همه چیز درباره زخم دیابتی را در چند دقیقه یاد بگیرید

همه چیز درباره زخم دیابتی را در چند دقیقه یاد بگیرید

افرادی که به دیابت دچار می شوند، در طول دوران بیماری خود با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند. بیماران دیابتی دچار زخم پای دیابتی می شوند که 15 درصد به قطع عضو منجر می شود. برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که علت پدید آمدن زخم های دیابتی چیست؟ زخم دیابتی که معمولا در قسمت پا ایجاد می شود، یکی از عوارض شدید بیماری دیابت است. افرادی که به این نوع از بیماری مبتلا شده اند، باید دقت زیادی در عدم پیشرفت آن داشته باشند که از پیامدهای آن در امان بمانند.

حال چگونه می توان زخم دیابتی را درمان کرد؟ برای پیشگیری از ابتلا به آن چه راهکارهایی وجود دارد؟

اگر شما نیز از افرادی هستید که با چنین بیماری دست به گریبان هستید، نوشته پیش رو اطلاعات مهمی در این عرصه ارائه می دهد.

همه چیز درباره زخم دیابتی را در چند دقیقه یاد بگیرید

ریشه زخم پای دیابتی و علت به وجود آمدن آن

زمانی که بدن فردی این امکان را ندارد که به اندازه کافی انسولین تولید کند یا اینکه از انسولینی که تولید شده، نمی تواند به میزان موثری استفاده کند، در این زمان است که وی دچار دیابت می شود. افرادی که به چنین بیماری مبتلا هستند، به دلیل قند خون بالا مشکلات متعدد دیگری برای آنها ایجاد می شود. حال انسولین چیست؟

انسولین هورمونی است که به جذب گلوکز خون کمک می کند. حال اگر قندی که در خون است وارد سلول نشود، قند پلاسمای خون بالا می رود. به این ترتیب سطح بالای خون در پلاسما ممکن است به قسمت های دیگر بدن آسیب وارد کند.

عوارض دیابت چیست؟

هنگامی که افراد از بیماری دیابت رنج می برند، قبل از اینکه دیر شود باید در رژیم غذایی خود ملاحظاتی داشته باشند و برای اینکه روند بیماری تشدید نشود، باید پیشگیری هایی صورت گیرد. باید بدانید در صورت پیشرفت بیماری عوارضی را به دنبال دارد که از این قبیل است:

ضعف بینایی

افرادی که به بیماری دیابت مبتلا می شوند، به ضعف بینایی دچار می شوند. مهم ترین عامل نابینایی در بیماران مبتلا رتینوپاتی است به این صورت که در اثر دیابت مشکلاتی در انتهای مویرگی چشم به وجود می آید.

ناراحتی قلبی

افرادی که دچار قند خون بالا هستند، این احتمال وجود دارد که به بیماری قلبی هم مبتلا باشند؛ چرا این دو همسو با هم هستند و احتمال سکته قلبی در بیماران دیابتی افزایش می یابد؛ چراکه قندخون بالا باعث آسیب به مویرگ ها، سرخرگ ها و سیاهرگ ها می شود.

بیماری کلیوی

ناراحتی های کلیوی یکی از بیماری های شایعی است که افراد زیادی با آن دست به گریبان هستند. یکی از دلایل این بیماری افزایش قند خون بیمار است. قند خون بالا به نفرون ها صدمه می زند و ممکن است شخص کلیه های خود را از دست بدهد و دیالیز شود.

همه چیز درباره زخم دیابتی را در چند دقیقه یاد بگیرید

قطع عضو

در نهایت قطع عضو است که در صورت تشدید و پیشرفت بیماری رخ می دهد. علت زخم پای دیابتی همین است. زخمی که در ابتدا کوچک بوده، به خاطر عدم توجه امکان دارد به قطع عضو منجر شود. یک عفونت زخم پای دیابتی ممکن است تا استخوان نیز گسترش یابد.

معمولا افراد دیابتی به این دلیل که عصب های پا دچار آسیب شده است، زخم های وارد شده را احساس نمی کنند. همین امر باعث می شود که آسیب پیشروی کرده و عفونت رخ دهد.

برای درمان عفونت زخم پای دیابتی باید چه کرد؟

باید بدانید که درمان زخم پای دیابتی زمانی که دچار عفونت می شود، به راحتی امکان پذیر نیست و یک وضعیت اورژانسی را برای کادر درمان به وجود می آورد. در صورتی که پیشرفت کند، مرگ سلولی و بافت را با خود به همراه دارد. در این شرایط هیچ امیدی به بهبودی وجود نخواهد داشت.

همه چیز درباره زخم دیابتی را در چند دقیقه یاد بگیرید

حال اگر به موقع و سریع عفونت تشخیص داده شود، باعث تسریع در روند درمان خواهد شد. پزشک متخصص براساس کشت میکروبیولوژی با تجویز آنتی بیوتیک گام مثبتی در روند درمان خواهد برداشت.

زمانی که بسیاری از بیماران دیابتی از لحاظ وجود عفونت بررسی شدند، به نتایج قابل تاملی دست یافتند. سلولیت یکی از شایع ترین دلایل ابتلا به عفونت است. عفونت زخم پای دیابتی به سه نوع دسته بندی می شود:

  1. عفونت زخم که با عفونت موضعی شناخته می شود و زخم های سطحی را در بر می گیرد؛
  2. عفونت منتشر شونده که حدود دو سانتی متر از سطح زخم را شامل می شود؛
  3. عفونت عمیق که مرگ سلولی و بافت را به دنبال دارد.

پیشگیری های افرادی که از زخم پای دیابتی رنج می برند

باید بدانید که درمان زخم پای دیابتی 50 درصد قابل درمان است تنها در صورتی که زمان ابتلا به بیماری کوتاه باشد. هر چه بیماری طولانی مدت و کهنه شود، به همان نسبت نیز کار را برای پزشکان متخصص سخت خواهد کرد. این افراد باید باید در رعایت بهداشت پا محتاطانه عمل کنند. همچنین از مصرف سیگار پرهیز کنند. اگر افراد چاقی هستند، باید در رژیم غذایی خود تجدید نظری کنند. با تجویز به موقع انسولین و رعایت دستورات پزشکی و بهداشتی می توان به طور موثر از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد. پارسا طب با داشتن کادری مجرب و حرفه ای در این زمینه همراه شماست و راهکارهای اصولی و اساسی را برای درمان زخم پای دیابتی و پیشگیری از آن در اختیار شما قرار می دهد.

همه چیز درباره زخم دیابتی را در چند دقیقه یاد بگیرید

پارساطب
ارسال دیدگاه