نشانه های زخم آلوده چیست؟

نشانه های زخم آلوده چیست؟

زخم ها ممکن است به میکروب ها و باکتری ها آلوده شوند. نشانه های زخم آلوده متعدد است. آلودگی و باکتری ها از بهبودی زخم جلوگیری می کنند؛ همچنین در برخی موارد عفونت ممکن است به سایر قسمت های بدن فرد سرایت کند.

عفونت با باکتری های ایجاد کننده کزاز ممکن است کشنده باشد. شکستگی پوست از طریق جراحی باعث می شود باکتری ها وارد بدن شوند. شناخت اولین علائم عفونت زخم، متخصصان مراقبت های بهداشتی را قادر می سازد که به سرعت در درمان مداخله و از گسترش عفونت جلوگیری کنند.

عفونت زخم زمانی رخ می دهد که باکتری ها در داخل پوست آسیب دیده زخم رشد کنند و علائمی مانند افزایش درد، تورم و قرمزی دارد. عفونت های شدیدتر ممکن است با حالت تهوع، لرز یا تب همراه شود. ممکن است فردی این امکان را داشته باشد که عفونت های جزئی زخم را در خانه درمان کند. با این وجود، افرادی که از عفونت زخم شدید یا مداوم برخوردار هستند باید به دنبال مراقبت پزشکی باشند.

عفونت پوستی نوعی بیماری است که در آن میکروب ها و ویروس ها به پوست شما حمله می کنند. پوستی که اطراف این برش را گرفته است، اغلب رنگ قرمزی دارد.

در این مقاله سعی می کنیم نشانه های زخم آلوده را بیان کنیم؛ بنابراین برای آگاهی بیشتر در این زمینه این نوشته را تا انتها با دقت مطالعه کنید.

نشانه های زخم آلوده چیست؟

نشانه های زخم آلوده

اگر فکر می کنید ممکن است زخم شما آلوده باشد، باید مراقبت های لازم را انجام دهید. در زمان آلودگی زخم ممکن است برخی از علائم زیر را داشته باشید.

 • خارج شدن چرک یا مایعات از زخم؛
 • پوست قرمز در اطراف زخم؛
 • یک خط قرمز که از زخم به سمت قلب شما می رود؛
 • یک پوسته جوش یا مایل به زرد روی آن؛
 • زخم هایی که شبیه تاول هستند؛
 • دردی که بعد از چند روز بدتر می شود؛
 • تب شدید.

تشخیص تفاوت بین عفونت و اگزما در کودکان دشوار است. افراد مبتلا به اگزما اغلب به عفونت های پوستی مبتلا خواهند شد؛ زیرا در اثر شکستگی پوست آن ها، میکروب و ویروس وارد بدن می شود.

نشانه های زخم آلوده چیست؟

عفونت ها را چگونه درمان کنیم؟

درمان عفونت زخم شما به عوامل مختلفی بستگی دارد. پزشک شما احتمال دارد برای کمک به مبارزه با باکتری ها آنتی بیوتیک خوراکی تجویز کند. همچنین ممکن است زخم را با محلول آنتی بیوتیک تمیز کند. گاهی اوقات آبسه ایجاد می شود. در آن صورت آبسه را رفع خواهد کرد و مایعات تخلیه می شود.

اگر عفونت بسیار شدید باشد ممکن است به مراقبت پزشکی بیشتری نیاز داشته باشید. اقداماتی که در ادامه به شرح آن می پردازیم ممکن است باعث به حداقل رساندن خطر ایجاد زخم های آلوده و عوارض آن در بیمارانی که علائم دارند، کمک کند.

 • پاکسازی سریع و مناسب زخم ها؛
 • حفظ تغذیه و آبرسانی مناسب.

رویکردهای درمان ممکن است به دلیل موضعی بودن عفونت در ناحیه زخم، تجزیه شوند. درمان موضعی اغلب نیاز به آنتی بیوتیک خوراکی دارد. از بین بردن بافت ممکن است برای نابودی بافت لجن و مخروطی لازم باشد.

نشانه های زخم آلوده را بیشتر بشناسید

برخی زخم ها با وجود کوچک بودن آن ها ممکن است خطراتی را برای فرد به همراه داشته باشند. با آگاهی از نشانه های زخم خود در اسرع وقت به فکر درمان آن ها باشید.

تب شدید

از نشانه های زخم آلوده ممکن است تب حاد باشد. تب احتمال دارد باعث سردرد و کاهش اشتهای شما شود. اگر دمای شما به 101 درجه یا بیشتر برسد، ممکن است نشانه عفونت زخم باشد. اگر این اتفاق رخ دهد، بلافاصله با جراح یا پزشک خود مشورت کنید.

