زخم بسته چیست و چگونه درمان می شود؟

زخم بسته چیست و چگونه درمان می شود؟

یکی از سوالاتی که ممکن است افراد در طول زندگی خود با آن روبرو شوند، این است که زخم بسته چیست و چگونه باید در زمان برخورد با این مشکل، درمان آن را انجام داد. زخم های بسته تفاوت بسیاری با زخم های باز دارند. به همین دلیل آنها به صورت کبودی های بسیار بزرگ خود را روی سطح پوست نشان می دهند. در واقع با بروز این گونه زخم ها پوست دچار هیچ گونه بریدگی نمی شود و به طور کاملا دست نخورده باقی خواهد ماند.

در این صورت آسیب ها از درون شکل می گیرند و زخم بسته را ایجاد خواهند کرد. این زخم ها در اثر حوادث ناگوار مانند: زمانی که فرد تصادف می کند یا هنگام سقوط از پله ها و سایر اتفاقات ناخوشایند دیگر ممکن است ایجاد شود.

در این مقاله سعی داریم تا در مورد سوال زخم بسته چیست، جواب اصولی و درستی را ارائه دهیم و در مورد درمان این مشکل راهکارهای کاربردی را بیان کنیم. بنابراین اگر در این زمینه کنجکاو هستید با ما همراه باشید.

زخم بسته چیست و چگونه درمان می شود؟

انواع زخم بسته چیست؟

زخم بسته به زخم هایی می گویند که هیچ گونه پارگی در سطح پوست ایجاد نمی کند؛ بنابراین خونریزی از طریق این زخم ها قابل رویت نخواهد بود. زخم بسته انواع متنوعی دارد که کوفتگی و کبودی یکی از شایع ترین آنها عنوان می شود. این نوع از زخم ها به دلیل پارگی در مویرگ ها و رگ های خونی زیر پوست به وجود می آیند.

همچنین فشار و ضربه به عضلات و ماهیچه های زیر پوست نیز منجر به ایجاد زخم بسته خواهد شد. برای اینکه بدانید زخم بسته چیست و چگونه درمان می شود، آشنایی با انواع این زخم ها به شما کمک بسیاری خواهد کرد. برخی از این زخم ها به دلیل آسیب های شدیدتر مانند شکستگی استخوان، پدیدار می شوند که در این صورت باید درمان آنها را جدی گرفت؛ زیرا در صورت عدم درمان استخوان شکسته ممکن است شاهد به وجود آمدن زخم های بسته باشیم.

هماتوم یا خون مردگی های داخلی بافت های بدن در یک ناحیه جمع شده و در زیر پوست خود را به صورت زخم های بسته نشان می دهد. این ضایعه ناحیه ای اسفنجی و لاستیکی مانند را در زیر پوست ایجاد خواهد کرد که با توجه به شدت زخم بسته ممکن است کوچک یا بزرگ دیده شود.

درمان زخم بسته چیست؟

درمان زخم بسته از طرق متفاوتی صورت می گیرد. در واقع بسیاری از این زخم ها با فشرده سازی، بالا کشیدن پوست و عدم تحرک درمان می شوند. در این صورت التهابات و خونریزی های داخلی فروکش خواهند کرد و درد ناشی از این زخم ها نیز از بین خواهد رفت.

البته درمان زخم بسته در صورتی که بسیار پیشرفته و خطرناک باشد، از طریق جراحی صورت می گیرد. زمانی که جراحی انجام می شود، زخم ها را هر دو الی سه روز باز می کنند تا تورم و فشار ایجاد شده کاهش پیدا کند و بعد از آن با یک باند استریل ناحیه مورد نظر را می پوشانند و بدین ترتیب دچار آلودگی نمی شود.

زخم بسته چیست و چگونه درمان می شود؟

عوارض عدم درمان زخم بسته چیست؟

زخم های بسته در برخی مواقع ممکن است شرایط حادی را  برای افراد ایجاد کنند که در این صورت باید هر چه زودتر نسبت به درمان آنها اقدام کرد. برای اینکه بدانید زخم بسته چیست و چگونه باید آن را درمان کرد، در ابتدا لازم است زخم شما معاینه شود تا پزشک نوع زخم را تشخیص دهد و به شما توصیه کند که چه اقداماتی را به منظور درمان زخم بسته باید انجام دهید. در صورت عدم درمان این گونه زخم ها ممکن است عوارض متعددی را مشاهده کنید.

