چطور درمان عفونت زخم را تسریع کنیم

چطور درمان عفونت زخم را تسریع کنیم

یکی از مشکلاتی که از گذشته انسان با آن روبه رو بوده است، درمان عفونت زخم هایی است که بر اثر عوامل گوناگون به وجود می آید. اغلب افراد از راه هایی خودسرانه برای درمان این زخم ها استفاده می کنند. همچنین با استراحت کم یا مصرف مواد غذایی مضر مانع از بهبود سریع زخم و عفونت ناشی از آن می شوند.

بهتر است بدانید که فقط مصرف داروهایی که پزشک به شما توصیه می کند، برای درمان عفونت زخم کفایت نمی کند. مواد غذایی و مکمل هایی که باید در طول روز بر اساس آن ها برنامه غذایی خود را تنظیم کنید، در کنار مصرف داروها لازم خواهد بود. ما در این مقاله قصد داریم شما را با روش هایی که باعث درمان سریع عفونت زخم ها می شوند، آشنا کنیم.

چطور درمان عفونت زخم را تسریع کنیم

تاثیر استراحت در درمان عفونت زخم

بر اساس تحقیقات انجام شده در زمینه راه های بهبود بخشیدن به زخم ها، یکی از مهم ترین آن ها استراحت افراد بیان شده است. درواقع زمانی که در خواب هستید زخم کمتر در معرض آلودگی ها و آسیب هایی که باعث تشدید عفونت می شود، قرار خواهد داشت.

همچنین این بررسی های روی افرادی که فقط سه ساعت در طول روز می خوابند و کسانی که زمان استراحت بیشتری دارند، صورت گرفته است. این مطالعه نشان می دهد که افرادی که کمتر می خوابند به دلیل بالا رفتن درصد سیتوکین در خون، میزان التهاب و مدت درمان عفونت زخم در آن ها به مرور زمان افزایش پیدا می کند.

سیتوکین ها یک نوع پروتئین محلول در آب هستند که توسط سلول های مربوط به سیستم دفاعی بدن ترشح می شوند. بنابراین زمانی که بدن به تولید آنتی بادی نیاز داشته باشد، سیتوکین برای دفاع از بدن وارد میدان خواهد شد.

در صورتی که میزان استراحت افرادی که دچار عفونت در زخم هایشان شده اند کم باشد، زمان بهبود آن ها نیز حداقل یک روز عقب خواهد افتاد.

از رژیم غذایی مناسب استفاده کنید

برای درمان هر چه سریعتر عفونت بروز کرده در زخم بهتر است مواد غذایی سالم و مفید در تقویت سیستم دفاعی بدن را میل کنید. زیرا غذاهای سالمی که شما مصرف می کنید باعث افزایش سوخت و ساز در بدن و بهبود کامل زخم می شوند.

زمانی که صحبت از درمان عفونت زخم در مدت زمان کم به میان می آید، مهم ترین ویتامین در این زمینه ویتامین A محسوب می شود. این ویتامین با سرعت بخشی به روند ترمیمی بافت ها و کمک به بازسازی سلول ها، درمان عفونت را در کمترین زمان، ممکن خواهد کرد.

مواد غذایی که دارای ویتامین های مفید برای درمان عفونت زخم هستند، مانند میوه های حاوی ویتامین C در این زمینه فوق العاده کارآمد خواهند بود. زیرا ویتامین C به بازسازی کلاژن های موجود در پوست بسیار کمک می کند. یکی دیگر از خاصیت های این ویتامین این است که مانع از آزاد شدن رادیکال های آزاد و آسیب رسیدن به سلول ها برای ترمیم زخم خواهد شد.

همچنین قرار دادن سبزیجات تیره رنگ مانند کلم بروکلی، مارچوبه و مواردی از این قبیل در برنامه غذایی برای ترمیم عفونت مفید خواهند بود. علاوه بر این موارد، مصرف ماست، زنجبیل، قارچ، چغندر و مواردی از این قبیل مانع از عود کردن میزان عفونت در بدن می شود.

چطور درمان عفونت زخم را تسریع کنیم

فعالیت های ورزشی را از یاد نبرید!

کمک گرفتن از ورزش برای بهبود سریع زخم ها بسیار اهمیت دارد؛ زیرا خون رسانی به اندام و بافت های بدن را ساده تر خواهد کرد. به همین دلیل بهتر است روزانه ورزشی را که باعث تشدید عفونت یا باز شدن محل جراحت نمی شود، انجام دهید.

در صورتی که روند بهبودی شما در حال تکمیل است و دوران نقاهت را پشت سر می گذارید، قادر به انجام ورزش های سنگین تر نیز خواهید بود. در این مورد بهتر است با پزشک متخصص خود در این زمینه مشورت کنید. به طور کلی از انجام کارها و فعالیت های خودسرانه در هنگام وجود زخم یا عفونت در بدن بپرهیزید.

