زخم بستر مرحله 4 چگونه است؟

زخم بستر مرحله 4 چگونه است؟

زخم بستر مرحله 4 یکی از زخم های فشاری بسیار دردناکی بوده که در آن پوست به میزان زیادی آسیب دیده است. در این نوع زخم، عضلات، استخوان ها و حتی تاندون ها امکان دارد از طریق سوراخ ایجاد شده درون پوست، قابل مشاهده باشند. به همین دلیل خطر عفونت و حتی مرگ به شدت بالا می رود.

زخم هایی که وارد مرحله 4 می شوند، بسیار خطرناک هستند و اغلب باید با اقدامات پیشگیرانه ای، جلوی این اتفاق گرفته شود. برای مثال اگر فردی دچار زخم بستر در مراحل ابتدایی شد، باید آن را درمان کرده که از وخامت زخم جلوگیری کند. متاسفانه گاهی این اتفاق در خانه سالمندان به دلیل عدم رسیدگی به موقع برای بیماران می افتد.

زخم بستر مرحله 4 چگونه است؟

آشنایی با زخم بستر مرحله 4

زخم بستر یا زخم فشاری، به جراحت هایی گفته می شود که تحت فشار به وجود می آیند. مرحله بندی این زخم بر اساس نوع آسیبی که به پوست بدن و بافت های نرم بیمار می رسد، تقسیم بندی می شوند. این مراحل از حداقل آسیب یعنی مرحله 1 تا شدیدترین آسیب یعنی مرحله 4 متغیر هستند.

زخم بستر مرحله 1، یک زخم باز نیست؛ اما پوست کمی ملتهب می شود و دردناک است. در مرحله 2، پوست کمی خراشیده شده و زخم می شود. این نوع زخم عمقی ندارد. در مرحله 3 اوضاع بدتر خواهد شد؛ زیرا ممکن است بافت های چربی بدن قابل مشاهده باشند و زخم عمق بیشتری پیدا می کند. البته در این مرحله عضله یا استخوان های بیمار قابل مشاهده نیست.

بدترین نوع زخم های فشاری، زخم بستر مرحله 4 است. در این مرحله زخم بسیار عمیق می شود و عضله یا استخوان بیمار در معرض خطر قرار می گیرند. به همین دلیل عفونت بیمار را تهدید می کند. به طور کلی زخم های فشاری از مرحله 1 آغاز می شوند و اگر اقدامی برای درمان آن ها صورت نگیرد، به راحتی به مرحله 4 می رسند.

زخم بستر مرحله 4 چگونه است؟

علت ایجاد زخم بستر مرحله 4

اغلب افرادی که به مدت طولانی در یک حالت باقی می مانند، به این نوع زخم ها مبتلا می شوند. زخم فشاری مرحله 4 زمانی رخ می دهد که بیمار درون رختخواب، توانایی حرکت، نشستن یا تغییر وضعیت خود را نداشته باشد. به همین دلیل هر یک از مراحل نامبرده به مرور اتفاق می افتد. از این رو همواره باید یک فرد آگاه، بیمار را هر چند ساعت یکبار تغییر وضعیت دهد.

در واقع زمانی که خون رسانی به پوست و بافت های بدن برای 2 الی 3 ساعت قطع شود، بافت پوست می میرد. از این رو پوست به مرور تغییر رنگ می دهد و به خود رنگی قرمز و دردناک می گیرد. اگر در مراحل ابتدایی زخم، درمانی برای آن انجام نشود، پوست به رنگ بنفش در می آید و ممکن است شکافته شود.

در برخی از اوقات به دلیل عدم رسیدگی به موقع به افراد مسنی که در خانه های سالمندان بستری هستند، زخم های فشاری وارد مرحله 4 می شوند. با مراقبت به موقع پرستاران این اتفاق قابل پیشگیری است.

علائم ایجاد زخم بستر مرحله 4

زمانی که بیماری به زخم فشاری مرحله 4 مبتلا می شود، احتمالا دارای یک زخم باز، عمیق، بزرگ و دردناک است. در این مرحله پوست به شدت آسیب می بیند و تمامی علائم از اطراف ناحیه آسیب دیده مشاهده می شوند. به طور کلی بیمار زخم بستر مرحله 4، علائم زیر را دارد:

 •     پوست بدن بیمار بی رنگ، قرمز یا سیاه شده است؛
 •     بافت ها، رباط ها، استخوان، عضلات و تاندون های بیمار در معرض دید قرار دارند؛
 •     علائم عفونت های پوستی در اطراف زخم مانند تاول، چرک، بوی بد، لبه های قرمز و گرمای بیش از حد دیده می شود.

زمانی که هر یک از این مراحل را مشاهده کردید، در اسرع وقت با یک پزشک متخصص تماس بگیرید.

