پانسمان زخم

پانسمان زخم

نخستین برخورد هر فرد با یک زخم باز ممکن است که با حالتی از ترس و استرس همراه باشد؛ اما برای افراد حرفه ای موضوع تا حدود زیادی متفاوت است.

از آنجا که احتمال بروز جراحت و زخم برای هر شخصی وجود دارد؛ بهتر است که با کمک های اولیه آشنا باشیم. مواردی که در چنین موقعیتی به آن نیاز است را باید آموخت و به موقع به کار گرفت.

پانسمان زخم جز اولین این موارد مورد نیاز در زمان ایجاد زخم است؛ اما همین مورد ابتدایی نیز به انجام مقدماتی نیاز دارد. بدون انجام صحیح و متوالی این مراحل هرگز یک پانسمان کامل نخواهیم داشت.

بنابراین در این مطلب به مقدمات و مراحلی که در یک پانسمان زخم کامل انجام می شود؛ خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

پانسمان زخم

پانسمان زخم چه مراحلی دارد؟

اکنون این سوال مطرح می شود که یک پانسمان کامل چه مراحلی دارد؟ آیا یک پانسمان موفقیت آمیز بدون انجام مقدمات آن ممکن است؟ به نظر می رسد که انجام این کار بدون تهیه مقدمات آن غیرممکن خواهد بود. بنابراین در ادامه مراحل پانسمان را توضیح می دهیم.

نخستین مرحله در مواجهه با یک زخم تشخیص نوع آن و بندآوردن خونریزی است. زیرا اگر زمان را صرف سایر مراحل پانسمان کنیم؛ بیمار دچار ضعف می شود. حتی در مواردی شدت خونریزی قادر است که بیمار را به حالت اغما فرو ببرد.

واقعیت این است که جهت انجام یک پانسمان زخم ایده آل باید پیش از هر چیز زخم و اطراف آن را کاملا پاکیزه کنید. پاک کردن تمام ذرات خارجی از سطح زخم قبل از آغاز شستشو انجام می شود. در صورتی که اشیا خارجی مانند شیشه یا براده فلز و غیره درون زخم باشد؛ آن را با پنس یا موچین استریل به آرامی خارج می کنیم.

مرحله بعد شستشوی کامل زخم است. به طوری که هیچ مورد اضافه در آن باقی نماند. زیرا وجود عوامل میکروبی یا ذرات خارجی زخم عادی را به زخم عفونی تبدیل می کند.

شستشوی زخم با آب نمک سرم بهترین گزینه است؛ اما اگر به دلایلی این محلول استریل در دسترس نبود؛ باید از آب آشامیدنی پاکیزه یا آب شیر تصفیه شده برای این کار استفاده کنید.

در نهایت پس از اطمینان از پاکیزه شدن زخم سطح آن را به آرامی کاملا خشک کنید. پس از انجام کامل این مراحل زخم آماده پانسمان خواهد بود.

پانسمان زخم

وسایل لازم جهت انجام پانسمان زخم کدام اند؟

جهت اینکه زخمی را به خوبی پانسمان کنیم؛ به برخی لوازم نیاز داریم. این مجموعه از وسایل معمولا در هر جعبه کمک های اولیه وجود دارند.

برای مثال داشتن بانداژ مناسب شرط لازم برای شروع کار به شمار می رود. نکته مهم در رابطه با چنین بانداژی پاکیزگی و مهم تر از آن استریل بودن است. زیرا یک بانداژ آلوده نه تنها زخم را بهبود نمی بخشد؛ بلکه احتمال عفونت را در آن بیشتر می کند.

این نوع بانداژ معمولا در بسته بندی استریل موجود بوده و در داروخانه و درمانگاه قابل دسترسی است. تذکر مهم اینکه هنگام کار با چنین بانداژی به هیچ عنوان نباید به بخش زیرین آن دست بزنید. همان بخشی که با زخم تماس گرفته و آن را می پوشاند. زیرا در صورت آلودگی دست ممکن است که زخم دچار عفونت شود.

اگر اندازه بانداژ با زخم همخوانی نداشت؛ باید آن را تازده یا برش دهید. پس از اتمام پانسمان زخم نیز باید آن را با باندکشی کاملا ببندید. این کار را در صورت عدم دسترسی به باندکشی با یک دستمال تمیز انجام دهید. مهم این است که روی پانسمان کاملا پوشیده شده و از تماس با محیط خارجی مصون باشد.

پانسمان زخم

در رابطه با چسب پانسمان و مراقبت های آن چه می دانید؟

چسب پانسمان نوعی چسب مخصوص با بافت ویژه است که جهت نگهداری پانسمان بر زخم از آن استفاده می شود. هنگام انجام پانسمان باید دقت شود که چسب به هیچ وجه به زخم نچسبد. زیرا در این صورت با ترشحات زخم آلوده شده و عفونت ایجاد می کند.

