نکاتی درباره بیماری دیابت و گونه های آن

نکاتی درباره بیماری دیابت و گونه های آن

انواع دیابت، دیابت شیرین که معمولاً به عنوان دیابت شناخته می شود، یک بیماری متابولیک است که باعث افزایش قند خون می شود. هورمون انسولین قند را از خون به سلول های شما منتقل می کند تا ذخیره یا برای انرژی استفاده شود. در دیابت، بدن شما یا انسولین کافی تولید نمی کند یا نمی تواند به طور موثر از انسولینی که می سازد استفاده کند. قند خون بالا درمان نشده ناشی از دیابت می تواند به اعصاب، چشم ها، کلیه ها و سایر اندام ها آسیب برساند. انواع مختلفی از دیابت وجود دارد: دیابت نوع 1 یک بیماری خود ایمنی است. سیستم ایمنی به سلول‌های پانکراس، جایی که انسولین ساخته می‌شود، حمله می‌کند و آن‌ها را از بین می‌برد. مشخص نیست چه چیزی باعث این حمله می شود. حدود 10 درصد از افراد مبتلا به دیابت به این نوع مبتلا هستند. دیابت نوع 2 زمانی رخ می دهد که بدن شما در برابر انسولین مقاوم می شود و قند در خون شما تجمع می یابد. پیش دیابت زمانی رخ می دهد که قند خون شما بالاتر از حد طبیعی باشد، اما برای تشخیص دیابت نوع 2 به اندازه کافی بالا نیست. دیابت بارداری قند خون بالا در دوران بارداری است. هورمون های مسدود کننده انسولین که توسط جفت تولید می شود باعث ایجاد این نوع دیابت می شود.

دیابت چیست؟

 دیابت گروهی از شرایط است که در آن بدن نمی تواند انسولین کافی یا انسولین تولید کند، نمی تواند به درستی از انسولین تولید شده استفاده کند یا ترکیبی از هر دو را نمی تواند انجام دهد. وقتی هر یک از این موارد اتفاق می افتد، بدن نمی تواند قند را از خون به سلول های شما برساند. این می تواند منجر به افزایش سطح قند خون شود. گلوکز، شکل قند موجود در خون، یکی از منابع اصلی انرژی شماست. کمبود انسولین یا مقاومت به انسولین باعث تجمع قند در خون شما می شود. این می تواند منجر به مشکلات سلامتی شود. سه نوع اصلی دیابت عبارتند از: دیابت نوع 1 دیابت نوع 2 دیابت بارداری دیابت نوع 1.5

نکاتی درباره بیماری دیابت و گونه های آن
نکاتی درباره بیماری دیابت و گونه های آن

علائم بیماری دیابت در مردان:

در مردان علاوه بر علائم عمومی دیابت، مردان مبتلا به دیابت ممکن است کاهش میل جنسی، اختلال نعوظ (ED) و قدرت عضلانی ضعیف داشته باشند. علائم در زنان زنان مبتلا به دیابت همچنین می توانند علائمی مانند عفونت مجاری ادراری، عفونت های قارچی و پوست خشک و خارش دار داشته باشند.

دیابت در بانوان باردار:

دیابت بارداری اکثر زنان مبتلا به دیابت بارداری هیچ علامتی ندارند. این عارضه اغلب در طول آزمایش معمول قند خون یا تست تحمل گلوکز خوراکی که معمولاً بین هفته های 24 و 28 بارداری انجام می شود، تشخیص داده می شود. در موارد نادر، یک زن مبتلا به دیابت بارداری نیز تشنگی یا ادرار را افزایش می دهد.

