نقش تغذیه در درمان زخم های دیابتی

نقش تغذیه در درمان زخم های دیابتی

اکثر پزشکان معتقدند که غذا بهترین دارو برای تمام افراد، به خصوص افراد دیابتی است. اگر چه دارو و انسولین قند خون را پایین می آورند و تا حدودی روند رشد زخم را کاهش می دهند، اما درواقع این مواد شیمیایی که طریقه مصرف به خصوصی نیز دارند، حکم مسکن را در بدن بیمار ایفا می کنند.

پانسمان های زخم های دیابتی نیز برای درمان بهتر نیاز به مکمل های درونی در بدن این بیماران دارند. از این رو برای درمان این زخم ها در کنار این تسکین دهنده های خارجی، باید به تسکین دهنده های درونی نیز توجه کنیم که البته می دانیم این تسکین دهنده درونی همان تغذیه در درمان زخم های دیابتی است.

بدین گونه نقش بسزای تغذیه در روند درمان زخم دیابتی، ما را بر آن کرد که اطلاعات مفیدی را در این خصوص به تمام بیماران دیابتی بدهیم. پیشنهاد می دهیم، برای بهبودی هرچه سریع تر زخم های خود نکات گفته شده در این مقاله را به خاطر بسپارید.

نقش تغذیه در درمان زخم های دیابتی

نقش مثبت تغذیه در درمان زخم های دیابتی

پرشکان هنگام مواجه با زخم های دیابتی، سوالات زیادی را از بیماران جویا می شوند که تماما مربوط به عادت های زندگی از جمله عادت های غذایی است؛ چرا که عادت های غذایی نقش مهمی در پیشگیری، ایجاد و درمان زخم های دیابتی دارد.

تغذیه نه تنها به درمان زخم های دیابتی سرعت می بخشد، بلکه درصورت مناسب نبودن آن، سبب وخیم شدن زخم نیز می شود. در ادامه تاثیرات تغذیه در درمان زخم های دیابتی را از جهت های گوناگون بررسی می کنیم.

تنظیم کردن سطح گلوکز

زخم های دیابتی برای درمان نیاز به گردش خون بالا دارند؛ چرا که این گردش خون سبب تولید کلاژن و در نتیجه تولید بافت های جدید و ترمیم زخم می شود. و این گردش خون مناسب با رعایت تغذیه در درمان زخم های دیابتی به دست می آید.

تغذیه مناسب به این گردش خون در بدن به خصوص در پاها کمک می کند. به گونه ای که سطح گلوکز در بدن به طور صحیح تنظیم شده و روند درمان سریع تر می شود.

کنترل کردن قند خون

همانطور که می دانید، کنترل قند خون در درمان زخم های دیابتی موثر است. این کنترل نه تنها از راه انسولین و قرص های مخصوص انجام می شود، بلکه مقدار کربوهیدارت هایی که از طریق تغذیه به بدن وارد می شود نیز در روند بهبودی زخم دیابتی تاثیر دارد.

اگر کربوهیدارت زیادی در طول شبانه روز به بدن وارد کنید، گلوکز خون شما بالا رفته و عملکرد مثبت گلبول های سفیدتان را کاهش می دهد. از این رو بدن شما توان کلاژن سازی خود را از دست داده و در نهایت بر مولکول های التهابی تاثیری نخواهد گذاشت. از این رو تغذیه در درمان زخم های دیابتی با کنترل قند خون میسر می شود. پیشنهاد می دهیم برای کنترل تغذیه خود از غلات سبوس دار به جای غلات تصفیه شده استفاده کنید.

نقش تغذیه در درمان زخم های دیابتی

کاهش وزن

همانطور که می دانید، بیشتر زخم های دیابتی در ناحیه پا ایجاد می شود؛ این موضوع در حالی است که برای درمان زخم های دیابتی باید از هرگونه فشار به آن جلوگیری کنیم. به گونه ای که عموما افراد مبتلا به زخم دیابتی استراحت مطلق دارند.

اما درصورت استراحت مطلق نیز، برای خشک نشدن پاها کمی راه رفتن لازم است. اگر فرد بیمار وزن زیادی داشته باشد، هنگام راه رفتن فشار زیادی را به زخم وارد می کند و این موضوع سبب تحریک زخم و در نتیجه عمیق تر شدن آن می شود. بدین سبب بهتر است با تغذیه مناسب در جهت کاهش وزن خود تلاش کنید.

لازم به ذکر است که افراد دیابتی برای کاهش وزن خود راهی جز رعایت رژیم غذایی ندارند. چرا که بدن آن ها نیروی کافی برای ترمیم زخم های ناشی از جراحی را ندارد. بدین ترتیب با رعایت رژیم غذایی کاهش وزن را تجربه کنید و شاهد تاثیر تغذیه در درمان زخم های دیابتی خود باشید.

