نکات مهم درباره درمان زخم های عفونی

نکات مهم درباره درمان زخم های عفونی

چگونه می توانم تشخیص دهم که زخم عفونی شده است:

 زخمی که عفونی شده یا در حال تبدیل شدن به آن است ممکن است: به جای بهبود تدریجی، دردناک تر شوید. به اطراف لبه های پوست قرمز نگاه کنید. این ناحیه قرمز ممکن است گرم یا داغ احساس شود. متورم به نظر برسید تراوش یک ماده زرد رنگ (چرک) که ممکن است بدبو باشد.

درصورت عفونی شدن زخم باید چه کرد؟

 اگر فکر می کنید بریدگی ناشی از عمل (زخم جراحی) عفونی شده است، باید در اسرع وقت با پرستار یا پزشک در محل جراحی خود صحبت کنید. آنها ممکن است بخواهند شما را در جراحی ببینند تا از هر گونه ترشحات از بریدگی عفونی با چوبی که شبیه یک جوانه پنبه ای بزرگ است نمونه برداری کنند. این سواب نامیده می شود. سواب به آزمایشگاه فرستاده می شود تا مشخص شود کدام میکروب ها باعث عفونت می شوند. پرستار یا پزشک شما به تمیز نگه داشتن زخم شما کمک می کند و در صورت نیاز درمان را تجویز می کند.

نکات مهم درباره درمان زخم های عفونی
نکات مهم درباره درمان زخم های عفونی

آیا تزریق کزاز برای درمان زخم عفونی و جلوگیری از بیماری لازم است؟

کزاز یک بیماری جدی است که توسط میکروب هایی که بیشتر در خاک یا کود زندگی می کنند ایجاد می شود. زخم هایی که با خاک یا کود در تماس بوده اند، یا به ویژه “کثیف” هستند، ممکن است شما را در معرض خطر ابتلا به کزاز قرار دهند. اکثر افراد با برنامه واکسیناسیون معمول از کزاز محافظت می شوند. اگر زخم “کثیف” دارید و دوره کامل واکسیناسیون کزاز را انجام نداده اید، یا اگر مطمئن نیستید، در اسرع وقت با یک پرستار (در مطب عمومی تماس بگیرید زیرا ممکن است به “تقویت کننده” نیاز داشته باشید.

تعدادی از عوامل که می توانند منجر به عفونی شدن زخم شما شوند:

اگر دیابت نوع 1 یا نوع 2 دارید. اگر جسمی که باعث زخم شده است کثیف و حاوی میکروب بود. اگر زخم ناشی از گاز گرفتن انسان یا حیوان باشد. اگر زخم همچنان حاوی یک «جسم خارجی» باشد، یعنی تکه‌هایی از آنچه باعث آسیب شده است. به عنوان مثال، تکه های شیشه، خرده چوب، خار و غیره. اندازه و عمق زخم. زخم های بزرگتر یا عمیق تر شانس بیشتری برای عفونی شدن دارند. لبه های دندانه دار به زخم. اگر اقدامات احتیاطی مناسب قبل از عمل انجام نشده باشد. اگر شما یک فرد مسن هستید. با افزایش سن، پوست شما کمتر بهبود می یابد. اگر خیلی اضافه وزن دارید.

نکات مهم درباره زخم های عفونی:

اگر زخم عفونی شود، ممکن است به خوبی بهبود نیابد.

سایر انواع عفونت های پوستی، مانند زرد زخم.

می تواند به یک توده چرک دردناک به نام آبسه تبدیل شود.

عوارض بسیار کمیاب عبارتند از:

ایجاد عفونت بیشتر با کزاز.

ایجاد یک عفونت بیشتر به نام فاسییت نکروز کننده، معروف به “حشره گوشتخوار”. این یک بیماری شدید بسیار نادر است که در آن نواحی وسیعی از پوست بسیار آسیب دیده و دردناک می شود.

روش های جلوگیری از عفونت در زخم ها:

جلوگیری از عفونت در زخم ناشی از جراحات نکاتی برای جلوگیری از عفونت زخم های تروماتیک: زخم و پوست اطراف آن را به محض اینکه اتفاق افتاد تمیز کنید. از آب جوشیده خنک یا آب با کیفیت نوشیدنی استفاده کنید. اگر فکر می‌کنید هنوز تکه‌هایی از اجسام خارجی در زخم وجود دارد، به پرستار جراحی خود مراجعه کنید یا به نزدیک‌ترین بخش آسیب‌های جزئی یا A&E خود بروید تا آن را به طور حرفه‌ای تمیز کنید. اگر زخم بسیار عمیق است، یا لبه‌ها از هم فاصله دارند، یا نمی‌توانید خونریزی را متوقف کنید، در صورت نیاز به بخیه به نزدیک‌ترین بخش آسیب‌های جزئی یا A&E خود بروید. از یک ضد عفونی کننده در اطراف محل زخم استفاده کنید تا میکروب ها را دور نگه دارید. یک پانسمان تمیز روی زخم خود قرار دهید تا از آن در برابر میکروب ها محافظت شود. از گاز یا نوعی پانسمان که به زخم می‌چسبد استفاده نکنید. اگر زخم برای یک گچ معمولی بزرگ است، داروساز باید بتواند به شما توصیه کند.

