سه عامل اصلی در ایجاد زخم بستر

سه عامل اصلی در ایجاد زخم بستر

زخم بستر که به آن زخم های فشاری نیز گفته می شود ، آسیب هایی به پوست و بافت زیرین است که در اثر فشار طولانی مدت روی پوست ایجاد می شود. زخم بستر معمولاً روی پوست ایجاد می شود که نواحی استخوانی بدن مانند پاشنه ، مچ پا ، باسن و استخوان دنبالچه را پوشانده است.

افرادی که بیشتر در معرض خطر زخم بستر هستند ، شرایط پزشکی دارند که توانایی آنها در تغییر موقعیت را محدود می کند یا باعث می شود بیشتر وقت خود را روی تخت یا صندلی بگذرانند. زخم بستر ممکن است طی چند ساعت یا چند روز ایجاد شود. بیشتر زخم ها با درمان بهبود می یابند ، اما برخی دیگر هرگز به طور کامل بهبود نمی یابند. می توانید برای جلوگیری از ایجاد زخم بستر و بهبود آنها گامی بردارید.

علائم زخم بستر:

علائم هشدار دهنده زخم بستر یا زخم فشاری شامل موارد زیر است:

• تغییر غیرمعمول در رنگ یا بافت پوست

• ورم

• ترشحات التهاب مانند

• ناحیه ای که در آن پوست نسبت به مناطق دیگر سردتر یا گرم تر احساس می شود

• مناطق حساس

زخم بستر با توجه به عمق ، شدت و سایر خصوصیات در چندین مرحله رخ می دهد. میزان آسیب های پوستی و بافتی از قرمز شدن تا آسیب دیدگی عمیق درگیر عضلات و استخوان متغیر است.

سه عامل اصلی در ایجاد زخم بسترزخم های فشاری شایع:

برای استفاده کنندگان از ویلچر ، زخم اغلب در قسمت های زیر روی پوست ظاهر می شوند:

• دنبالچه یا باسن

• برجستگی شانه و ستون فقرات

• بازوها که به صندلی تکیه می دهد و پاها

برای افرادی که باید در رختخواب بمانند ، زخم بستر ممکن است:

• پشت یا کناره های سر

• برجستگی های شانه

• لگن ، کمر یا استخوان دنبالچه

• پشت زانو ، پاشنه ، مچ پا و پوست

چه موقع به متخصص مراجعه کنیم:

اگر علائم هشدار دهنده زخم بستر را مشاهده کردید ، موقعیت خود را تغییر دهید تا فشار بر روی ناحیه کاهش یابد. اگر طی 24 تا 48 ساعت بهبود مشاهده نکردید ، به متخصص مراجعه کنید.

اگر علائمی از عفونت مانند تب ، ترشح از زخم ، زخم با بوی بد یا قرمزی ، گرما یا تورم زخم مشاهده کردید ، بلافاصله به متخصص مراجعه کنید.

علل:

زخم بستر در اثر فشار بر روی پوست که جریان خون در پوست را محدود می کند ایجاد می شود. حرکت محدود می تواند پوست را در معرض آسیب قرار داده و منجر به ایجاد زخم بستر شود.

سه عامل اصلی در ایجاد زخم بستر عبارتند از:

فشار: فشار مداوم بر روی هر قسمت از بدن شما می تواند جریان خون در بافت ها را کاهش دهد. جریان خون برای رساندن اکسیژن و سایر مواد مغذی به بافت ها ضروری است. بدون این مواد مغذی ضروری ، پوست و بافت های مجاور آسیب دیده و ممکن است در نهایت از بین بروند.

عدم تحرک: برای افرادی که دارای محدودیت تحرک هستند، چنین فشارهایی در مناطقی که به خوبی از ماهیچه یا چربی پر نشده و در برجستگی استخوان ها مانند ستون فقرات ، استخوان دنبالچه ، تیغه های شانه ، باسن ، پاشنه ها و آرنج ها ایجاد می شود.

اصطکاک: اصطکاک زمانی ایجاد می شود که پوست روی لباس یا ملافه ها بمالد. این می تواند پوست شکننده را آسیب پذیرتر کند ، خصوصاً اگر پوست نیز مرطوب باشد.

عوامل خطر:

اگر در حرکت مشکل دارید و نمی توانید به راحتی در حالت نشسته یا در رختخواب تغییر وضعیت دهید ، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد زخم بستر قرار دارید.

سه عامل اصلی در ایجاد زخم بسترعوامل خطر عبارتند از:

عدم فعالیت: این می تواند به دلیل ضعف سلامتی ، آسیب نخاعی و سایر دلایل ایجاد شود.

بی اختیاری ادرار: با قرار گرفتن طولانی مدت در ادرار و مدفوع ، پوست آسیب پذیرتر می شود.

عدم درک حسی: آسیب های نخاعی ، اختلالات عصبی و سایر شرایط می تواند باعث از دست دادن احساس شود. احساس نکردن درد یا ناراحتی می تواند منجر به عدم آگاهی از علائم هشدار دهنده و نیاز به تغییر موقعیت شود.

سوتغذیه و مصرف مایعات کم: افراد برای حفظ سلامت پوست و جلوگیری از تجزیه بافت در رژیم های روزانه خود به مایعات ، کالری ، پروتئین ، ویتامین ها و مواد معدنی کافی احتیاج دارند.

شرایط پزشکی که بر جریان خون تأثیر می گذارد: مشکلات سلامتی که می توانند جریان خون را تحت تأثیر قرار دهند ، مانند دیابت و بیماری های عروقی ، می توانند خطر آسیب بافتی مانند زخم بستر را افزایش دهند.

عوارض:

عوارض برخی از زخم های فشاری که تهدید کننده زندگی است عبارتند از:

سلولیت: سلولیت عفونت پوست و بافت های نرم چسبیده است. این می تواند باعث گرمی ، قرمزی و تورم ناحیه آسیب دیده شود. افرادی که آسیب عصبی دارند معمولاً در ناحیه تحت تأثیر سلولیت احساس درد نمی کنند.

عفونت استخوان و مفصل: عفونت ناشی از زخم های فشاری می تواند به مفاصل و استخوان ها وارد شود. عفونت های مفصلی می توانند به غضروف و بافت آسیب برسانند. عفونت استخوان (استئومیلیت) می تواند عملکرد مفاصل و اندام ها را کاهش دهد.

سرطان: سپسیس: به ندرت ، زخم پوست باعث سپسیس (عفونت خون) می شود.

پارساطب
ارسال دیدگاه