پماد آنتی بیوتیک برای زخم باز تاثیری در درمان زخم دارد؟

پماد آنتی بیوتیک برای زخم باز تاثیری در درمان زخم دارد؟

آیا از پماد آنتی بیوتیک برای زخم باز خود استفاده کرده اید؟ هنگامی که زخمی روی بدن شما ایجاد می شود خطراتی مانند عفونت یا انتقال میکروب به آن وجود دارد. با این حال راه هایی برای کنترل میکروب و عفونت وجود دارد که یکی از آن ها پماد است.

موادی که در این پمادها استفاده شده است به درمان هرچه سریع تر زخم های شما کمک می کند و از ورود میکروب نیز جلوگیری خواهد کرد. معمولا تهیه این داروهای آنتی بیوتیک نیاز به نسخه پزشک ندارد؛ مگر آنکه زخم هایتان احتیاج به نوع خاصی از این پماد پها داشته باشد.

هنگامی که زخم شما عمیق یا باز باشد، باید تحت نظر پزشک قرار بگیرید و برای درمان آن راهنمایی دریافت کنید. بنابراین جای نگرانی برای استفاده از پمادهای ضد میکروبی وجود نخواهد داشت؛ زیرا پزشک توصیه های لازم را به شما می کند.

برای اینکه از نحوه درمان و تاثیر پمادهای آنتی بیوتیک اطلاعات کسب کنید با ما همراه باشید؛ زیرا در این مقاله قصد داریم که همه نکات مهم را در اختیار شما قرار دهیم، در نتیجه تا پایان مطالب با ما همراه باشید.

پماد آنتی بیوتیک برای زخم باز تاثیری در درمان زخم دارد؟

تاثیر پماد آنتی بیوتیک برای زخم باز

همان طور که می دانید با ایجاد زخم میکروب ها و عفونت راهی برای وارد شدن به درون بدنتان پیدا می کنند. حال اگر این زخم ها باز باشد، راه بیشتری برای ورود میکروب و ایجاد عفونت وجود دارد. به همین دلیل سعی می کنید که از ایجاد عفونت جلوگیری کنید که آسیب کمتری ببینید.

پمادآنتی بیوتیک تاثیر زیادی در جلوگیری از ورود میکروب و ضدعفونی زخم ها دارد؛ بنابراین ممکن است توسط پزشک تجویز شود که عفونت زخم های شما را درمان کند. این کار روند بهبودی را سریع تر خواهد کرد.

معمولا برای زخم های باز نیز از این پمادها استفاده می شود یا مدل های دیگری از آنتی بیوتیک را تجویز می کنند. همه چیز بستگی به نظر پزشک دارد که برای زخم شما چه نوع آنتی بیوتیک تجویز شود؛ اما در بیشتر مواقع پمادهای ضدعفونی کننده برایتان تجویز خواهد شد.

این پمادها اطراف زخم استفاده می شود و به طور مستقیم روی زخم باز قرار نخواهد گرفت. بنابراین هنگامی که یکی از این پمادها را تهیه کردید، به دستور روش استفاده آن در بروشورهای راهنما دقت کنید یا طریقه مصرف را از پزشک بپرسید.

پماد آنتی بیوتیک برای زخم باز تاثیری در درمان زخم دارد؟

روش تمیز کردن زخم باز

برای مراقب از زخم هایتان علاوه بر اینکه باید از پماد آنتی بیوتیک برای زخم باز استفاده کنید، به تمیزی مداوم آن نیز اهمیت دهید. روش های زیادی برای تمیز کردن زخم ها وجود دارد که بهترین آن استفاده از آب سرد است.

با این وجود در مواقعی پیش می آید که زخم های شما آنقدر عمیق هستند که به دستور پزشک نباید تا مدتی زیر آب قرار بگیرند؛ به همین دلیل بهتر است که از روش های دیگری استفاده کنید. برای تمیز کردن زخم های خود امکان استفاده از پنبه و کمی الکل را خواهید داشت. به شرط آنکه به زخم ها نزدیک نشوید؛ زیرا باعث التهاب زخم خواهد شد.

پس از اینکه تا حدودی زخم های خود را تمیز کردید، طبق تجویز پزشک پماد آنتی بیوتیک را روی زخم خود قرار دهید و با یک باند تمیز آن را بپوشانید. باند زخم خود را به صورت مداوم تعویض و از ایجاد عفونت جلوگیری کنید.

