علائم بهبود و خوب شدن زخم جراحی چیست؟

علائم بهبود و خوب شدن زخم جراحی چیست؟

خوب شدن زخم جراحی به عوامل متعددی بستگی دارد. در این مقاله قصد داریم هرکدام از عواملی را که در بهبودی زخم جراحی تاثیر می گذارند، برای شما شرح دهیم. هنگامی که بعد از عمل جراحی در خانه در حال استراحت هستید، باید زخمی را که جراح پشت سر گذاشته است تحت نظر پزشک قرار بگیرد.

احتمالا این سوال برای افرادی که عمل جراحی انجام داده اند، پیش می آید که آیا این زخم طبیعی است یا اینکه دچار عفونت می شود؟ بهتر است در رابطه با چگونگی بهبودی زخم اطلاعاتی داشته باشید که متوجه شوید چه زمانی نیاز به مراجعه به پزشک دارید.

جراحی که باعث بریدگی در پوست می شود، ممکن است منجر به عفونت زخم بعد از جراحی شود. بیشتر عفونت های زخم جراحی در 30 روز اول پس از جراحی خود را نشان می دهند. عفونت های زخم جراحی ممکن است از چرک خارج شده از زخم باشد.

شکستگی پوست از طریق جراحت یا جراحی باعث می شود باکتری ها وارد بدن فرد شوند و شروع به تکثیر کنند. شناخت اولین علائم عفونت زخم، متخصصان مراقبت های بهداشتی را قادر می سازد که به سرعت در درمان مداخله و به بهبود آن کمک کنند.

علائم بهبود و خوب شدن زخم جراحی چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با روند بهبودی زخم های جراحی این مقاله را هرگز پشت گوش نیندازید.

خوب شدن زخم جراحی چه علائمی دارد؟

هر زخم چندین مرحله بهبودی را پشت سر خواهد گذاشت. بریدگی ها و خراش های کوچک معمولا سریع تر از زخم های بزرگ تر مانند سوختگی و زخم های جراحی بهبود می یابند. برای اطمینان از ترمیم صحیح زخم به علائمی که در ادامه به آن می پردازیم، توجه داشته باشید.

تشکیل پوسته از نشانه های بهبودی زخم جراحی

بریدگی ها، خراش ها و زخم های سوراخ شده به طور معمول سه مرحله بهبودی را تجربه خواهند کرد: خونریزی، لخته شدن و تشکیل پوسته که زخم های پیشرفته تر به ترمیم بافت و رشد مجدد آن نیاز پیدا می کند. خونریزی طولانی مدت و عدم تشکیل پوسته، نیاز به مراقبت های پزشکی بهتری را نشان می دهد که در اسرع وقت باید این مراقبت ها انجام شود.

لخته شدن خون روی زخم نشان از بهبود آن است

همه زخم ها مانند سوختگی و زخم فشار خونریزی ندارند و فقط یک سوراخ روی پوست ایجاد می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، ظرف چند دقیقه خون شروع به لخته شدن می کند و خونریزی متوقف می شود. با شروع خشک شدن خون، پوسته جدید ایجاد خواهد شد.

تورم اولیه علائمی که بهبودی زخم جراحی شما را نشان می دهد

خوب شدن زخم جراحی بعد از عمل طبق مراحل مشخص شده انجام می شود. مرحله تورم در نتیجه کار سیستم ایمنی بدن شما برای ترمیم زخم ایجاد می شود. ممکن است مایع شفافی از زخم مشاهده کنید که به پاکسازی و ضد عفونی پوست آسیب دیده کمک می کند.

قرمزی، تورم و حساسیت ممکن است با بزرگ شدن رگ های خونی برای سهولت در جریان خون و رساندن اکسیژن، ویتامین ها و مواد معدنی به زخم شما ایجاد شوند. این مرحله به طور معمول بیش از یک هفته طول نمی کشد و تورم کمی بعد فروکش خواهد کرد.

بعد از تشکیل پوسته، سیستم ایمنی بدن ما شروع به فعالیت می کند و متورم و لطیف تر می شود. همچنین ناحیه آسیب دیده ممکن است با باز شدن و گسترش رگ های خونی به رنگ قرمز یا صورتی تبدیل شود و جریان خون، اکسیژن و مواد مغذی را به محل زخم منتقل کند.

