زخم های سقف دهان؛ نشانه ها، علت و درمان

زخم های سقف دهان؛ نشانه ها، علت و درمان

زخم های سقف دهان از لحاظ سوزش ناراحتی هایی را برای افراد به وجود می آورد. محققان و پزشکان متخصص هنوز به علت دقیق زخم های دهان پی نبرده اند. این زخم ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

اندازه زخم های دهان متفاوت است و علائم دقیق آنها به نوع زخم فرد بستگی خواهد داشت. بیشتر زخم های دهان مزاحمت های مکرری ایجاد می کنند که خوش خیم هستند. سیگار و غذاهای اسیدی زخم های دهان را تشدید خواهد کرد.

در ادامه با انواع زخم های دهان، نشانه ها، علت و درمان آنها آشنا شوید.

 زخم های سقف دهان؛ نشانه ها، علت و درمان

زخم های سقف دهان را بشناسید

زخم دهان در نواحی مختلف به صورت دردناک در دهان و لثه ایجاد می شود. این زخم ها به عنوان زخم های آفت یا شانکر نیز شناخته می شوند.

درست است که بیشتر زخم های دهان بی خطر است، اما بسیار ناخوشایند هم هستند. همچنین این زخم ها خوردن، نوشیدن و مسواک زدن را برای افراد دشوار می کند.

افراد باید به این نکته توجه داشته باشند که اگر هر زخمی در دهان بیش از 3 هفته طول بکشد، برای معاینه و درمان به پزشک یا دندانپزشک مراجعه کنند. در این صورت ممکن است خطراتی را برای افراد ایجاد کند.

زخم های دهان بعضی افراد در مدت زمان 2 هفته بهبود و برطرف خواهد شد.

علت به وجود آمدن زخم های سقف دهان را بدانید

برخی از عوامل مختلف وجود دارد که باعث تشدید زخم های دهان می شود. موارد مختلف تشدید این زخم ها شامل موارد زیر است:

 • ترک سیگار؛
 • مرکبات و مواد غذایی دارای اسیدیته یا ادویه؛
 • گاز گرفتن زبان یا داخل گونه؛
 • پر کردن دندان و موارد دیگر مربوط به دندانپزشکی؛
 • مالیده شدن دندان مصنوعی و دستگاه های دیگری به دهان و لثه‌؛
 • استرس یا اضطراب؛
 • تغییرات هورمونی در دوران بارداری، بلوغ و یائسگی؛
 • داروهایی مانند مسکن های درد؛
 • عوامل ژنتیکی.

بعضی افراد در اثر شرایط و عوامل پزشکی مختلف یا کمبود تغذیه به زخم دهان دچار می شوند. مسائلی مانند سلیاک، کمبود ویتامین B12 و آهن و ضعف سیستم ایمنی این زخم ها را در داخل دهان ایجاد می کنند.

 زخم های سقف دهان؛ نشانه ها، علت و درمان

زخم های دهان تا چه حد خطرناک هستند؟

بعضی افراد نگران این هستند که زخم های دهان ممکن است باعث بروز سرطان شود. باید این را بدانید که سرطان دهان و زخم های دهان از نظر علائم بسیار متمایز هستند. زخم های جدید یا مداوم نیاز به بررسی پزشکان دارد.

از تفاوت های اساسی بین زخم های دهان و آنچه ممکن است سرطان باشد به موارد زیر توجه کنید:

 • زخم دهان اغلب دردناک است در حالی که سرطان دهان اینگونه نیست؛
 • در طی 2 هفته زخم های دهان برطرف می شوند، در حالی که سرطان دهان برطرف نمی شود و گسترش می یابد؛
 • زخم های سرطان دهان خشن، سخت و خراشیده است؛
 • سرطان دهان اغلب ترکیبی از نواحی قرمز و سفید یا سفید رنگ بزرگ است. این نواحی در زبان، پشت دهان، لثه ها یا گونه ها ظاهر می شود؛
 • سرطان دهان اغلب با نوشیدن زیاد الکل یا مصرف دخانیات در ارتباط است.

زخم های سقف دهان چطور درمان می شوند

درد و ناراحتی ناشی از زخم های دهان در مدت چند روز کاهش می یابد. پس از آن در 2 هفته بدون نیاز به درمان از بین می رود.

برای افرادی که زخم های دهان آنها بسیار دردناک تر یا مکرر است، یک دندانپزشک باید برای کاهش تورم و کاهش درد در پی درمان باشد.

