چه زمانی زخم به بخیه نیاز دارد؟

چه زمانی زخم به بخیه نیاز دارد؟

آیا می دانید چه زمانی زخم به بخیه نیاز دارد؟ بخیه رشته ای است که پوست بدن شما را به هم نزدیک می کند. آن ها از بسیاری از مواد مختلف از جمله نایلون یا ابریشم ساخته شده اند. برخی از بخیه ها همانند مواردی که برای آسیب های دهانی استفاده می شود، خود به خود و به طور طبیعی حل می شوند.

بخیه ها بسیار مهم هستند؛ زیرا زمانی که پوست شما بسته می شود از آن پشتیبانی می کند و قدرت می بخشد. همچنین احتمال خونریزی و عفونت را کاهش می دهد و جای زخم را کمتر نشان خواهند داد. تمام افراد تحت هر شرایطی ممکن است آسیب ببینند و روی پوست آن ها خراشی دیده شود.

در بیشتر مواقع، این زخم ها جزئی هستند و بدون هیچ گونه مراقبتی بهبود می یابند. با این حال، برخی از بریدگی ها و جراحات برای بهبودی کامل به بخیه نیاز ندارند. آیا زخمی که باید بخیه شود به عواملی از جمله محل برش و عمق آن بستگی دارد؟

برخی از زخم های جزئی نسبت به سایر زخم های دیگر خونریزی زیادی می کنند که درمان آن ها در خانه بسیار دشوار است. بنابراین بدون هیچ گونه اتلاف وقت به سراغ پزشک بروید. حال اگر زخم شما خونریزی فراوانی دارد و کنترل آن بسیار دشوار است، باید آن را بخیه بزنید.

اگر نوع زخم شما غیرقابل تشخیص است، قبل از انجام کار بهتر است این مقاله را مطالعه کنید که متوجه شوید چه زمانی زخم شما به بخیه نیاز دارد.

چه زمانی زخم به بخیه نیاز دارد؟

چه زمانی زخم به بخیه نیاز دارد؟

آیا زخمی در بدن خود دارید و نمی دانید که باید آن را بخیه بزنید یا خیر؟ برای اینکه به جواب خود دست یابید، با ما همراه شوید تا بررسی کنیم که چ چه موقع زخم به بخیه نیاز دارد. برخی از عوامل تعیین کننده نیاز زخم به بخیه عبارتند از:

اندازه زخم

اندازه زخم شما نشان می دهد که آیا زخم به بخیه نیاز دارد یا خیر. این اندازه شامل طول و عمق زخم می شود. زخم شما احتمالا به بخیه نیاز دارد، اگر:

  • عمیق تر یا طولانی تر از نیم اینچ باشد؛
  • به اندازه کافی عمیق است که بافت چربی، عضله یا استخوان در معرض آن قرار بگیرد؛
  • گسترده یا باز باشد.

اندازه زخم در نحوه بسته شدن آن نیز نقش مهمی دارد. زخم های کم عمق و کوچک ممکن است با استفاده از نوارهای استریل بسته شود.

مقدار خونی که از زخم بیرون می آید

زمانی زخم به بخیه نیاز دارد که خونریزی شدیدی داشته باشد و بعد از 10 دقیقه فشار مستقیم نیز متوقف نشود. پاشیدن خون ممکن است قطع شدن سرخرگ را نشان دهد. اگر زخم شما خونریزی شدیدی دارد که متوقف نشده است، هرچه سریع تر به سراغ یک متخصص بروید.

خونریزی شدید نیاز به مراقبت های جدی دارد که باید توسط پزشک درمان شود. بنابراین زخمی که همراه با خونریزی شدید است را هرگز به حال خود رها نکنید.

چه زمانی زخم به بخیه نیاز دارد؟

موقعیت مکانی زخم

پارگی در قسمت های خاصی از بدن شما احتمال نیاز به بخیه را افزایش می دهد. زخم هایی که روی مفصل ایجاد می شوند، به بخیه نیاز دارند؛ به خصوص اگر هنگام حرکت مفصل زخم باز شود، احتمال آسیب تاندون در این نواحی وجود دارد.

اگر زخم شما نیاز به بخیه داشته باشد، محل مدنظر بسیار مهم است. محل زخم چه صورت و دست باشد یا چه پا و سایر قسمت های بدن، باید به سراغ یک متخصص بروید و آن را هرگز در خانه درمان نکنید.