نشانه های دیابت نوع 1 و 2:

دیابت نوع 1:

 • گرسنگی شدید
 • افزایش تشنگی
 • کاهش وزن ناخواسته
 • تکرر ادرار
 •  تاری دید و خستگی

دیابت نوع 2:

 • افزایش گرسنگی
 • افزایش تشنگی
 •  افزایش ادرار
 •  تاری دید و خستگی
 • زخم هایی که دیر التیام می یابند
 • دیابت نوع 2 می تواند باعث ایجاد لکه های تغییر رنگ در چین های پوست در زیر بغل و گردن شود. از آنجایی که تشخیص دیابت نوع 2 معمولاً بیشتر طول می کشد، ممکن است در زمان تشخیص علائم بیشتری مانند درد یا بی حسی در پاهای خود احساس کنید.
نکاتی درباره بیماری دیابت و گونه های آن
نکاتی درباره بیماری دیابت و گونه های آن

توضیحات ضروری در رابطه با دیابت نوع 1:

دیابت نوع 1 سطح قند خون شما بر اساس انواع غذاهایی که می خورید افزایش یا کاهش می یابد. غذاهای نشاسته ای یا شیرین باعث افزایش سریع سطح قند خون می شوند. پروتئین و چربی باعث افزایش تدریجی بیشتر می شود. تیم پزشکی شما ممکن است توصیه کند که مقدار کربوهیدرات هایی را که در روز می خورید محدود کنید. همچنین باید مصرف کربوهیدرات خود را با دوزهای انسولین خود متعادل کنید. با یک متخصص تغذیه کار کنید که می تواند به شما در طراحی یک برنامه غذایی دیابت کمک کند. داشتن تعادل مناسب پروتئین، چربی و کربوهیدرات می تواند به شما در کنترل قند خون کمک کند. این راهنمای شروع یک رژیم غذایی دیابت نوع 1 را بررسی کنید. دیابت نوع 2 خوردن انواع مناسب غذاها هم می تواند قند خون شما را کنترل کند و هم به کاهش وزن اضافی کمک کند. شمارش کربوهیدرات بخش مهمی از غذا خوردن برای دیابت نوع 2 است. یک متخصص تغذیه می تواند به شما کمک کند تا بفهمید در هر وعده چند گرم کربوهیدرات باید بخورید. برای اینکه سطح قند خون خود را ثابت نگه دارید، سعی کنید در طول روز وعده های غذایی کوچک بخورید. بر غذاهای سالم مانند: میوه ها سبزیجات غلات کامل پروتئین بدون چربی مانند مرغ و ماهی چربی های سالم مانند روغن زیتون و آجیل برخی از مواد غذایی دیگر می توانند تلاش ها برای کنترل قند خون خود را تضعیف کنند. غذاهایی را که در صورت ابتلا به دیابت باید از آنها اجتناب کنید، کشف کنید.

درمان اصلی در دیابت نوع 1 :

دیابت نوع 1 انسولین درمان اصلی دیابت نوع 1 است. این هورمون جایگزین هورمونی می شود که بدن شما قادر به تولید آن نیست. چهار نوع انسولین وجود دارد که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. آنها با سرعت شروع به کار و مدت زمان ماندگاری اثرات آنها متمایز می شوند: انسولین سریع الاثر در عرض 15 دقیقه شروع به کار می کند و اثرات آن بین 3 تا 4 ساعت باقی می ماند. انسولین کوتاه اثر در عرض 30 دقیقه شروع به کار می کند و 6 تا 8 ساعت طول می کشد. انسولین متوسط ​​اثر در عرض 1 تا 2 ساعت شروع به کار می کند و 12 تا 18 ساعت طول می کشد. انسولین طولانی اثر چند ساعت پس از تزریق شروع به کار می کند و 24 ساعت یا بیشتر طول می کشد.

