روش های درمان انواع زخم باز

روش های درمان انواع زخم باز

زخم های باز به مراقبت های ویژه ای نیاز دارند. عده ای روش درست درمان زخم های باز را نمی دانند که این موضوع سبب آسیب بیشتر به زخم، درد شدید، بهبودی طولانی تر، افزایش خطر عفونت و دیگر موارد می شود.

این موضوع در حالی است که اگر از روش های درمانی مناسب جهت بهبود زخم های باز بهره استفاده کنید؛ آسیب کم تر، بهبود سریع تر و دیگر نکات مثبت نصیب شما می شود.

در این مقاله راهکارهای درست درمان انواع زخم باز را به همراه راهکارهای غلط درمان بیان می کنیم. این اطلاعات به افرادی که در درمان زخم دچار استرس و سردرگمی شده اند؛ بسیار کمک می کند. در ادامه این مقاله جهت آگاهی بیشتر نسبت به این اطلاعات با ما همراه باشید.

روش های درمان انواع زخم باز

اعمال فشار جهت اتمام خون ریزی

هنگامی که زخم باز در بدن افراد ایجاد می شود، بلافاصله بعد از آسیب بدن از همان محل شروع به خون ریزی می کند. در این صورت بهتر است با مواد جاذب مانند پدهای استریل یا پارچه ای تمیز روی زخم را برای چند دقیقه فشار دهید.

با انجام عمل گفته شده اگر زخم عمیق نباشد؛ خون ریزی قطع می شود؛ اما درصورتی که خون ریزی قطع نشد؛ بهتر است که جهت درمان انواع زخم باز به درمانگاه مراجعه کنید.

دقت داشته باشید که خون ریزی زیاد موجب کم خونی و ضعف سیستم بدنی می شود. درنتیجه بهتر است که جهت درمان انواع زخم های باز هر چه زودتر جلوی خون ریزی گرفته شود.

ضد عفونی زخم با محلول های ملایم

بهترین محلول جهت پاکسازی و درمان انواع زخم باز، نمک است. مقداری نمک را با آب مخلوط کنید و بسیار آرام و ملایم زخم را با آن بشویید. این موضوع سبب نابودی باکتری های زخم می شود و از عفونت آن جلوگیری می کند.

اینکه دلیل زخم باز شما چه عاملی بوده است؛ هیچ اهمیتی ندارد. به طوری که اگر با چاقوی آشپزخانه دست خود را بریده باشید یا شیشه ای حاوی باکتری به دست یا پای شما آسیب رسانده باشد؛ در هر دو صورت باکتری به بدن شما  وارد شده است و نیاز دارید که از محلول ضدعفونی جهت نابودی آن ها استفاده کنید.

روش های درمان انواع زخم باز

حفظ رطوبت و جلوگیری از خشکی زخم باز

بهترین کار جهت بهبود زخم بعد از قطع خون ریزی و ضدعفونی آن، پانسمان زخم است. در انجام پانسمان دو نکته وجود دارد؛ در مورد اول پانسمان باید استرلیزه و تمیز باشد و مورد دوم مربوط به رطوبت زخم است.

پزشکان در سال 1960 به این نتیجه رسیدند که پانسمان زخم به طوری که رطوبت آن حفظ شود؛ سبب تکثیر بهتر پوست و بافت آن می شود و درمان انواع زخم باز بهتر انجام خواهد شد. بنابراین قبل از پانسمان از پمادهای شیمیایی تجویز پزشک یا مواد طبیعی مانند عسل طبیعی استفاده کنید.

شاید مشاهده کرده اید که زخم های بازی که بدون پانسمان رها می شوند؛ به مرور زمان در اثر مجاورت با هوا خشک می شوند و لایه ای روی زخم ایجاد می شود. لایه ایجاد شده، لایه اپیتلیالیزه نام دارد. لایه اپیتلیالیزه و هوای خشک سبب می شود که بافت های تازه رشد نکنند و مرگ سلولی برای بافت هایی که در مجاورت هوا قرار دارند؛ صورت می گیرد.

کنترل و مراقبت های انواع زخم باز

تعویض هر روزه پانسمان و مراقبت های دیگر مانند جلوگیری از فشار روی زخم و غیره موجب پیشرفت بهتر روند درمان انواع زخم باز می شود. اگر زخم شما با انجام چنین مراقبت هایی درمان نشد یا روند بهبودی به کندی پیش رفت؛ بهتر است که جهت دریافت مجدد سلامتی به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

زخم باز افراد دیابتی

نکته ای مهم در ارتباط با مراقبت از زخم های باز وجود دارد و آن نکته زخم باز در افراد دیابتی است. افرادی که مبتلا به این بیماری هستند؛ بدن آن ها کلاژن های کم تری را جهت ترمیم بافت پوستی تولید می کند.

این موضوع در شرایط خوب روند درمان انواع زخم باز را طولانی خواهد کرد و در شرایط بد، نه تنها زخم درمان نمی شود؛ بلکه موجب عفونت عمیق زخم نیز می شود.