قبل از اینکه اقدام به تعویض باید داشته باشید با پزشک معالج خود درباره دفعات و روش تعویض آن صحبت کنید. این کار باعث می شود که زخم های شما سریع تر از حد معمول درمان شود.

مراقب عوارض پمادها باشید

بسیاری از مواقع پیش می آید که پماد آنتی بیوتیک برای زخم باز شما به صورت عکس عمل می کند و باعث ایجاد التهاب شدید می شود. این التهابات گاهی آنقدر زیاد است که با عفونت اشتباه گرفته می شود و برای درمان آن از مقدار بیشتری کرم های ضد عفونی کننده استفاده خواهد شد.

در این صورت است که زخم ها روز به روز بدتر می شود و راه درمانی آن به آرامی پیش می رود. بعضی از افراد به پمادهای ضد عفونی کننده و آنتی بیوتیک ها حساسیت دارند. در این شرایط بهتر است که پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید، برای شما نوع دیگری از آنتی بیوتیک ها تجویز کند که روند درمان سریع تر صورت بگیرد.

همچنین توجه داشته باشید که هنگام تعویض باند و استفاده از پمادهای ضدعفونی کننده با مشاهده نشت مایع زردرنگ از زخم حتما به پزشک مراجعه کنید که دلیل آن مشخص شود.

پماد آنتی بیوتیک برای زخم باز تاثیری در درمان زخم دارد؟

مراقبت های بعد از بخیه زدن

در مواقعی که زخم های شما عمیق باشد مانند جای جراحی، پزشک مجبور است که برای جلوگیری از خونریزی های شدید از بخیه استفاده کند. معمولا خونریزی به پاکسازی زخم کمک می کند؛ اما در شرایطی که برایتان مضر باشد باید جلوی آن گرفته شود.

بخیه های شما تا 14 روز باقی می ماند و پس از آن توسط پزشک کشیده خواهد شد. در این مدت باید از بخیه مراقبت کنید که آسیبی به آن وارد نشود. این مراقبت ها بسیار ساده هستند و تنها کاری که شما باید انجام دهید، این خواهد بود که حواستان به باز شدن بخیه ها باشد.

تمیز کردن زخم با بخیه مانند زخم های عادی نخواهد بود و برای شست و شو یا ضدعفونی آن باید چند روزی منتظر بمانید. طبق نظر پزشک بعد 3 یا 4 روز این امکان را دارید که زخم خود را با آب شست و شو دهید. این کار به تمیزی و بهبود آن کمک خواهد کرد. همچنین از ورود میکروب ها و ایجاد عفونت نیز جلوگیری می کند.

زخم هایی که با بخیه کنترل می شوند، بسیار عمیق هستند و با کوچک ترین فعالیت اشتباهی ممکن است که زخم سر باز کند و دوباره دچاره خونریزی شوید. بنابراین طبق دستور پزشک از فعالیت های اضافی خود داری کنید تا زمانی که زخم هایتان به طور کامل بهبود یابد.

پماد آنتی بیوتیک برای زخم باز تاثیری در درمان زخم دارد؟

سخن آخر

با توجه به تحقیقاتی که صورت گرفته است پماد آنتی بیوتیک برای زخم باز بسیار موثر است و از ایجاد عفونت جلوگیری می کند. با این وجود پمادها باید تحت نظر پزشک تجویز شود که در صورت بروز مشکل یا حساسیت به راحتی امکان کنترل آن وجود داشته باشد.

استفاده خودسرانه از کرم های آنتی بیوتیک برای زخم های بسته و جزئی مسئله مهمی به حساب نمی آید؛ اما به دلیل باز بودن بعضی از زخم ها بهتر است که با نظر پزشک از این نوع آنتی بیوتیک ها استفاده کنیم. در نظر داشته باشید، هر زخمی به مراقب نیاز دارد که به طور کلی درمان شود. زخم های باز مراقب بیشتری می خواهند؛ زیرا باز بودن این نوع از زخم ها باعث می شود که میکروب ها به راحتی راهی برای ورود به بدن و ایجاد مشکل یا عفونت داشته باشند. بنابراین سعی کنید که زخم های باز خود را مرتب تمیز کنید و با نظر پزشک خود باعث بهبود هر چه سریع تر آن ها و جلوگیری از عفونت شوید.

Source: www.verywellhealth.com, www.aafp.org

پارساطب
ارسال دیدگاه