیدگاه