روش های درمان زخم در بیماران مبتلا به دیابت

روش های درمان زخم در بیماران مبتلا به دیابت

مشکل پای دیابتی از عوارض شدید دیابت است که بیماران دیابتی مشاهده می شود. مشکل پای دیابتی ، به خصوص وقتی دیر تشخیص داده شود باعث صدماتی می شود که درمان را دشوار می سازد ام با تشخیص به موقع و مراقبت مناسب می تواند درمان شود . به خصوص ، بیماران با سطح قند خون بالا مشکلات زخم پا را تجربه می کنند. دلیل این امر اختلال در گردش خون در رگ ها است. در نتیجه این اختلال ، تخریب عروق شروع می شود. اختلالات عملکردی در اندام هایی که خون رسانی کافی ندارند اتفاق می افتد . در بیماران دیابتی به دلیل قند خون بالا اعصاب پا آسیب می بیند. در صورتی که اعصاب آسیب ببیند ، بی حسی در  پا و انگشتان ایجاد شود. در نتیجه  فشار ، درد ، بریدگی ، سوختگی و جراحات ممکن است حس نشود.

 روش های درمان زخم در بیماران مبتلا به دیابت

پس از بریدگی ، سوختگی و زخم ، در پا زخم ایجاد می شود. همچنین برخی از  باکتری ها و قارچ ها در محیط قندی آسان تر تولید مثل می کنند. عفونت های باکتریایی و قارچی یکپارچگی پوست را دچار اختلال می کند و سبب تشکیل زخم می شود. این زخم ها سریع دچار التهاب می شوند و مشکلات جدی ایجاد می کنند. در صورتی که درمان نشود، ممکن است گانگرن یا حتی قطع عضو دیده شود.

مواردی که در مراقبت از پا باید به آنها توجه کرد:

مراقبت از پا در افراد دیابتی بسیار مهم است. بیماران باید سیگار را ترک کنند. سیگار کشیدن یک  خطر بسیار مهم است. بیماران نباید با پای برهنه در خانه یا روی زمین راه بروند ، باید دمپایی بپوشند. باید پا را روزانه با آب ولرم و صابون بشویند. پس از آن به خصوص بین انگشتان پا با یک حوله نرم خشک می شود ، این امر مانع تشکیل قارچ  در بین انگشتان پا می شود.

می توان در برابر خشکی پا و ترک خوردگی از کرم مرطوب کننده استفاده کرد. باید هر روز جوراب ها را عوض کرد. هرگز از ابزارهای تیز برای بریدن کالوس و پوست سخت استفاده نشود. ناخن های پا بعد از حمام که نرم هستند کوتاه شود.

هنگامی که در پاها احساس سردی می کنید جوراب بپوشید. قبل از حمام دمای آب را تنظیم کنید. ممکن است بخاطر آسیب اعصاب پا ، گرمای آب را حس نکنید. پا را هر روز کنترل کنید. می توانید قسمت هایی را که نمی بینید با آینه ببینید.

 روش های درمان زخم در بیماران مبتلا به دیابت

با این کار می توانید آسیب هایی مانند بریدگی ، خراشیدگی ، ورم ، خشکی پوست ، قرمزی و تاول را به موقع تشخیص دهید و اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

جوراب هایی که عرق را جذب می کنند ، در صورت لزوم پاها را گرم و سرد نگه می دارد و بدون درز را انتخاب کنید. هرگز از دمپایی و صندل لای انگشتی استفاده نکنید. حتما یک عادت خوب و منظم درمراقبت از پا داشته باشید.

برای افراد مبتلا به زخم پا ورزش خطرناک است:

برای محافظت از زخم پا ، آسیب عصبی و ضعف در عضلات پا اتفاق می افتد. ضعف نیز سبب آسیب پوست ، بافت نرم ، استخوان ها و مفاصل می شود. با این صدمات ، لازم است از فعالیت هایی مانند دویدن ، فوتبال و قدم زدن که باعث آسیب بیشتر به پاها می شود اجتناب کنید.

اگر یکی از شرایط زیر را دارید به متخصص  مراجعه کنید:

 • عفونت قارچی در پاها و ناخن ها
 • فرورفتن ناخن در گوشت
 • کالوس
 • ترک های پوستی
 • زخم  و بریدگی های پوستی
 • تغییر رنگ در پا (کبودی )
 • افزایش حرارت
 • درد و بی حسی

 روش های درمان زخم در بیماران مبتلا به دیابت

مراقبت های پزشکی در زخم پای دیابتی :

پای دیابتی ، از مهم ترین عوارض دیابت و یک مشکل جدی سلامتی است که می تواند سبب صدمات جبران ناپذیری شود. تقریباً 50٪ از افراد دیابتی در معرض خطر زخم پای دیابتی قرار دارند. به همین دلیل از مهم ترین موضوعاتی که بیماران دیابتی باید به آن توجه کنند ، مراقبت از پا است.  همه بیماران دیابتی ، باید حتماً اطلاعات کاملی در مورد مراقبت از پا دریافت کنند  و برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آسیب  و صدمات ، مراقبت های لازم را انجام دهند.

از مهم ترین عوارض دیابت ، پای دیابتی است. بیماران دیابتی به دلیل بی حسی ، تغییر شکل و زخم پا ممکن است دچار مشکلات جدی در پا شوند. بنابراین ،  از مهم ترین موضوعاتی که باید در بیماران دیابتی مورد توجه قرار گیرد ، مراقبت از پا است.

در افرادی که پای دیابتی دارند ، مراقبت  پزشکی بسیار مهم است. درمان ها بسیار بهداشتی  و بسیار سالم  هستند. زیرا حتی یک عمل پدیکور معمولی می تواند مشکلات جبران ناپذیر و دشوار را در پای دیابتی ایجاد کند.  بنابراین  افرادی که دچار مشکلات پای دیابتی هستند باید با کمک متخصصان ، خدمات پزشکی بیشتری دریافت کنند.

 روش های درمان زخم در بیماران مبتلا به دیابت

Source: www.medikalakademi.com

پارساطب
ارسال دیدگاه