یک دلیل دیگر برای این احتیاط نیز احتمال چسبیدن شدید چسب به زخم و خشکیدن آن است. در صورت بروز چنین اتفاقی، چسب پس از خشکیدن زخم به آسانی از آن جدا نخواهد شد. درد شدید و آسیبی که هنگام جدایی چسب از زخم به بیمار وارد می شود؛ بسیار طاقت فرسا خواهد بود. حتی ممکن است که در این مرحله زخم سر باز کرده و خونریزی شدت بگیرد.

برخی افراد ممکن است که بدون اطلاع از خطرات عفونت زخم از چسب های غیرمجاز برای این منظور استفاده کنند. کاربرد مواردی مانند چسب برق یا چسب های کاغذی خطر عفونت زخم را بیشتر می کند و باید از کاربرد آن ها در پانسمان زخم خودداری شود.

محکم بستن پانسمان چه خطراتی دارد؟

در زمان پانسمان زخم لازم است که دقت کافی صورت گیرد و از بستن بیش از حد محکم پانسمان بر زخم جلوگیری کنید. زیرا در این صورت خون کافی به بافت مورد نظر نمی رسد. چنین مسئله ای ممکن است که بهبود زخم را به تعویق انداخته یا حتی بافت زنده زخم را از بین ببرد.

همچنین محکم بستن زخم به مایع پلاسما اجازه حرکت در بافت را نمی دهد. چنین موردی مانع از بندآمدن خونریزی و جوش خوردن به موقع زخم شده و ممکن است که در اثر این سهل انگاری، زخم مورد نظر دچار عفونت شود.

پانسمان زخم

دلایل اهمیت دقت به علائم عفونت در پانسمان

معاینه زخم در دوره های متوالی تا بهبود کامل آن ضروری است. این کار باعث می شود که علائم بهبود زخم بررسی شوند. همچنین در صورت بروز نشانه های متفاوت در زخم این معاینات کمک بزرگی جهت جلوگیری از تغییرات ناهنجار است.

از طرفی اگر زخم در حال عفونت باشد؛ این معاینه ما را از خطر آن آگاه می کند. در این صورت زودتر دست به کار می شویدم و از ایجاد زخم عفونی جلوگیری می کنیم. به عنوان مثال در این زمان باید پانسمان زخم را زودتر عوض کرده یا در صورت نیاز به پزشک معالج مراجعه کنیم.

علائم عفونت در پانسمان زخم در مراحل اولیه بسیار آسان تر مهار می شوند؛ اما شرط انجام چنین کاری آگاهی از شروع عفونت است که با دقت در علائم عفونی امکان پذیر خواهد بود. در این صورت با تجویز پزشک و مصرف دقیق آنتی بیوتیک  از گسترش عفونت جلوگیری خواهد شد.

چرا باید پانسمان مداوم تعویض شود؟

انجام پانسمان بیشتر از آنکه جنبه درمانی داشته باشد؛ رویکرد پیشگیرانه دارد. هدف اصلی از انجام پانسمان زخم در واقع جلوگیری از تماس مواد خارجی و میکروب ها با آن است. به طوری که زخم فرصت کافی جهت بهبود را داشته باشد.

اما اگر فضای زیرین پانسمان آلوده شود؛ تفاوتی با محیط خارجی نخواهد داشت. در چنین حالتی وجود پانسمان حتی از نبود آن نیز خطرناک تر است. زیرا میکروب، باکتری و عوامل عفونت زا را در مجاورت زخم نگه می دارد.

پانسمان زخم خیس و خطرات ناشی از نگهداری طولانی مدت آن یکی از همین موارد است. در محیط مرطوب، زخم به راحتی عفونی شده و التیام و بهبود آن را به طور کلی عقب می افتد. بنابراین پانسمان مرطوب را به هیچ بهانه ای بر زخم خود نگه ندارید و در اسرع وقت آن را تعویض کنید.

پانسمان زخم

نتیجه

نتیجه این که در صورت بروز زخم ضمن حفظ خون سردی ابتدا باید خوریزی را بند آورده و نوع زخم را تشخیص دهید. پس از آن نیز نوبت به پاکیزه سازی و شستشوی زخم می رسد.

استفاده از سرم نمکی یا در صورت فقدان آن، آب آشامیدنی برای این منظور مفید است. مرحله بعدی قرار دادن بانداژ بر زخم و پانسمان آن خواهد بود که دقت در این مرحله به بهبود زخم کمک کرده و از مزمن شدن آن جلوگیری می کند.

تا زمان بهبود کامل زخم باید مداوم به آن سرکشی شده، مراحل بهبود کنترل شود و در صورت بروز عفونت نیز اقدامات لازم را انجام دهید. در صورت تجویز آنتی بیوتیک از طرف پزشک نیز لازم است که در مصرف آن دقت لازم صورت گیرد.

 

Source: www.wikihow.com, www.woundinfection-institute.com, www.jamanetwork.com

پارساطب
ارسال دیدگاه