نکات مهم در درمان زخم های ناشی از گاز گرفتن حیوانات

نکات مهم در درمان زخم های ناشی از گاز گرفتن حیوانات

بسیاری از انواع حیوانات ممکن است بزرگسالان و کودکان را نیش بزنند یا اصطلاحا شما را گاز بگیرند. زخم های ناشی از گاز گرفتن حیوانات آسیب هایی را در جسم شما ایجاد خواهند کرد.

گزش یا گاز گرفته شدن توسط حیوانات ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. در حال پیاده روی، کمپینگ و حتی امکان دارد سگ همسایه در پی یک جریان دوستانه برای بازی به طور تصادفی شما را نیش بزند.

البته در برخی موارد حیوانات این کار را برای محافظت از خود انجام می دهند؛ با این حال بیشتر گزش های حیوانات مبتنی بر گزارشاتی است که از سوی حیوانات خانگی انجام می شود.

به همین دلیل در این مقاله ما قصد داریم نکاتی را در رابطه با گاز گرفته شدن توسط حیوانات برای شما توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

نکات مهم در درمان زخم های ناشی از گاز گرفتن حیوانات

زخم های ناشی از گاز گرفتن حیوانات و علائم آن

مراجعه به پزشک پس از گزیدگی یا گازگرفتگی توسط حیوانات امری ضروری است. از آن جا که مراقبت های فوری پزشکی در برخی مواقع اثرگذار خواهد بود، باید در اسرع وقت پزشک شما را معاینه کند.

همچنین پس از گزش یا گاز گرفتگی باید مراقب علائم یا نشانه های عفونت باشید. چنان که علائم زیر ممکن است نشان از وجود عفونت یا آسیب دیدگی در زخم شما باشند:

 • قرمزی موضعی در اطراف زخم؛
 • احساس گرما و التهاب در اطراف ناحیه گازگرفتگی؛
 • رگه های قرمز که به شکلی در حال دورشدن از محل گازگرفتگی یا گزش هستند؛
 • تب؛
 • چرک؛
 • تورم؛
 • درد.

چرا مراقبت های پزشکی در صورت ایجاد زخم ناشی از گاز گرفتن حیوانات حیاتی است؟

اگر حیوانی شما را گاز گرفته باشد و زخم های ناشی از گاز گرفتن حیوانات در بدن شما ایجاد شوند، به چند دلیل باید به طور فوری به پزشک مراجعه کنید. چنان که ممکن است خطر ابتلا به بیماری های زیر وجود داشته باشد:

 • عفونت، از جمله عفونت های باکتریایی و هاری؛
 • دندان های شکسته حیوان که در زخم شما جاسازی یا جا مانده باشد؛
 • اجسام خارجی در زخم شما قرار گرفته باشد؛
 • احتمال آسیب به عصب و رگ های خونی.

همچنین انواع گزش ها یا گازگرفتگی های زیر بیشترین خطر ابتلا به عفونت را برای شما ایجاد خواهند کرد:

 • نیش یا گازگرفتگی توسط سگ؛
 • گازگرفتگی یا گزش توسط گربه؛
 • گزش یا گازگرفتگی توسط حیوانات وحشی.

بنابراین در صورت بروز هر یک از این گازگرفتگی ها باید هرچه سریع تر توسط یک متخصص یا پزشک معاینه شوید.

نکات مهم در درمان زخم های ناشی از گاز گرفتن حیوانات

زخم های ناشی از گاز گرفتن انواع حیوانات چگونه درمان می شوند؟

برای درمان زخم های ناشی از گاز گرفتن حیوانات به طور قطعی پزشک شما خطر ابتلا به عفونت را ارزیابی خواهد کرد. همچنین سعی خود را می کند که جای زخم را به حداقل میزان ممکن برساند. معاینات پزشکی پس از گازگرفتگی یا گزش توسط حیوانات به طور معمول شامل مواردی می شود که در ادامه شرح خواهیم داد:

بازرسی یا معاینه

ابتدا زخم ها به طور کامل از نظر وجود آثار مخروبه بررسی خواهند شد. در این رابطه باید بدانید گاهی ممکن است قبل از معاینه پزشک با استفاده از یک عامل بی حس کننده این بررسی و درمان را انجام دهد.

اشعه ایکس

پزشک برای بررسی شکستگی استخوان، محل گاز گرفته شده را بررسی می کند. به طوری که با استفاده از اشعه ایکس این کار ممکن می شود. همچنین پزشک با استفاده از اشعه ایکس وجود انواع خاصی از مواد خارجی درون زخم شما مانند خاک یا چمن را بررسی خواهد کرد.

