علل زخم پای دیابتی

علل زخم پای دیابتی

تنگی عروق و انسداد در 15-5 نفر از هر 100 نفر بالای 50 سال مشاهده می شود. شیوع آن با افزایش سن افزایش می یابد. کلسترول بالا، میزان تری گلیسیرید، چاقی، سیگار کشیدن و دیابت کنترل نشده خطر جدی برای تنگی عروق پا و انسداد است.

دلایل:

دلیل اصلی سخت شدن شریان ها یا کلسیفیکاسیون است که ما آن را آترواسکلروز می نامیم. آرتریت عروقی در اثر استعمال دخانیات ، کلسترول بالا و چربی خون ، دیابت ، فشار خون بالا ، چاقی و دلایل خانوادگی ایجاد می شود. امروزه دیابت ، یک بیماری پیشرونده است که در نتیجه قند خون مداوم بالا ادامه می یابد و باعث شکایت می شود. دیابت یکی از مهم ترین مشکلات سلامتی جوامع در طول تاریخ بوده است. از آنجا که با رویکردهای جدید درمانی و داروهای توسعه یافته ، سطح قند خون قابل کنترل است ، عوارض حاد دیابت کم تر دیده می شود.

به خصوص عوارض طولانی مدت اغلب محدود کننده زندگی هستند. یافته های مختلفی با توجه به اندام مبتلا مشاهده می شود. پای دیابتی که به دلیل درگیری عصب در دست و پا باعث بی حسی می شود ، نارسایی کلیه در اثر درگیری کلیه ها ، کوری به دلیل آسیب دیدگی چشم ها و زخم های  مزمن ناشی از درگیری عروق یا عصب در پاها برخی از آنهاست.

علل زخم پای دیابتی

میزان بروز پای دیابتی در دیابت 7-6٪ است. 20٪ دلایل مراجعه بیماران دیابتی به کلینیک ، مشکلات پا است. به طور کلی مشخص شده است که تقریباً 50 تا 70 درصد از جراحی های قطع عضو که انجام می شود در بیماران دیابتی است. در بیماران دیابتی با قطع اندام ، خطر جراحی دوم در مدت 2 سال 50٪ است. در 70 درصد دیابتی ها ، مشکلات پا ایجاد می شود و در موارد نادر ، زخم هایی در پای دیابتی ایجاد می شود.

پای دیابتی به دلایل مختلفی ایجاد می شود ، اختلال در عروق – تنگی عروق و انسداد ، اختلال در عصب – نوروپاتی دیابتی – احساس نکردن درد ، بی حسی و کند شدن در مکانیسم های محافظت از بدن در برابر عفونت و عملکرد سلول های سفید خون ، زخم و گانگرن در پا در نتیجه اختلال در بهداشت پا رخ می دهد. پاها خون کافی دریافت نمی کنند و تغذیه نمی شوند ، مکرراً به پاهای بیمار ضربه می خورد زیرا درد را احساس نمی کند – هنگامی که علل تروما و اختلال در بهداشت جمع می شوند ، گانگرن هایی که بهبود نمی یابند و در برابر درمان مقاوم هستند باعث از دست رفتن اندام می شوند.

علائم:

دلیل اصلی علائم عدم توانایی ارسال خون مورد نیاز عضلات ران هنگام راه رفتن به دلیل تنگی عروق و انسداد است. در حالی که در ابتدا علائمی ایجاد نمی کند ، تنگی و انسداد در رگ ها افزایش می یابد ، که با راه رفتن درد در پاها رخ می دهد. این درد شدیدتر می شود و فرد را مجبور به توقف و استراحت می کند. دردی که با استراحت می گذرد نیز در آینده در حالت استراحت رخ می دهد. لازم به ذکر است بیمارانی که دچار نوروپاتی دیابتی می شوند ممکن است درد نداشته باشند.

گذشته از این ، ممکن است سردی ، احساس سرما ، تغییر رنگ ، ریزش مو و زخم های مزمن در پاها رخ دهد. این در افراد دیابتی شایع است. هنگامی که درد در پاها وجود دارد ، رگ ها باید بررسی شوند.

علل زخم پای دیابتی

اولین علامت در بیماران دیابتی ممکن است زخم پا باشد. چندین دلیل اصلی برای ایجاد زخم پا وجود دارد: دیابت کنترل نشده ، رژیم غذایی کنترل نشده ، انسداد و تنگی عروق ، آسیب عصبی (نوروپاتی دیابتی) ، شرایط نامناسب بهداشت پا.

تشخیص پای دیابتی:

هنگامی که در طول معاینه بیمار نبض به دست نیاید ، اولین روش تشخیصی سونوگرافی داپلر است. پس از شناسایی مشکل با این ، آنژیوگرافی (تصویربرداری از عروق) برای برنامه ریزی قبل از درمان انجام می شود. این روش با توموگرافی کامپیوتری (CT) ، رزونانس مغناطیسی (MR) یا آنژیوگرافی کاتتر انجام می شود.

مسئله مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که آیا کلیه بیمار درگیر است یا خیر. با توجه به اینکه داروهای موسوم به کنتراست برای استفاده در MRI و CT ممکن است به کلیه ها آسیب برساند ، باید آزمایش اوره خون و کراتین قبل از عمل بررسی شود.

محافظت از پای دیابتی :

هنگام برنامه ریزی برای  درمان ، باید رویکردی جامع صورت گیرد. در این زمینه ، در کنار درمان های عروقی ، تنظیم قند خون ، تنظیم رژیم غذایی ، درمان آنتی بیوتیکی و پانسمان زخم پا ، درمان با اکسیژن پرفشار و روش های درمانی حمایتی باید انجام شود. استفاده از کفش و جوراب برای بیماران دیابتی و جلوگیری از راه رفتن با پاهای برهنه از اقدامات احتیاطی لازم برای محافظت از پا است.

موفقیت در درمان بستگی به مقابله با همه عوامل خطر با رویکردی سازمان یافته دارد. در این زمینه ، کلیه بخش های مربوطه باید برای ارزیابی کامل بیمار با یکدیگر همکاری کنند.

علل زخم پای دیابتی

Source: www.mutlucihangiroglu.com

پارساطب
ارسال دیدگاه