دلیل عفونی شدن زخم ها:

زخم ها زمانی بهتر بهبود می یابند که تمیز و عاری از میکروب باشند. به طور معمول، بسیاری از میکروب ها به طور بی ضرر روی پوست و محیط اطراف ما زندگی می کنند. به طور معمول میکروب ها روی پوست ما یا در نواحی مانند بینی زندگی می کنند بدون اینکه مشکلی ایجاد کنند. معمولا پوست به عنوان یک مانع عمل می کند. اگر پوست شکسته شود، میکروب‌ها ممکن است به بافت‌های حساس‌تر زیرین سرایت کنند. به این ترتیب عفونت می تواند شروع شود. این باعث می شود که بافت ها دردناک و متورم شوند و احتمال بهبودی کمتری داشته باشند. زخم های باز بیشتر از زخم های بسته احتمال ایجاد عفونت دارند. این به این دلیل است که شکستگی در پوست مسیری را برای انتقال میکروب ها از بیرون به داخل فراهم می کند.

درمان زخم های عفونی:

نکات مهم درباره درمان زخم های عفونی
نکات مهم درباره درمان زخم های عفونی

فردی که زخم یا عفونت کوچکی دارد معمولاً می تواند آنها را در خانه درمان کند. افراد معمولاً می توانند با خیال راحت زخم های کوچک مانند بریدگی ها و خراش های جزئی را در خانه درمان کنند. با مراقبت مناسب، بیشتر زخم های کوچک به تدریج بهبود می یابند تا زمانی که به طور کامل بهبود یابند. با این حال، اگر زخم عفونی شود، به جای بهتر شدن، می تواند بدتر شود. هر گونه درد، قرمزی و تورم معمولاً شدت بیشتری خواهد داشت. مگر اینکه عفونت بسیار جزئی باشد، معمولاً برای درمان عفونت و جلوگیری از گسترش آن به آنتی بیوتیک نیاز است. اگر زخم و/یا ناحیه عفونت کوچک باشد، ممکن است کرم آنتی بیوتیکی مانند اسید فوزیدیک تجویز شود. اگر زخم بزرگ‌تر است، یا به نظر می‌رسد که عفونت بدتر می‌شود، به آنتی‌بیوتیک خوراکی (آنتی‌بیوتیک خوراکی) نیاز است. همچنین پرستار زخم شما را تمیز می کند و پانسمان های مناسبی برای پوشاندن و محافظت از آن تهیه می کند.

درمان زخم های عفونی در منزل:

 قبل از شروع، مطمئن شوید که تمام تجهیزات لازم تمیز هستند. به عنوان مثال، اگر از موچین استفاده می کنید، ابتدا آن را با الکل تمیز کنید. دست ها را کاملا با آب گرم و صابون بشویید، سپس آن ها را بشویید و خشک کنید. برش یا خراش را با ریختن آب گرم روی آن به مدت چند دقیقه تمیز کنید. از آب گرم و صابون برای تمیز کردن پوست اطراف استفاده کنید، اما از قرار دادن صابون در زخم خودداری کنید. اطمینان حاصل کنید که هیچ کثیفی یا زباله مانند شیشه یا شن در زخم وجود ندارد. برای از بین بردن زباله ها، یا از موچین استفاده کنید یا با احتیاط و به آرامی زخم را با یک پارچه نرم و مرطوب بمالید. در صورت تمایل، یک لایه نازک از پماد ضد عفونی کننده یا ژله نفتی را روی آن بمالید.

مراقبت برای درمان زخم های عفونی:

تمیز کردن و محافظت مناسب از زخم برای کاهش خطر عفونت مهم است. تمیز کردن و محافظت از زخم می تواند خطر عفونت را کاهش دهد. پس از تحمل یک بریدگی یا خراش جزئی، فرد باید: زخم را بلافاصله با ریختن آب تمیز روی آن به مدت چند دقیقه بشویید. سپس پوست اطراف زخم را با آب گرم و صابون تمیز کنید. اگر امکان استفاده از آب تمیز وجود ندارد، زخم را با دستمال مرطوب الکلی درمان کنید. اجازه دهید پوست در هوا خشک شود. یک پماد ضد عفونی کننده روی زخم بمالید. آسیب را با گاز یا پانسمان مناسب دیگری محافظت کنید.

در برخی مواقع احتمال عفونی شدن زخم بیش تر است:

  1. زخم بزرگ، عمیق یا دارای لبه و دندانه دار است.
  2. خاک یا ذرات خارجی وارد زخم شده است.
  3.  علت زخم، گاز گرفتن حیوان یا شخص دیگری باشد.
  4.  علت زخم جراحت ناشی از یک شی کثیف، زنگ زده یا آلوده باشد.
پارساطب
ارسال دیدگاه