مراقبت از زخم در خانه

مراقبت از زخم در خانه

مراقبت و درمان زخم با هدف مراقبت و درمان ناهنجاری های بافتی که در نقاط مختلف بدن ایجاد می شود و بهبود آن دشوار است انجام می شود.

 زخم های حاد و مزمن چه تفاوتی دارند؟

زخم ها را در دو قسمت به عنوان زخم های حاد و زخم های مزمن ارزیابی می کنیم. زخم های حاد زخم هایی هستند که به دلایلی مانند بریدگی ، خراشیدگی و سوختگی ایجاد می شوند و انتظار می رود طی 4-3 هفته بهبود پیدا کنند. از طرف دیگر ، زخم های مزمن ، زخم های دائمی هستند که طی 8-6 هفته بهبود نمی یابند و به دلیل شرایطی مانند وابستگی به بستر ، نارسایی عروقی ، دیابت ایجاد می شوند.

زخم های مزمن چگونه ایجاد می شود؟

  • در نتیجه یک بیماری مزمن – نارسایی قلبی ، نارسایی کلیه و غیره
  • در نتیجه سوتغذیه شدید
  • در نتیجه دیابت پیشرفته که بر سیستم عروقی و عصبی تأثیر گذاشته است
  • در نتیجه اختلالات گردش خون
  • در نتیجه قرار گرفتن در معرض فشار پس از وابستگ طولانی مدت به بستر و استفاده از صندلی چرخدار
  • در نتیجه اختلال در بهبود بافت و خون رسانی پس از رادیوتراپی

مراقبت از زخم در خانه

انواع زخم های مزمن چیست؟

متداول ترین نوع زخم های مزمن ، زخم بستر ، زخم های فشاری ، پای دیابتی و زخم های واریسی است.

زخم بستر (فشاری) چیست؟

افرادی که به بستر یا ویلچر وابسته هستند ، به دلیل فشار ناشی از وزن بدن ، به بافت های نرم فشار می آورند. گردش خون این بافت ها که بین برآمدگی استخوان و بستر فشرده می شود مختل شده و در نهایت بافت ها آسیب می بینند. وقتی این آسیب به یک سطح مشخص برسد ، یک زخم فشاری یا همانطور که در پزشکی گفته می شود ، زخم بستر ایجاد می شود. بالا رفتن سن ، سو تغذیه ، دریافت ناکافی مایعات ، چاقی ، فشار خون بالا ، از دست دادن حس دیابتی و بی اختیاری ادرار از عوامل خطر در ایجاد زخم های فشاری هستند. اصطکاک بیش از حد  ، دمای بالای بدن و پوست مرطوب باعث ایجاد زخم می شود.

زخم های فشاری (زخم بستر) چه زمانی ایجاد می شود؟

  • هنگام نشستن (روی استخوان دنبالچه ، شانه ، روی تیغه های شانه ، باسن ، آرنج ، پاشنه)
  • دراز کشیدن به پشت (پشت سر ، روی تیغه های شانه ، روی ران ، آرنج ، روی دنبالچه ، روی پاشنه پا ، روی انگشتان پا)
  • دراز کشیدن روی شانه (گوش ها ، طرف جانبی شانه ، طرف جانبی لگن ، ران ، زانو ، برآمدگی های جانبی مچ پا)
  • خوابیدن روی صورت ( صورت ، شانه ، لگن ، زانو ، برآمدگی مچ) ایجاد شود.

مراقبت از زخم در خانه

مراحل زخم فشاری (بستر):

4 مرحله در ایجاد زخم های فشاری وجود دارد:

مرحله 1: بثوراتی وجود دارد که با اعمال فشار از بین نمی رود ، فرد احساس درد می کند اما یکپارچگی پوست سالم است.

مرحله 2 : تخریب بافت و ایجاد زخم در سطح پوست یا لایه های بالایی پوست آغاز شده است

مرحله 3: همه بافت ها از جمله بافت زیر جلدی تحت تأثیر قرار می گیرند  و نکروز وجود دارد. این زخم مانند یک دهانه عمیق است که به بافت های زیرین منتهی می شود ، فرد معمولاً احساس درد نمی کند.

مرحله 4: تمام لایه های پوست تحت تأثیر قرار می گیرند ، به بافت عضله و استخوان آسیب وارد می شود. زخم معمولاً عفونی است ، دردی احساس نمی شود.

درمان زخم های فشاری (بستر) طبق مراحل:

پای دیابتی – زخم هایی که در دیابت ایجاد می شود چیست؟

دیابت یک بیماری مزمن است که در آن قند خون به دلیل کمبود هورمون انسولین یا اختلال تحت تأثیر این هورمون بالا است. اختلالات گردش خون همراه با این بیماری می تواند باعث ایجاد زخم در پای افراد شود و ممکن است یک زخم پا به دلیل حساسیت به عفونت ملتهب شود و “عفونت پای دیابتی ” ایجاد شود. سن بالا ، چاقی ، آسیب قبلی در پا ، آسیب کلیه به دلیل دیابت و عفونت قارچی پا و ناخن ها از عوامل خطر ابتلا به پای دیابتی است.

مراقبت از زخم در خانه

زخم های واریسی چه زمانی ایجاد می شود؟

زخم هایی هستند که به دلیل نارسایی در رگ های پا ، یعنی نارسایی وریدی ، معمولاً در اطراف مچ پا و پا باز می شوند. با بدتر شدن ساختار دریچه ها در رگ ها ، بازگشت خون به قلب مختل شده و شروع به تجمع در رگ های پا می کند. این باعث افزایش فشار در داخل ورید می شود. به دلیل فشار زیاد مداوم ، بافت ها و به ویژه پوست پا تخریب می شود ، رگ های واریسی ، تورم و در نهایت زخم ها ، به عبارت دیگر زخم وریدی رخ می دهد.  سن بالا ، چاقی ، فشار خون بالا ، دیابت ، نارسایی قلبی ، نارسایی کلیه از عوامل خطرزا برای ایجاد زخم های واریسی است.

مراقبت از زخم در خانه:

هدف از مراقبت از زخم جلوگیری از از بین رفتن بافت ، بازسازی بافت و جلوگیری از خطر عفونت است. عواملی مانند حاد یا مزمن بودن زخم ، عرض و عمق ضایعه زخم ، همچنین سن ، وضعیت تغذیه ای ، بیماری های سیستمیک و وضعیت درمان شخصی بر روی روند مراقبت از زخم تأثیر می گذارد.

مراقبت از زخم در خانه

Source: www.ailedenbiri.com

پارساطب
ارسال دیدگاه