سبزیجاتی که در روند درمان زخم های دیتابتی تاثیر گذار هستند

اکنون که با نقش تغذیه در درمان زخم های دیابتی آشنا شدیم، بهتر است به معرفی چند مواد غذایی تاثیر گذار در کاهش قند خون بپردازیم. از این رو توجه شما را به ادامه مطلب جلب می کنیم:

  • کلم؛ این سبزی با مقدار آب کافی و ویتامینه هایی که در خود دارد، یکی از بهترین مواد برای رعایت رژیم غذایی در افراد مبتلا به قند خون است. این سبزیجات در کنار تمام ویتامین های خوبی که دارد، به شکل های گوناگون نیز استفاده می شود. به گونه ای که امکان سرخ کردن، استفاده در غذاهای آب پز متفاوت نظیر سوپ، آبگوشت و حتی خام خوردن آن نیز وجود دارد.
  • گلابی؛ از آنجا که این میوه سرشار از آنتی اکسیدان است، به عنوان میوه ای ضد التهاب شناخته شده است. به گونه ای که بارها پرشکان خوردن این میوه را برای رعایت تغذیه در درمان زخم های دیابتی توصیه می کنند.
  • هویج؛ همانطور که می دانید، هویج مقدار بالایی از ویتامین A را در خود جای داده است. بدین ترتیب میوه مناسبی برای رعایت تغذیه در درمان زخم های دیابتی به حساب می آید.
  • دارچین؛ بهتر است از این گیاه خارق العاده در خورشت ها و همچنین چای خود استفاده کنید. این گیاه قند خون افراد دیابتی را کنترل می کند و از این رو سبب بهتر شدن زخم ناشی از دیابت می شود.

نقش تغذیه در درمان زخم های دیابتی

تغذیه مناسب سبب افزایش ایمنی بدن

عفونت چه به صورت موضعی و چه به صورت سیستمیک سبب ایجاد ناراحتی و استرس در بدن می شود. برای خنثی کردن این ناراحتی باید سیستم ایمنی بدن را قوی کنیم؛ به خصوص آنکه افراد مبتلا به دیابت ایمنی ضعیف تری نسبت به افراد معمولی دارند و این ایمنی ضعیف سبب کاهش روند بهبود زخم می شود.

برای بهبود زخم های دیابتی علاوه بر موارد شیمیایی نیاز به ورود مواد طبیعی نیز داریم. مواد مغذی طبیعی در واقع مکمل مواد طبیعی بدن هستند. بدین ترتیب با تغذیه مناسب ایمنی بدن خود را بالا برده و به بهبود هر چه سریع تر آن کمک کنید.

بهتر است در رژیم غذایی خود از پروتئین ها، کالری، ویتامین و مواد معدنی کافی بهره ببرید. دقت داشته باشید همانگونه که رعایت تغذیه در درمان زخم های دیابتی تاثیر مثبت دارد، رعایت نکردن آن نیز سبب حاد تر شدن زخم های شما می شود.

سخن آخر

تغذیه در درمان زخم های دیابتی، نکته ای کلیدی است. از این رو برای درک بهتر و انجام درست آن در این مطلب نکات با اهمیتی را بیان کردیم.

در این مطلب متوجه شدیم که برای رفع زخم های دیابتی علاوه بر قرص ها، انسولین و پانسمان ها نیاز به درمان های دیگری نیز داریم. در واقع این درمان ها تکمیل کننده درمان های دارویی هستند. چرا که به هنگام ایجاد زخم دیابتی، این بیماری نه تنها مشکلات ظاهری به وجود می آورد، بلکه در داخل بدن نیز تغییرات منفی را سبب می شود. از این رو علاوه بر درمان های موضعی نیاز به درمان های داخلی نیز داریم؛ که این درمان های داخلی از راه تغذیه به بدن کمک می کنند.

همانطور که گفتیم تغذیه در درمان زخم های دیابتی سبب بالارفتن سطح ایمنی بدن، کلاژن سازی، کنترل قند خون، تنظیم سطح گلوکز، کاهش وزن و مواردی از این قبیل می شود.

پیشنهاد می دهیم از فواید سبزیجاتی که در این مقاله ذکر کردیم، استفاده کنید و تاثیر آن را در بهبود زخم ناشی از دیابت ببینید.

نقش تغذیه در درمان زخم های دیابتی

Source: www.o-wm.com, www.advancedtissue.com

پارساطب
ارسال دیدگاه