روش های درمان زخم در بیماران دیابتی

روش های درمان زخم در بیماران دیابتی

مشکل پای دیابتی یکی از عوارض شدید دیابت است و در تعداد قابل توجهی از بیماران مشاهده می شود. مشکل پای دیابتی بویژه هنگامی که دیر تشخیص داده شود باعث صدمات جدی و شرایط دشوار برای درمان می شود ، با تشخیص زودهنگام و مراقبت های مناسب  می تواند بطور موثر حل شود.  به خصوص ، در بیماران با سطح قند خون بالا و البته نامنظم مشکلات زخم بیشتر در پاها تجربه می شود. دلیل این امر اختلال در گردش خون عروق است. در نتیجه این اختلال گردش خون ، تخریب عروق آغاز می شود. اختلالات عملکردی در اندام هایی که خون کافی به آنها نمی رسد رخ می دهد. در بیماران دیابتی ، عصب پاها به دلیل مقادیر بالای قند خون آسیب می بینند. در صورت آسیب دیدن اعصاب ، بی حسی در انگشتان پا و پا می تواند ایجاد شود. از این رو؛ فشار ، درد ، بریدگی ، سوختگی و جراحات ممکن است احساس نشود.

پس از بریدگی ، سوختگی و زخم ، زخم پا ظاهر می شود. علاوه بر این ، بعضی از میکروب ها (باکتری ها و قارچ ها) در یک محیط قندی راحت تر تولید مثل می کنند. عفونت های باکتریایی و قارچی یکپارچگی پوست را مختل می کند و دوباره منجر به تشکیل زخم می شود. این زخم ها خیلی سریع ملتهب می شوند و مشکلات جدی ایجاد می کند. در صورت عدم درمان ، ممکن است گانگرن یا حتی منطقه آسیب دیده قطع شود.

  روش های درمان زخم در بیماران دیابتی

مواردی که باید در مراقبت از پا مورد توجه قرار گیرد:

مراقبت از پا یک مسئله بسیار مهم برای همه افراد دیابتی است. بیماران ابتدا باید سیگار را ترک کنند. سیگار کشیدن یک عامل خطر بسیار مهم است. جدای از این ، بیماران نباید با پا برهنه در خانه ، در ساحل قدم بردارند ، آنها باید یک دمپایی با کیفیت خوب بپوشند. بیماران باید روزانه پا را در آب ولرم ( 37 درجه) با صابونی که سبب تحریک نشود ، بشویند. پس از شستشو ، به خصوص بین انگشتان باید با یک حوله نرم خشک شود ، این کار باعث جلوگیری از بروز قارچ هایی که به خصوص در بین انگشتان رشد می کنند ، می شود.

کرم مرطوب کننده می تواند روی پاها در برابر خشک شدن و ترک خوردن استفاده شود. جوراب ها باید هر روز عوض شوند. جوراب های نخی که به پاها فشار نمی آورد باید ترجیح داده شوند. هرگز از ابزارهای برش برای کالوس و پوست سخت شده در پاها استفاده نکنید. ناخن های پا را بعد از حمام که نرم هستند کوتاه کنید ، خیلی کوتاه نکنید. هرگز پا را با بخاری (اجاق گاز ، بخاری برقی و غیره) یا با استفاده از یک کیسه آب گرم، گرم نکنید.

با این نوع گرمایش می تواند سوختگی های جدی روی پاهای شما ایجاد شود که متوجه آن نشوید. هنگامی که احساس  سردی در پاها می کنید جوراب بپوشید. قبل از ورود به حمام ، مطمئن شوید که دمای آب توسط یکی از خانواده ها بررسی شده است. ممکن است گرمای آب را در اثر آسیب به اعصاب پا احساس نکنید. پای خود را هر روز (قبل از رفتن به رختخواب ) بررسی کنید. می توانید قسمت هایی را که نمی توانید ببینید با یک آینه ببینید.

با این کار می توانید صدماتی نظیر بریدگی ، خراشیدگی ، ورم ، خشکی، قرمزی و تاول را زود تشخیص داده و اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

  روش های درمان زخم در بیماران دیابتی

هرگز بافت های مرده و تاول های اطراف ناخن ها را نبرید. هر روز با لمس قسمت های پایینی ، فوقانی ، پاشنه پا و انگشتان پا ، حس خود را بررسی کنید.  کفش های راحت و نرم که به پاها فشار نیاورد و مناسب پا باشد بپوشید. در صورت لزوم ، کفش مخصوص پا را بسازید. کفش های خود را بدون جوراب نپوشید.

جوراب های قابل انعطافی را انتخاب کنید که جذب کننده عرق ، در صورت نیاز گرم و در صورت نیاز پاها را خنک نگه دارد ، بدون درز و تنگ نباشند.

از دمپایی و صندل لای انگشتی استفاده نکنید. یک عادت منظم و مراقبت خوب از پا داشته باشید. از محصولات بهداشتی برای سفتی ، کالوس ، مشکلات ناخن روی پاها  بدون مشورت با متخصص استفاده نکنید.

علی رغم درمان های سنتی برای مراقبت از زخم ، درمان آنتی بیوتیکی در صورت عفونت  ، دبریدمان ،  اوزون درمانی و غیره ممکن است نیاز باشد.

ورزش برای کسانی که زخم پا دارند خطر بزرگی است!

برای محافظت از زخم پا ، آسیب عصبی و ضعف در عضلات پا رخ می دهد. ضعف باعث آسیب به پوست ، بافت نرم ، استخوان ها و مفاصل می شود. با شروع این آسیب ها ، لازم است از فعالیت هایی مانند دویدن ، فوتبال  و غیره که ممکن است باعث آسیب بیشتر به پاها شود ، خودداری کنید.

  روش های درمان زخم در بیماران دیابتی

اگر هر یک از شرایط زیر را دارید ، قطعاً به متخصص مراجعه کنید:

عفونت قارچی پاها و ناخن ها ، فرورفتن ناخن ها ، تشکیل کالوس ، ایجاد ترک های پوستی ، زخم ها و بریدگی های پوستی ، تغییر رنگ پا (کبودی ، رنگ پریدگی) ، افزایش دمای منطقه ، درد و از بین رفتن احساس .

Source: www.medikalakademi.com

پارساطب
ارسال دیدگاه