دندانپزشک ممکن است دهان شویه ضد میکروبی یا پمادی را برای استفاده مستقیم روی زخم آلوده تجویز کند. در این صورت با این روش درمان ناراحتی کاهش می یابد.

 زخم های سقف دهان؛ نشانه ها، علت و درمان

انواع زخم های دهان را بشناسید

زخم های استاندارد در گونه و عارضه های داخلی ظاهر می شوند و حدود یک هفته ادامه دارند. بیشتر آنها بی خطر هستند و بدون مداخله پزشکی از بین می روند. از انواع زخم های دهان به موارد زیر اشاره می شود:

زخم های آفتی شکل

زخم های آفتی به دلیل شباهت با زخم های مرتبط با تبخال این اسم را گرفته اند. برخلاف تبخال، زخم آفتی مسری نیست. این زخم ها خیلی سریع عود می کنند و ممکن است به نظر برسد که شرایط بهتر نمی شود.

زخم های کوچک

زخم های جزئی اندازه ای حدود 2 میلی متر تا 8 میلی متر عرض دارند. بهبود این زخم ها تا 2 هفته طول می کشد و باعث درد جزئی در داخل دهان می شوند.

زخم های بزرگ

زخم های عظیم از زخم های جزئی بزرگ‌تر هستند. این زخم ها به صورت نامنظم و برجسته ظاهر می شوند. همچنین در عمق بافت دهان نفوذ دارند. زخم های عظیم چندین هفته طول می کشند که از بین بروند و جای زخم باقی می ماند.

نشانه های زخم دهان چیست؟

زخم های سقف دهان و داخل آن برای هر فرد به گونه ای متفاوت ظاهر می شود. بعضی زخم های دهان دردناک هستند و با مواد غذایی و بهداشت نامناسب دهان بدتر از قبل خواهند شد.

نشانه های زخم های آفتی شکل

زخم های دهان به صورت آفت و زخم های بسیار دردناک مشاهده می شوند. این زخم ها خیلی سریع عود می کنند و عفونت های آن مداوم به نظر می رسد.

اندازه زخم های آفتی افزایش می یابد و در نهایت چند تا کنار هم قرار می گیرند که به یک زخم بزرگ تبدیل می شوند. این نوع زخم در هر جای دهان ظاهر می شود و 10 روز زمان می برد که بهبود پیدا کند.

زخم های آفتی معمولا در افراد مسن و زنان بیشتر از مردان مشاهده شده است.

نشانه های زخم های کوچک و بزرگ

معمولا زخم های کوچک و بزرگ، یک یا چند زخم دردناک در دهان ایجاد می کنند که در گونه ها، سقف دهان یا زبان ظاهر می شوند.

در ظاهر این زخم ها گرد و دارای لبه های قرمز، زرد، سفید یا خاکستری هستند.

در طول شیوع شدیدتر زخم های کوچک و بزرگ دهان، افراد با علائم عجیبی مانند تب، سستی و تورم مواجه خواهند شد. در این موارد است که افراد باید حتما به پزشک مراجعه کنند.

 زخم های سقف دهان؛ نشانه ها، علت و درمان

موارد پیشگیری از زخم های سقف دهان یا داخل دهان را بشناسید

افراد با روش های ساده و رعایت بهداشت دهان و دندان مانند مسواک زدن، استفاده از محلول های شستشو دهان و کشیدن نخ دندان از بروز زخم های دهان جلوگیری می کنند.

زخم های دهان هیچ درمان شناخته شده ای ندارد و در طول زندگی فرد عود خواهد کرد.

برای جلوگیری از این بیماری از خوردن مواد غذایی که علائم را تحریک کنند یا عواملی که برای بدتر شدن آنها شناخته شده است، باید اجتناب شود.

سخن آخر

افراد این امکان را دارند که به راحتی با آگاهی از بروز زخم های سقف دهان و داخل آن جلوگیری کنند. معمولا زخم های دهان از خوردن مواد غذایی اسیدی و حساسیت زا، بهداشت نامناسب دهان و دندان و مواردی اینچنینی نشات می گیرند.

از طرفی در صورت بروز این زخم ها داخل دهان با رعایت اصول غذایی و بهداشتی نیز به درمان آنها بپردازید. اگر مدت زمان بیشتری از بروز آنها گذشت و همچنان این زخم ها همراه با تب بود و به قوت خود باقی ماند، باید برای درمان به پزشک مراجعه کرد.

Source: www.healthline.com, www.medicalnewstoday.com

پارساطب
ارسال دیدگاه