زخم بستر مرحله 4 چگونه است؟

اقدامات لازم برای پیشگیری از زخم بستر مرحله 4

بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به زخم فشاری مرحله 4، انجام کارهای پیشگیرانه است. اگر در خانه خود فردی را دارید که مدت زیادی را در بستر می ماند، به او کمک کرده که با انجام مراحل زیر، از زخم های فشاری خطرناک پیشگیری کند. به این منظور مراحل زیر را انجام دهید:

 •     لباس هایی را تن بیمار کنید که نرم و لطیف بوده و هیچگونه دکمه یا وسیله اضافی به آن متصل نشده باشد؛
 •     از کوسن هایی که به عنوان نشیمن استفاده می شوند و شبیه به پیراشکی های توخالی هستند، خودداری کنید؛ زیرا این ابزارها فشار را به منطق اطراف بیشتر می کنند,
 •     ملحفه و لباس بیمار را به طور منظم با لباس های تمیز تعویض کنید؛
 •     روزانه پوست و بدن بیمار مخصوصا شانه ها، استخوان های دنبالچه و باسن را بررسی کنید؛
 •     صندلی چرخدارهای مخصوصی را برای بیمار تهیه کرده که امکان تغییر وضعیت بیمار را فراهم می کنند؛
 •     در طول روز سر تخت را بالا بیاورید که بیمار کمی جا به جا شود و از دیگران درخواست کمک کنید؛
 •     پوست بیمار را تمیز و خشک نگه دارید؛
 •     از تشک ها و کوسن های مخصوص استفاده کنید؛
 •     تقریبا هر یک ساعت یکبار بیمار را تغییر وضعیت دهید.

همچنین پیشنهاد می دهیم برای مراقبت از پوست و خشکی بیش از حد آن، از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.

زخم بستر مرحله 4 چگونه است؟

روش های درمان زخم بستر مرحله 4

زمانی که فردی به زخم فشاری مرحله 4 مبتلا شد، بهتر است هرچه سریع تر درمان شود که زخم عفونت نکند و بیمار را به خطر مرگ نیاندازد. به این منظور ابتدا فشار را از روی ناحیه آسیب دیده بردارید. پوست بدن را با کرم های مرطوب کننده نرم کرده و رطوبت لازم را برای پوست فراهم کنید. سپس بافت های آلوده و پوست های مرده را با پانسمان های استریل بپوشانید. همچنین با مشورت یک پزشک و دریافت دارو، از زخم در برابر عفونت های احتمالی مراقبت کنید.

لازم به ذکر است تغذیه مناسب و دریافت آب و مایعات کافی، به بهبودی زخم بیمار کمک شایانی می کند. در غیر این صورت اگر با اقدامات نامبرده زخم بهبودی نیافت، نیاز به جراحی دارد.

عوارض زخم بستر مرحله 4

یکی از خطرناک ترین عوارض این زخم، عفونت باکتریایی است. زخم فشاری مرحله 4 یک عفونت بسیار خطرناک محسوب می شود؛ زیرا برخی از باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک های دریافتی مقاوم می شوند. از این رو عفونت به سراسر بدن گسترش می باید و بهبودی آن بسیار سخت است.

ایجاد سلولیت و ورم های دردناک در پوست نیز، از عوارض این زخم به شمار می رود. در واقع اگر سلولیت های به وجود آمده درمان نشوند، به جریان خون و غدد لنفاوی گسترش می یابند و زندگی بیمار را به خطر می اندازند. زخم فشاری مرحله 4 باعث بروز عفونت های سیستمیک مانند باکتریمی، آندوکاردیت و مننژیت نیز می شود. این عفونت های شدید به سختی درمان شده و خطر آفرین هستند. لازم به ذکر است اگر این عفونت ها پیشرفت کنند باعث آلودگی استخوان ها و دستگاه های سینوسی بیمار می شوند.

زخم بستر مرحله 4 چگونه است؟

سخن آخر

اگر فردی به مدت زیادی در یک وضعیت بماند و در بستر بخوابد، دچار زخم فشاری می شود. این زخم ها از مرحله 1 تا 4 متغیر هستند که زخم بستر مرحله 4 بسیار دردناک، عمیق و خطرناک است. این زخم ها باعث عفونت بافت های بدن مانند استخوان ها و عضلات می شوند و زندگی بیمار را تهدید می کنند.

در این مقاله به معرفی زخم فشاری مرحله 4 پرداختیم و روش های پیشگیری و درمان آن رابیماری وارد بیان کردیم. این بیماری بسیار خطرناک است و پیشنهاد می دهیم در همان مراحل ابتدایی، به درمان آن بپردازید. ر صورت بروز علائم مرحله 4، حتما به پزشک مراجعه کنید.

Source: www.nursinghomeabuse.org

پارساطب
ارسال دیدگاه