صدمات ناشی از زخم های حیوانات؛ چگونه با آنها روبه رو شویم؟

صدمات ناشی از زخم های حیوانات؛ چگونه با آنها روبه رو شویم؟

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که توسط حیوانات به زخم مبتلا شده باشید. به طور کلی این موضوع ممکن است برای هر کسی اتفاق بیافتد. این اتفاق ممکن است در زمان ها و مکان‌های مختلف رخ دهد و موجب رویارویی شما با حیوان وحشی شود. زخم های حیوانات از آن دسته مشکلاتی است که موجب بروز عوارضی در فرد می‌شود.

اغلب این زخم‌ها توسط حیوانات خانگی رخ می‌دهد اما ممکن است حیواناتی نظیر سنجاب، موش، راکون و مواردی از این دست موجب آسیب رسیدن به انسان ها شوند. در هنگام بروز این دسته از مشکلات باید اقدامات لازم در جهت کاهش اثرات آن انجام شود.

ما در این مقاله قصد داریم به بررسی چگونگی روبرویی با این مشکل و زخم‌های ناشی از آن بپردازیم. اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر و افزایش آگاهی خود در این رابطه هستید، بهتر است متن زیر را از دست ندهید و موارد ذکر شده را به خاطر بسپارید.

صدمات ناشی از زخم های حیوانات؛ چگونه با آنها روبه رو شویم؟

زخم های حیوانات

همانطور که در ابتدا اشاره شد، افراد چه بزرگسال و چه کودک ممکن است توسط حیوانات آسیب ببینند. در این مواقع، بهترین کار مراجعه به پزشک مربوطه است. پزشک فرد را بررسی می‌کند و با توجه به علایم بیمار نسبت به درمان مناسب اقدام می‌کند. بروز برخی نشانه‌ها نشان دهنده عفونت و بروز مشکلات دیگر در زخم خواهد بود. بروز علایم زیر نشان‌دهنده عفونت در زخم خواهد بود:

 • قرمزی موضعی در اطراف زخم؛
 • احساس سوزش؛
 • رگه های قرمز‌؛
 • تب؛
 • چرک و عفونت؛
 • ورم؛
 • درد.

گزش حیوانات و مراقبت‌های پزشکی

یکی از پرسش‌هایی که ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد این است که چرا مراقبت‌های پزشکی در این مواقع حیاتی است؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که زخم ناشی از حیوانات اغلب همراه با بروز مشکلاتی در فرد خواهد بود و سلامت او را به خطر می اندازد.

اگر توسط حیوانی گزیده شده اید، باید سریعا به پزشک مربوطه مراجعه کنید؛ زیرا در غیر این صورت امکان ابتلا به بیماری‌های زیر وجود خواهد داشت:

 • عفونت، نظیر عفونت های باکتریایی و هاری؛
 • جا ماندن دندان های شکسته حیوانات در زخم؛
 • وجود داشتن اجسام خارجی در زخم؛
 • آسیب احتمالی به عصب و رگ های خونی.

توجه داشته باشید که گزش حیواناتی نظیر سگ، گربه و حیوانات وحشی بیشترین احتمال ابتلا به عفونت را دارد و فورا باید از مراقبت‌های پزشکی در این مواقع استفاده کرد.

صدمات ناشی از زخم های حیوانات؛ چگونه با آنها روبه رو شویم؟

تشخیص و درمان گزش حیوانات

در ابتدا پزشک مربوطه خطر ابتلا به عفونت را ارزیابی می‌کند و آسیب‌های دیگر را نیز مورد بررسی قرار می دهد‌‌‌. پزشک ممکن است برای بررسی شکستگی استخوان از روش‌های مختلفی همچون سی تی اسکن و مواردی از این دست کمک بگیرد.

پس از آن زخم را تمیز می‌کنند و در صورت لزوم از بی حس کننده برای کاهش درد بیماران استفاده خواهند کرد. پس از این مرحله به بهترین روش ممکن از پانسمان و بخیه استفاده می شود.

مراقبت از زخم

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که افراد در این موضوع باید به آن توجه داشته باشند، نحوه مراقبت از زخم و رعایت دستورالعمل های اعلام شده توسط پزشک است. پزشک ممکن است روش‌های مختلفی را بر اساس نوع زخم برای مراقبت از آن به شما پیشنهاد دهد. به عنوان مثال زخمی که بخیه زده شده است، باید تمیز و خشک باشد. استحمام مجاز است اما زخم باید به آرامی خشک شود و آسیبی به بخیه ها وارد نشود.

توجه داشته باشید که زخم‌هایی که بخیه نشده اند، به سایر روش‌های درمانی احتیاج دارند. برخی مواقع پزشکان آنتی بیوتیک های خاصی را برای جلوگیری از عفونت ناشی از گزش حیوانات تجویز می‌کنند. انواع زخم‌های زیر برای کاهش اثرات زخم اغلب نیاز به آنتی بیوتیک خواهند داشت:

 • گزش گربه؛
 • زخم‌هایی که اجسام خارجی در آن وجود دارند؛
 • زخم‌های شدیدا آلوده.