آبیاری یا شستشو

پزشک برای جلوگیری از عفونت زخم شما را شستشو می دهد. شاید این کار همیشه از عفونت جلوگیری نکند، اما میزان خطر را کاهش می دهد.

دبریدمان یا از بین بردن

گاهی زخم های ناشی از گاز گرفتن حیوانات منجر به پارگی پوست می شود که قابل ترمیم نیست. در این رابطه باید بدانید ممکن است به روشی به نام دبریدمان برای از بین بردن پوست یا بافت مرده و آلوده نیاز داشته باشید. این روش ممکن است بسیار دردناک باشد که به این منظور از بی حسی موضعی استفاده می شود.

عمل بستن یا بخیه

برخی از زخم های حاصل از گزیدگی به طور معمول بخیه نمی شوند، اما بعضی دیگر باید بلافاصله پس از گزش بخیه خورده شود. به طوری که تشخیص این امر بر عهده پزشک متخصص است.

مراقبت از زخم

علاوه بر آن چه گفته شد، ممکن است پزشک روش های دیگری را نیز به شما پیشنهاد دهد. زخمی که بخیه شده باشد، باید تمیز و خشک بماند. دوش گرفتن ممکن است مجاز باشد، اما باید آسیب دیدگی به آرامی خشک شود. چنان که نباید هیچ گونه آسیبی به بخیه وارد شود.

زخم هایی که بخیه نخورده اند در برخی موارد شاید لازم باشد به طور روزانه خیس شوند یا نیاز به سایر درمان ها داشته باشند. همچنین ممکن است برای جلوگیری از عفونت در زخم های ناشی از گاز گرفتن حیوانات، آنتی بیوتیک تجویز شود. به طور معمول برای انواع گاز گرفتگی های زیر آنتی بیوتیک تجویز می شود:

 • زخم حاصل از نیش گربه؛
 • زخم هایی که به آواربرداری یا جراحی نیاز دارند؛
 • زخم هایی که به شدت آلوده اند.

البته توجه داشته باشید که آنتی بیوتیک ها به طور معمول برای افراد مسن یا افرادی که بیماری های مزمن پزشکی همچون دیابت دارند، تجویز خواهد شد.

همچنین لازم است بدانید بیشتر زخم های حاصل از گزش با داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن درمان می شوند. البته اگر این گاز گرفتگی شدید باشد، امکان دارد پزشک داروی مسکن قوی تری برای تسکین درد به مدت زمان کوتاهی تجویز کند.

نکات مهم در درمان زخم های ناشی از گاز گرفتن حیوانات

مدت زمان درمان زخم های ناشی از گازگرفتگی حیوانات

در بیشتر موارد علائم گازگرفتگی حیوانات گوناگون به سرعت بهبود پیدا می کند. چنان که به طور معمول عوارض جدی وجود نخواهد داشت؛ مگر این که گازگرفتگی خیلی شدید باشد که ممکن است منجر به زخم مجدد شود. بنابراین مدت زمان درمان و بهبودی زخم نگرانی خاصی را برای بیمار ایجاد نمی کند.

نتیجه گیری

باتوجه به آن چه که خواندید، متوجه شدید که کاهش خطر گازگرفته شدن توسط بسیاری از حیوانات آسان است. به طوری که نباید آن ها را آزار دهید؛ اما اگر با گازگرفتگی از سوی حیوانات مواجه شدید، باید زخم های ناشی از گاز گرفتن حیوانات را جدی بگیرید و هرچه سریع تر به یک پزشک مراجعه کنید.

زیرا نشانه هایی همچون وجود انواع عفونت برای شما آسیب های فراوانی از جمله هاری و عفونت های باکتریایی را به همراه دارند. بنابراین باید برای جلوگیری از این عفونت ها به تدابیر و روش های پزشکان اعتماد کنید.

همچنین در این مقاله آموختید که راه های گوناگونی برای بررسی و درمان زخم های گازگرفتگی حیوانات وجود دارد. به طوری که گفته شد برخی از این زخم ها ممکن است به جراحی نیاز داشته باشند و بعضی دیگر حتی با یک مسکن ساده قابل درمان هستند. بنابراین با استفاده از اطلاعات این مقاله از بروز هر گونه اسیب ناشی از گازگرفتگی حیوانات جلوگیری کنید.

نکات مهم در درمان زخم های ناشی از گاز گرفتن حیوانات

Source: www.healthline.com

پارساطب
ارسال دیدگاه