زخم های بسته ممکن است دارای تورم شدیدی باشند؛ به گونه ای که تاثیرات مخربی را به اعصاب، رگ های خونی و همچنین ماهیچه ها و عضلات بدن وارد کنند. در چنین حالتی در اثر فشار به این رگ ها، خون به راحتی در بدن جا به جا نخواهد شد و از این رو ناحیه آسیب دیده ممکن است دچار آسیب دائمی قسمت عصب و رگ ها شود. در ادامه نیز عضو مورد نظر ممکن است سیاه شود و پزشک تشخیص به قطع عضو دهد.

همانطور که می دانیم از طریق خون، اکسیژن و سایر مواد مورد نیاز برای فعالیت سلول ها و ماهیچه های بدن جا به جا می شود. در صورت وارد شدن هر گونه آسیب به رگ ها، دیگر اکسیژن مورد نیاز به بدن نمی رسد و این امر خطرات بسیار و عوارض جبران ناپذیری را برای افراد در پی خواهد داشت.

راهکارهای مراقبت از زخم بسته چیست؟

جهت جلوگیری از آسیب دیدن بدن هنگام بروز زخم بسته باید مراقبت لازم را از زخم بسته انجام داد تا درمان آنها در سریع ترین زمان ممکن انجام شود. به همین دلیل اگر تمایل به دانستن جواب این سوال دارید که راهکارهای مراقبت از زخم بسته چیست، مطالعه ادامه مقاله را از دست ندهید.

استفاده از کیسه یخ در درمان کبودی های زخم بسته تاثیرات بسیاری دارد. با قراردادن این کیسه روی پوست آسیب دیده، خونریزی در زیر آن کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین این روش درد و تورم ناشی از زخم بسته را نیز تسکین خواهد داد.

جهت استفاده از کیسه آب یخ، آن را برای مدت 20 دقیقه روی ناحیه مورد نظر قرار دهید. بعد از این مدت کیسه را برداشته و به مدت بیست دقیقه زمان بدهید تا دور بعدی را شروع کنید. در صورتی که تحمل این مدت زمان برای افراد ممکن نیست، طول دوره آن را به ده دقیقه کاهش دهید.

زخم بسته چیست و چگونه درمان می شود؟

بالا کشیدن پوست ناحیه آسیب دیده می تواند یکی از جواب های درمان زخم بسته چیست، باشد. در این صورت ممکن است تورم کاهش پیدا کند. در صورتی که در ناحیه آسیب دیده با اجرای این روش دردی را احساس کردید دیگر قسمت مورد نظر را نکشید.

جهت درمان زخم های بسته باید افراد استراحت کافی داشته باشند و از قرار گرفتن در شرایط خیلی گرم یا سرد، خودداری کنند. استراحت به آرامش روحی و روانی این افراد نیز کمک خواهد کرد و سبب کوتاه تر شدن پروسه درمان زخم بسته می شود.

افرادی که چنین آسیب هایی را تجربه می کنند و نمی دانند راهکارهای درمان زخم بسته چیست، باید با پزشک متخصص در این زمینه گفت و گو کنند. این افراد باید از بلند کردن اجسام سنگین و ورزش هایی مانند وزنه برداری خودداری کنند تا ناحیه آسیب دیده بهبودی کامل را به دست آورد.

تمیز نگه داشتن زخم با کمک های اولیه در منزل به راحتی صورت می گیرد. از این رو اگر افراد زخم بسته جراحی شده ای دارند باید با تعویض پانسمان تا حد ممکن از ایجاد عفونت و تورم جلوگیری کنند. در این صورت بهبودی زخم های خود را در سریع ترین زمان ممکن مشاهده خواهند کرد.

در کلام آخر

باید بگوییم که در این مقاله سعی کردیم تا شما را با زخم بسته و انواع آن آشنا کنیم و همچنین به شما بگوییم که درمان زخم بسته چیست و چه راهکارهایی پیش روی شما قرار دارد. امیدواریم با ارائه این مقاله به شما در این زمینه کمک های لازم را کرده باشیم.

زخم بسته چیست و چگونه درمان می شود؟

Source: www.sharecare.com, www.dfwwoundcarecenter.com

پارساطب
ارسال دیدگاه