عفونت زخم بعد از جراحی

عفونت زخم بعد از جراحی

عفونت محل جراحی (SSI) هنگامی اتفاق می افتد که عوامل بیماری زا در محل برش جراحی تکثیر شده و منجر به عفونت شوند.  عفونت های دستگاه ادراری و عفونت های تنفسی ممکن است پس از هر عمل جراحی اتفاق بیفتد ، اما SSI تنها پس از جراحی که نیاز به برش داشته باشد امکان پذیر است.

عفونت محل برش جراحی نسبتاً شایع است و در 2 تا 5 درصد از جراحی های با برش صورت می گیرد. میزان عفونت با توجه به نوع جراحی متفاوت است. سالانه حدود 500000 نفر در ایالات متحده درگیر این مشکل می شوند. بیشتر  عفونت های محل جراحی عفونت های استاف هستند.

سه نوع SSI وجود دارد. آنها براساس جدی بودن عفونت طبقه بندی می شوند. عفونت ها توسط میکروب هایی ایجاد می شوند که در حین جراحی یا بعد از آن وارد بدن شما می شوند. در موارد شدید ، SSI می تواند عوارضی از جمله سپسیس، عفونت در خون شما را ایجاد کند.

عفونت زخم بعد از جراحی

علائم عفونت پس از جراحی

عفونت پس از جراحی  به عنوان عفونتی طبقه بندی می شود که کمتر از 30 روز پس از ایجاد برش در محل زخم جراحی آغاز می شود . علائم عفونت زخم پس از جراحی عبارتند از:

 • قرمزی و تورم در محل برش
 • تخلیه چرک زرد یا ابری از محل برش
 • تب

عفونت پوست بعد از جراحی

عفونت زخم جراحی که فقط لایه هایی از پوست و بخیه های شما را درگیر می کند ، عفونت سطحی می نامند.

باکتری های موجود در پوست ، اتاق عمل ، دستان جراح و سایر سطوح بیمارستان می توانند در مدت زمان انجام عمل جراحی به داخل زخم شما منتقل شوند. از آنجا که سیستم ایمنی بدن شما بر بهبودی در محل عمل جراحی متمرکز است ، میکروب ها در محل عفونت شما تکثیر می شوند.

این نوع عفونت ها می توانند دردناک باشند اما معمولاً به آنتی بیوتیک ها پاسخ خوبی می دهند. گاهی اوقات ممکن است پزشک شما نیاز به باز کردن بخشی از برش و تخلیه آن داشته باشد.

عفونت زخم بعد از جراحی

عفونت زخم در عضله و بافت پس از جراحی

یک عفونت زخم عضلانی و بافتی پس از جراحی ، که عفونت جراحی برش عمیق نیز نامیده می شود ، شامل درگیری بافت های نرم اطراف برش شما است. این نوع عفونت عمیق تر از عفونت لایه های سطحی پوست شما است و می تواند در نتیجه یک عفونت سطحی درمان نشده ایجاد شود.

این عفونت همچنین می تواند به علت وجود دستگاه های پزشکی کاشته شده در پوست شما باشد. عفونت های عمیق نیاز به درمان با آنتی بیوتیک دارند. همچنین ممکن است پزشک مجبور باشد برای از بین بردن عفونت و مایعات آلوده ، برش شما را به طور کامل باز کرده و آن را تخلیه کند.

عفونت عضو و استخوان پس از جراحی

عفونت بعد از جراحی شامل هر عضوی می شود که در نتیجه یک عمل جراحی لمس یا دستکاری شده است.

این نوع عفونت ها می توانند پس از یک عفونت سطحی درمان نشده یا در نتیجه وارد شدن باکتری در اعماق بدن شما طی یک روش جراحی ایجاد شوند. این عفونت ها نیاز به آنتی بیوتیک ، تخلیه و گاهی جراحی دوم برای ترمیم عضو یا رفع عفونت دارند.

عوامل خطر عفونت پس از جراحی

وجود عفونت ها بیشتر در بزرگسالان و افراد مسن خطرناک است. موارد زیر می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد:

 • دیابت
 • چاقی
 • سیگار کشیدن
 • عفونت های قبلی پوست

عفونت زخم بعد از جراحی

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فکر می کنید SSI دارید ، باید سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید. علائم شامل:

 •  درد و تحریک در محل برش
 • تب بیش از 24 ساعت که بیشتر از 38 درجه سانتی گراد است.
 • تخلیه از محل که به صورت ابری ، زرد ، رنگی از خون یا بوی بد است.

جلوگیری از عفونت

توصیه های درمانی برای زخم و عفونت ها به صورت منظم به روز می شود و به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها ارسال می شود. این توصیه ها به پزشکان و پرستاران برای جلوگیری از SSI کمک می کند. همچنین می توانید قبل و بعد از جراحی اقداماتی انجام دهید تا احتمال ایجاد عفونت کمتر شود.

قبل از جراحی:

 • قبل از مراجعه به بیمارستان با یک شوینده ضد عفونی کننده محل برش را شسته و ضد عفونی کنید.
 • اصلاح نکنید ، زیرا اصلاح باعث تحریک پوست می شود و می تواند باعث ایجاد عفونت در زیر پوست شود.
 • قبل از جراحی سیگار را ترک کنید ، زیرا افراد سیگاری بیشتر درگیر ابتلا به عفونت هستند. ترک ممکن است بسیار دشوار باشد ، اما ممکن است. با یک پزشک صحبت کنید ، او می تواند به شما کمک کند یک برنامه ترک سیگار مناسب داشته باشید.

بعد از جراحی:

 • پانسمان استریل را که جراح روی زخم شما اعمال می کند حداقل برای 48 ساعت حفظ کنید.
 • در صورت تجویز آنتی بیوتیک ها آن ها را به صورت منظم مصرف کنید.
 • مطمئن شوید که می دانید چگونه می توانید از زخم خود مراقبت کنید ، اگر نیاز به توضیح دارید از پزشک خود سوال بپرسید.
 • همیشه قبل از تماس با زخم ، دستان خود را با آب و صابون بشویید و از هرکسی که در مراقبت از شما کمک می کند بخواهید که همین کار را انجام دهد.
 • در بیمارستان در مورد مراقبت از خود سوال کنید ، بپرسید که چند بار لازم است پانسمان تعویض شود دقت کنید که اتاق شما استریل شده و تمیز باشد ، و مراقبان هنگام دست زدن به برش دست های خود را می شویند و دستکش می پوشند.

عفونت زخم بعد از جراحی

در آخر

عفونت زخم جراحی غیرمعمول نیست. اما پزشکان و کادر بیمارستان ها تمام مدت در تلاشند تا نرخ SSI ها را کاهش دهند.  آگاهی از عوامل خطر مربوط به خود قبل از جراحی بهترین راه برای جلوگیری از عفونت است. پزشک شما باید پیگیری کند و برش شما را برای مشاهده علائم عفونت بعد از اکثر جراحی ها بررسی کند.

اگر نگران این هستید که ممکن است SSI داشته باشید ، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید. عوارض اصلی SSI ناشی از انتظار طولانی مدت برای درمان است.

Source: www.healthline.com

پارساطب
ارسال دیدگاه