علائم بهبود و خوب شدن زخم جراحی چیست؟

روند رشد بافت جدید هرچه سریع تر انجام می شود

بعد از فروکش تورم زخم، بافت جدیدی تشکیل می شود. باید متوجه شوید که پوست جدیدی روی زخم ایجاد شده است یا خیر و زخم باید در معرض آن باید جمع شود. این روند معمولا دو یا سه هفته به طول می انجامد، اما ممکن است زخم های عمیق تر و شدیدتر برای بهبودی کامل به زمان بیشتری نیاز داشته باشند.

رشد بافت زمانی است که بدن رگ های خونی شکسته را ترمیم خواهد کرد و بافت های آسیب دیده را با بافت های سالم جدید جایگزین می کند. این ماده طبیعی، بافت دانه بندی نیز نامیده می شود که روی آن با لایه جدیدی از پوست پوشانده می شود.

محل زخم آخرین مرحله از بهبودی کامل

بریدگی های عمیق تر، خراش ها و سوختگی ها اغلب منجر به ایجاد زخم خواهند شد. این امر احتمال دارد چندین سال ادامه داشته باشد. این روند معمولا آخرین مرحله از روند بهبود زخم است. پوسته اولیه با جای زخم جایگزین می شود. ممکن است احساس کنید که پوست جدید احساس سفتی و کشش کمتری دارد.

رفع جای زخم نیز بستگی به زخم شما دارد که آیا زخم ایجاد شده عمیق است یا خیر. برای خوب شدن زخم جراحی باید تمام این مراحل مو به مو انجام شود و بدن شما این وظیفه را به خوبی انجام می دهد. با افتادن پوسته احتمال قرمزی، کشیده و براق شدن ناحیه نیز وجود دارد.

جای زخم ایجاد شده نسبت به ضایعه اصلی کوچک تر است و پوست از ضعف و انعطاف پذیری کمتری نسبت به اطراف آن برخوردار است. ناحیه معیوب ممکن است با گذشت زمان کمرنگ یا برای همیشه از بین برود.

علائم بهبود و خوب شدن زخم جراحی چیست؟

حال چه علائمی وجود دارد که نشان می دهد زخم جراحی ما بهبود نیافته است؟

سرعت خوب شدن زخم جراحی به نوع و شدت آن و همچنین درمان مراقبت از زخم بستگی دارد. اگر طبق دستورالعمل های پزشک خود عمل و از لوازم مراقبت از زخم خود به درستی استفاده کنید، روند بهبود زخم را با موفقیت پشت سر می گذارید.

عدم تغییر در درد ناشی از زخم جراحی

در حالی که برخی از زخم ها ممکن است در آغاز بهبودی دردناک باقی بمانند، بدتر شدن درد یا عدم تسکین آن در طی بسیاری از روزها نشان دهنده عدم بهبود زخم است. اگر دچار درد غیر توقف شده اید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

بوی بد زخم های جراحی

بوی عجیب یا ناخوشایند ممکن است نشان دهنده بافت مرده باشد. این امر احتمال مختل کردن روند بهبود زخم و ایجاد عوارض را بیشتر می کند. اگر از نسخه های پزشک استفاده کرده، اما جواب نگرفته اید، ممکن است دچار عفونت یا عارضه دیگری از زخم شوید.

تورم بیش از حد زخم جراحی

در مراحل خوب شدن زخم جراحی به تورم زخم اشاره کردیم که باعث بهبودی زخم می شود، اما تورم یا قرمزی قابل توجهی وجود دارد که معمولا همراه با درد است و بهبودی ضعیف زخم جراحی را نشان می دهد.

علائم بهبود و خوب شدن زخم جراحی چیست؟

زخم شما در چه مراحلی به سر می برد؟

اگر درباره زخم خود سوال یا نگرانی دارید، سعی نکنید آن را پشت گوش بیندازید. با پزشک خود تماس بگیرید و در صورت لزوم به فکر مراقبت های پزشکی باشید. خوب شدن زخم جراحی به عوامل متعددی که در بالا برای شما ذکر کرده ایم بستگی دارد.

اگر دچار زخم شده اید یا عمل جراحی انجام داده اید که زخم آن روی پوست شما همچنان باقی مانده است بهتر است هر چه سریع تر آن را به یک متخصص نشان دهید که به درمان زخم شما بپردازد. این گفتار بر آن بود اطلاعات مفیدی در رابطه با زخم و علائم بهبود آن در اختیار شما قرار دهد. امید که مثمر باشد.

Source: www.dvancedtissue.com

پارساطب
ارسال دیدگاه