اگر شما یا عزیزانتان دچار بیماری دیابت هستید؛ بهتر است که به محض ایجاد زخم ابتدا خون ریزی را طبق دستورالعمل گفته شده، قطع کرده و از پانسمان استرلیزه جهت بستن زخم استفاده کرده و به پزشک مراجعه کنید.

روش های درمان انواع زخم باز

 آنچه که در صورت وجود زخم باز نباید انجام دهید

همانطور که گفته شد؛ استفاده از ضدعفونی کننده هایی با دز کم جهت جلوگیری از عفونت مناسب است. اگر از ضدعفونی کننده های غلیظ استفاده کنید؛ نه تنها موجب درمان انواع زخم باز نمی شود؛ بلکه ممکن است که حساسیت های پوستی دیگری ایجاد کند.

یکی دیگر از عواملی که در وخامت زخم های باز تاثیر دارد؛ چشم پوشی و عدم توجه به زخم های بازی است که به مرور زمان بهبود پیدا نمی کنند.

اکثر زخم های باز با رسیدگی مناسب طی 1 الی 3 هفته با تکثیر مداوم بافت های جدید درمان می شوند. گاهی ممکن است که طی این مدت فرد هیچ بهبودی را احساس نکند یا روند بهبودی به کندی پیش رود؛ در این صورت مشخص است که وجود عارضه ای در بدن مانع از بهبود آن می شود و در صورت چشم پوشی از موضوع، اوضاع برای بیمار بدتر می شود.

5 درمان خانگی جهت بهبود زخم های باز

در کنار تمام روش های گفته شده؛ روش های خانگی و موثری وجود دارد که به روند بهبودی درمان انواع زخم باز کمک می کند. در ادامه به چند مورد از روش های درمان خانگی زخم باز اشاره می کنیم:

زردچوبه

زردچوبه نه تنها به صورت خوراکی فواید بسیاری دارد؛ بلکه جهت درمان زخم ها نیز آنتی بیوتیک و ضدعفونی قوی محسوب می شود. این ماده طبیعی علاوه بر کمک به تولید کلاژن سازی بهتر، باعث قطع خون ریزی نیز می شود. خوردن شیر زرد چوبه نیز به درمان زخم های باز بسیار کمک می کند.

سیر

شاید می دانید که سیر، خاصیت ضدمیکروبی و آنتیبوتیک بالایی دارد. به همین جهت با استفاده از آن خون ریزی  قطع می شود و سبب کاهش درد و بهبود بهتر زخم خواهد شد.

بهترین استفاده از سیر آن است که چند حبه از آن را روی زخم بمالید. این ماده سطح ایمنی بدن را در مقابل عفونت بالا می برد و درمان انواع زخم باز را به همراه دارد.

عسل

عسل، درمان هر دردی است. بیماری های داخلی بدن را شفا می دهد و زخم های سطحی یا عمیق بدن را بهبود می بخشد. این ماده خواص ضدباکتری، ضدقارچ و ضد التهاب دارد. بهتر است که روی محل زخم شده عسل بمالید و بعد آن را پانسمان کنید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا زمانی گزینه مناسبی است که قصد کاهش درد ناحیه زخم شده را داشته باشید. آلوئه ورا خاصیت ضددرد، ضدالتهاب، تسکین دهنده و فیتوشیمیایی دارد. در استفاده از آلوئه ورا بهتر است که آن را روز زخم بمالید و بعد از خشک شدن ناحیه آسیب دیده را با آب گرم شستشو دهید. در این صورت به درمان انواع زخم باز خود یا عزیزانتان بسیار کمک می کنید.

پیاز

ترکیب ضدمیکروبی آلیسین در پیاز موجب حفاظت این ماده از زخم می شود. طرز استفاده از این ماده به گونه است که آن را با مقداری عسل داخل مخلوط کن ریخته و خمیر درست شده از آن را روی زخم بمالید.

روش های درمان انواع زخم باز

سخن آخر

در این مقاله درمان انواع زخم باز را به شما معرفی کردیم. همانطور که گفته شد؛ در ابتدای کار بهتر است که مانع از خون ریزی زخم شوید. در نظر داشته باشید که در انتخاب ماده ضدعفونی دچار اشتباده نشوید و طبق الگوی گفته شده رفتار کنید.

از پانسمان های استرلیزه و پاکیزه استفاده کنید و سعی داشته باشید که زخم را مرطوب نگه دارید. در این مقاله به صورت علمی بررسی کردیم که مرطوب نگه داشتن زخم به کلاژن سازی و ساخت بافت های تازه بسیار کمک می کند. همچنین که نکات مهم در مراقبت از زخم های باز و درمان های خانگی آن را نیز شرح دادیم.

Source: www.advancedtissue.com, www.food.ndtv.com

پارساطب
ارسال دیدگاه