به خاطر داشته باشید که اگر تب شما به دلیل زخم باز یا مزمن باشد، داروهای ضدعفونی کننده به صورت پانسمان های آغشته به عسل ممکن است مفید باشند.

تخلیه مایعات بدن

بعد از عمل جراحی، تخلیه مایعات از ناحیه زخم بسیار طبیعی است. مایع شفاف یا کمی زردرنگ ممکن است از زخم شما تخلیه شود. اگر مایع تخلیه، کدر و سبز یا حتی بوی بد داشته باشد، به احتمال زیاد زخم شما آلوده شده است.

تخلیه سالم زخم ممکن است توسط پانسمان های جاذب مانند هیدروکلوئیدها یا فشار درمانی منفی کنترل شود. با پزشک خود مشورت کنید که بفهمید برای درمان عفونت به چه نوع لوازم مراقبتی نیاز پیدا خواهید کرد.

نشانه های زخم آلوده چیست؟

ممکن است از درد مداومی برخوردار شوید

اگر زخم شما آلوده باشد، ممکن است درد شدیدی را تحمل کنید. داروهای ضددرد بهترین گزینه برای شما هستند؛ اما باید با گذشت زمان از مصرف بیش از حد آن ها جلوگیری کنید. برای جلوگیری از درد، دستورالعمل های پزشک خود را حتما دنبال و از انجام فعالیت های سخت و دشوار اجتناب کنید.

اگر همچنان درد دارید، ممکن است نشانه عفونت زخم باشد؛ بنابراین احتیاط های لازم را انجام دهید.

قرمزی و تورم را جدی بگیرید

اگر در اطراف زخم قرمزی ایجاد شده است، طبیعی به نظر می رسد؛ اما باید با گذشت زمان کاهش یابد. با این حال، اگر برش یا زخم جراحی شما همچنان قرمز باشد یا رگه های تابشی معروف به لنفانژیت را نشان دهد، عفونت زخم را نشان می دهد.

قرمزی و تورم در محل زخم طبیعی است و باید با مرور زمان کاهش یابد. اگر تورم در مراحل اولیه روند ترمیم زخم کاهش پیدا نکند، ممکن است دچار عفونت شوید.

نشانه های زخم آلوده چیست؟

برای جلوگیری از عفونت زخم باید چه اقداماتی انجام دهیم؟

نشانه های زخم آلوده ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد؛ بنابراین هرگونه نشانه کوچکی که در زخم مشاهده کردید به یک متخصص مراجعه کنید. برای جلوگیری از آلودگی زخم های خود، این مراحل را حتما انجام دهید:

 • بلافاصله زخم را با آب و صابون کامل بشویید؛
 • مقدار کمی پماد آنتی بیوتیک روی زخم بزنید. این دارو را بدون نسخه از داروخانه دریافت کنید؛
 • زخم ها را با بانداژ یا گاز کاملا بپوشانید. هر روز یا هر زمان که خیس یا کثیف شد آن را تعویض کنید؛
 • زخم را در 24 ساعت اول تمیز و خشک نگه دارید؛
 • دستان خود را قبل و بعد از مراقبت از زخم خود ضدعفونی کنید؛
 • پانسمان را روزانه عوض کنید. حتما از دستورالعمل های پزشک خود پیروی کنید.

عوارض زخم های آلوده چیست؟

اگر زخم آلوده شود، ممکن است عوارض ناگواری را به همراه داشته باشد. بنابراین بدون هیچ گونه اتلاف وقت به فکر درمان زخم خود باشید. این عوارض برای افراد مسن و حتی کودکان بسیار خطرناک است. برای آشنایی با این عوارض ادامه مقاله را از دست ندهید.

 • گردش ضعیف؛
 • دیابت؛
 • چاقی؛
 • سرکوب شدن سیستم ایمنی بدن؛
 • کاهش تحرک یا عدم تحرک؛
 • سوءتغذیه؛
 • بهداشت ضعیف.

سخن آخر

در این مقاله با نشانه های زخم آلوده آشنا شدید. در صورت ورود و تکثیر باکتری ها در داخل زخم، عفونت زخم ایجاد می شود. تمیز کردن و پانسمان سریع برش ها و سایر زخم های کوچک بهترین روش برای جلوگیری از عفونت است.

بنابراین افرادی که از زخم های بزرگ تر، عمیق تر یا جدی تر برخوردار هستند، باید یک متخصص مراقبت های بهداشتی، آسیب آن ها را درمان کنند. علائم و نشانه های عفونت زخم که در مقاله مطالعه کردید، در اطراف زخم دیده می شوند.

Source: www.webmd.com, www.woundsource.com, www.advancedtissue.com

پارساطب
ارسال دیدگاه