سیگار کشیدن ممنوع!

استعمال مواد مخدر یا سیگار به شدت مانع از درمان عفونت زخم ایجاد شده در پوست می شود. زیرا مواد موجود در سیگار به هنگام تنفس دود آن وارد ریه ها و مجرای تنفسی شده و علاوه بر ایجاد مشکلات تنفسی، خون را نیز برای درمان زخم آلوده می کند. این موضوع به معنای افزایش میزان عفونت در بدن است؛ به همین منظور هرگز در زمان وجود جراحت در بدن خود سیگار نکشید.

اجازه ندهید زخم شما با مکان های آلوده تماس پیدا کند

یکی از مهمترین دلایلی که مانع از بهبود سریع عفونت ناشی از زخم می شود، تماس زخم با مکان های کثیف و خطرناک است. اغلب افراد تصور می کنند که زخم برای تسریع در بهبود باید در معرص هوا قرار بگیرد تا به اصطلاح خشک شود.

این یک باور غلط است؛ زیرا در صورتی که هر گونه آلودگی یا گرد و خاک روی زخم بنشیند، باعث عفونت شدید و ترشحات چرکی به طور گسترده در سطح زخم می شود. به همین دلیل نیز زمانی که زخم عمیقی روی پوست ایجاد می شود آن را با بخیه کردن ایمن نگه می دارند. درواقع شما با باز گذاشتن سطح زخم این خطر را به جان خریدید که درمان آن با بروز عفونت به مدت طولانی همراه شود.

پوست برای درمان عفونت زخم نیاز به میزان کافی رطوبت و گرما در ناحیه جراحت دارد که با پوشاندن سطح آن شما مانع از این عمل خواهید شد. همچنین پانسمان استفاده شده در محل زخم را مدام عوض کنید که عفونتی در زخم به وجود نیاید.

چطور درمان عفونت زخم را تسریع کنیم

 از مکمل های طبیعی استفاده کنید

مکمل های طبیعی برای بدن بسیار مفید هستند و به درمان هرچه سریعتر زخم و عفونت کمک می کنند. از انواع این مکمل ها به عصاره هسته انگور اشاره می کنیم. این عصاره به دلیل باز کردن رگ های خونی و بهبود خون رسانی در بدن، ورود ویتامین C به درون سلول را تسهیل می بخشد و مانع از تشدید عفونت در ناحیه جراحت خواهد شد.

همچنین مصرف عصاره چای سبز به دلیل برخورداری از میزان بالای آنتی اکسیدان باعث تقویت سیستم ایمنی بدن فرد و درمان عفونت زخم می شود و به روند بهبود زخم کمک زیادی خواهد کرد. جالب است بدانید در مواردی که زخم دچار آلودگی شده نیز مصرف چای سبز مانع از ورود این آلودگی به خون شخص و التهاب زخم می شود.

روزانه نوشیدن مایعات را زیاد کنید

همانطور که میدانید روزانه بدن به هشت لیوان آب برای سوخت و ساز و جلوگیری از خشکی پوست نیاز دارد. بنابراین نوشیدن آب تاثیر مستقیم بر سلامت پوست خواهد داشت. در زمان هایی که پوست دچار زخم و عفونت می شود نیز نباید از مصرف آب غافل شد.

زیرا بدن برای ترمیم و بازسازی بافت پوست و درمان عفونت زخم به آب و مواد غذایی که درصد بیشتری از آن ها را آب تشکیل می دهد، نیاز خواهد داشت. به عنوان مثال بهتر است همراه با غذا سبزیجاتی همچون کاهو، تربچه، اسفناج وغیره نیز مصرف شود.

چطور درمان عفونت زخم را تسریع کنیم

درمان عفونت ناشی از زخم را با روش های سالم سرعت ببخشید

اگر جزو افرادی هستید که برای درمان عفونت زخم فقط به دارو های توصیه شده توسط پزشک اکتفا کرده اید، بهتر است حتما این مقاله را مطالعه کنید. برای سرعت بخشیدن به روند بهبود زخم به مواد غذایی خاصی نیاز است که دانستن آن ها بسیار کمک کننده خواهد بود.

همچنین استفاده از پانسمان و دور نگه داشتن زخم از مکان های آلوده، تاثیر بسزایی در تکمیل روند بهبودی زخم دارد. عدم استفاده از پانسمان برای درمان عفونت زخم، سبب بروز بیماری های التهابی و چرک کردن آن خواهد شد که بهبود این موارد تا مدت ها زمان خواهد برد.

Source: www.ns-healthcare.com, advancedtissue.com

پارساطب
ارسال دیدگاه