درک دیابت :

 دیابت زمانی رخ می دهد که بدن شما به درستی از انسولین استفاده نمی کند یا انسولین کافی تولید نمی کند. دو نوع اصلی دیابت وجود دارد: نوع 1 و نوع 2. دیابت نوع 1 یک بیماری خودایمنی است که نوعی بیماری است که باعث می شود بدن به خود حمله کند. اگر با دیابت نوع 1 زندگی می کنید، بدن شما نمی تواند به درستی انسولین بسازد. این به این دلیل است که سیستم ایمنی بدن شما به سلول های تولید کننده انسولین در پانکراس آسیب رسانده است. دیابت نوع 1 بیشتر در افراد جوان تشخیص داده می شود، اگرچه ممکن است در بزرگسالی نیز ایجاد شود. در دیابت نوع 2، بدن شما در برابر اثرات انسولین مقاوم شده است. این بدان معناست که بدن شما برای دریافت همان اثرات به انسولین بیشتری نیاز دارد. در نتیجه، بدن شما بیش از حد انسولین تولید می کند تا سطح گلوکز خون شما را در حد نرمال نگه دارد. پس از سال ها این تولید بیش از حد، سلول های تولید کننده انسولین در لوزالمعده شما می سوزند. دیابت نوع 2 می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد.

علائم دیابت نوع 1.5:

علائم دیابت نوع 1.5 علائم دیابت نوع 1.5 در ابتدا ممکن است مبهم باشد. آنها ممکن است شامل موارد زیر باشند: تشنگی مکرر افزایش ادرار، از جمله در شب کاهش وزن غیر قابل توضیح تاری دید و سوزن سوزن شدن اعصاب در صورت عدم درمان، دیابت نوع 1.5 می تواند منجر به کتواسیدوز دیابتی شود، که وضعیتی است که در آن بدن به دلیل عدم وجود انسولین نمی تواند از قند به عنوان سوخت استفاده کند و شروع به سوزاندن چربی می کند. این باعث تولید کتون هایی می شود که برای بدن سمی هستند.

روش تشخیص دیابت نوع1.5 :

دیابت نوع 1.5 در بزرگسالی رخ می دهد، به همین دلیل است که معمولا با دیابت نوع 2 اشتباه می شود. اکثر افراد مبتلا به این نوع دیابت بالای 40 سال سن دارند و برخی ممکن است حتی در 70 یا 80 سالگی به این بیماری مبتلا شوند. فرآیند تشخیص LADA ممکن است مدتی طول بکشد. اغلب، افراد (و پزشکان) ممکن است تصور کنند که دیابت نوع 2 دارند زیرا این دیابت در مراحل بعدی زندگی ایجاد شده است. درمان‌های دیابت نوع 2، مانند متفورمین، می‌توانند علائم دیابت نوع 2 را تا زمانی که پانکراس تولید انسولین را متوقف کند، کنترل کند. این نقطه ای است که بسیاری از مردم متوجه می شوند که در تمام مدت با LADA سر و کار داشتند. به طور معمول، پیشرفت به سمت نیاز به انسولین بسیار سریعتر از دیابت نوع 2 است و پاسخ به دارو برای کاهش سطح قند خون (داروهای خوراکی کاهنده قند خون) ضعیف است. افرادی که دیابت نوع 1.5 دارند، معمولاً معیارهای زیر را دارند: چاق نیستند آنها در زمان تشخیص بیش از 30 سال سن دارند. آنها نتوانسته اند علائم دیابت خود را با داروهای خوراکی یا تغییرات سبک زندگی و رژیم غذایی مدیریت کنند. آزمایشات برای تشخیص هر نوع دیابت عبارتند از: آزمایش گلوکز ناشتا، با خون‌گیری که پس از هشت ساعت ناشتا بودن انجام می‌شود. آزمایش تحمل گلوکز خوراکی، در خونگیری که پس از هشت ساعت ناشتا بودن، دو ساعت پس از مصرف یک نوشیدنی با گلوکز بالا انجام می شود. یک آزمایش تصادفی گلوکز پلاسما، با خونگیری انجام می شود که قند خون شما را بدون در نظر گرفتن آخرین باری که خورده اید آزمایش می کند.

پارساطب
ارسال دیدگاه