البته آنتی بیوتیک ها معمولا برای افراد مسن و افرادی که بیماری‌های مزمن پزشکی نظیر دیابت دارند، تجویز می‌شوند. اغلب زخم حیوانات با داروهای مسکن بدون نسخه نظیر استامینوفن یا ایپروفن درمان می‌شوند. البته اگر زخم شدید باشد، ممکن است پزشک داروی مسکن قوی تری را برای تسکین درد کوتاه مدت فرد تجویز کند.

صدمات ناشی از زخم های حیوانات؛ چگونه با آنها روبه رو شویم؟

تاثیرات گزش حیوانات کدام است؟

یکی از نگرانی های افرادی که به زخم حیوانات دچار شده اند، تاثیرات بلندمدت این اتفاق است. در پاسخ باید بگوییم که اغلب این زخم‌ها به سرعت بهبود پیدا می‌کنند و معمولا عوارض جدی وجود ندارد. البته اگر گزش خیلی شدید باشد، ممکن است عوارض مختلفی را برای افراد به دنبال داشته باشد.

چگونه از گزش حیوانات جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از ابتلا به زخم‌های حیوانات برخی نکات را باید رعایت کنید. لازم به ذکر است که این نکات آسان هستند و انجام آن نیازمند مهارت خاصی نخواهد بود. این دستورالعمل ها از این قبیل است:

 • از تماس با حیوانات ناشناخته خودداری کنید؛
 • هرگز به حیوانات وحشی نظیر سنجاب، راکون و موش غذا ندهید و آنها را صید نکنید؛
 • از ایجاد مزاحمت برای حیوانات خودداری کنید؛
 • هرگز درگیر بازی های تهاجمی با حیوانات نشوید؛
 • به هیچ عنوان انگشتان خود را درون قفس حیوانات نگذارید.

صدمات ناشی از زخم های حیوانات؛ چگونه با آنها روبه رو شویم؟

چرا حیوانات موجب زخم در انسان می‌شوند؟

زخم حیوانات ممکن است در صورت تحریک حیوان ایجاد شده باشد. به عنوان مثال، اگر سگ را در حین غذا خوردن اذیت کنید، ممکن است شما را بگزد. به طور کلی، اگر حیوان خانگی خود را مورد آزار قرار دهید ممکن است این اتفاق رخ دهد.

با این حال، در بسیاری از موارد گزش حیوانات اتفاقی است. به همین دلیل لازم است نکات ذکر شده در بالا را به خوبی رعایت کنید و از زخم های حیوانات در امان باشید. در صورت ابتلا به این زخم‌ها نیز باید خونسردی خود را حفظ کنید و فورا به پزشک مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که مراجعه به موقع به پزشک و بهره مندی از مراقبت‌های پزشکی و شروع درمان از‌جمله مهم‌ترین کارهایی است که در مواجهه با این اتفاق باید انجام دهید. استفاده از داروها و روش‌های پیشنهادی توسط پزشک روند بهبود زخم را تسریع می بخشد و به شما در درمان آن کمک خواهد کرد.

صدمات ناشی از زخم های حیوانات؛ چگونه با آنها روبه رو شویم؟

سخن پایانی

گزش حیوانات از آن دسته اتفاقاتی است که ممکن است برای هر فردی رخ دهد. انجام اقدامات لازم و استفاده از مراقبت‌های مناسب از جمله کارهایی است که در بهبود زخم به افراد کمک می‌کند. بیشتر افراد در این مواقع ممکن است خونسردی خود را از دست بدهند و اطلاعی از کارهایی که باید انجام دهند نداشته باشند. تاخیر در بهره مندی از روش‌های درمانی ممکن است موجب بروز مشکلات دیگر در فرد شود.

به همین دلیل لازم است افراد از نحوه رویارویی با این مشکل و اقدامات لازم برای کاهش اثرات آن اطلاعات کسب کنند. اولین گام برای بهبودی زخم حیوانات مراجعه فوری به پزشک است. توجه داشته باشید که این کار باید سریعا و بلافاصله پس از گزش انجام شود. در غیر این صورت ممکن است مشکلات جدی تری برای فرد رخ دهد.

جهت جلوگیری از گزش توسط حیوانات باید نکات خاصی را رعایت کنید. اطلاع از این موارد شما را در این راه یاری خواهد کرد. اگر به دنبال راهنمایی مناسب در رابطه با زخم های حیوانات و نحوه برخورد با آنها هستید، بهتر است متن فوق را به خوبی مطالعه کنید و نکات آن را به خاطر بسپارید.

Source: www.healthline.com

پارساطب
ارسال دیدگاه