علت زخم

دلایل برخی از زخم ها اهمیت درمان پزشکی را بیشتر می کند. این امر درباره زخم هایی است که در اثر گزش حیوان ایجاد می شود و احتمال دارد که به تقویت کننده کزاز یا آنتی بیوتیک و همچنین بخیه نیاز داشته باشد. خطر عفونت با این نوع زخم ها نسبت به سایر زخم ها بیشتر است.

این نوع زخم ها حتی اگر عمیق نباشند، باید توسط پزشک ارزیابی شوند. این موضوع درصورتی که در اثر شی آلوده مانند ناخن ایجاد شده باشد یا در زخم، مواردی مانند شیشه شکسته باشد، صادق است و باید یک متخصص زخم شما را معاینه کند و در صورت نیاز زخم شما را بخیه بزند.

در صورت امکان به زخم فشار مستقیم وارد کنید

در راه رسیدن به بیمارستان یا کلینیک، فشار مستقیم به زخم وارد کنید و ناحیه آسیب دیده را بالا ببرید. با انجام این کار به کاهش یا متوقف شدن بیشتر خونریزی کمک می کنید. مهم ترین نکته در این مرحله این است که آرام باشید و با خیال راحت به کار خود بپردازید.

اگر برش یا خراش شما بسیار جزئی است و چندان عمیق یا آلوده نیست، سعی کنید آن را در خانه درمان کنید و در آخر کار، با آنتی بیوتیک موضعی و باند کامل بپوشانید. برای کنترل ترمیم زخم، آن را کاملا زیر نظر داشته باشید؛ اما اگر نگران زخم خود هستید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی زخم به بخیه نیاز دارد؟

چه اقداماتی باید قبل از مراجعه به پزشک انجام دهیم؟

حال که زخم به بخیه نیاز دارد، باید مراقبت های بهداشتی را در اولویت قرار دهید. بنابراین چند نمونه از اقدامات بهداشتی را برای شما در زیر شرح داده ایم. با رعایت آن ها با خیال آسوده به پزشک مراجعه کنید.

  • اگر شیئی مانند ناخن در پوست شما گیر کرده باشد، آن را در همان جا بگذارید و به آن دست نزنید. این کار ممکن است خونریزی را بدتر کند.
  • غذا یا نوشیدنی میل نکنید. این نکته بیشتر برای بچه ها صدق می کند. ممکن است برای آرام نگه داشتن آن ها به دارو نیاز داشته باشید که پزشک زخم او را بخیه بزند. اگر چیزی برای خوردن یا نوشیدن در دست دارند، ممکن است مجبور شوند بیشتر برای درمان صبر کنند.
  • زخم را تمیز کنید. اگر این امکان را دارید که به تمیزی زخم بپردازید، سعی کنید از پراکسید هیدروژن استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است زخم شما را تحریک کند. همچنین از اسکراب زدن نیز خودداری کنید. برای تمیز کردن زخم باید دست خود را ضدعفونی کنید، آب را روی زخم قرار دهید که خون آن کامل پاک شود، ناحیه آسیب دیده را با حوله تمیز کاملا خشک کنید. از هرگونه کرکی که ممکن است به زخم بچسبد، خودداری کنید. در انتها یک باند تمیز روی زخم قرار دهید.

بخیه ها چگونه به بهبودی زخم کمک می کنند؟

هنگامی که یک بریدگی یا زخم عمیق باشد، نگه داشتن پوست برای بهبودی مطلوب بهترین گزینه به حساب می آید. بخیه ها به چند دلیل به عنوان درمان زخم استفاده می شوند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

  • زخم را بسته نگه می دارند و باعث ترمیم سریع تر آن می شوند؛
  • خونریزی را متوقف خواهند کرد؛
  • خطر عفونت را کاهش می دهند؛
  • ظاهر طولانی مدت محل زخم را به حداقل می رسانند.

چه زمانی زخم به بخیه نیاز دارد؟

در نتیجه…

همیشه این امکان وجود ندارد که بدانیم چه زمانی زخم به بخیه نیاز دارد. حتی بریدگی جزئی نیز باعث خونریزی می شود که ممکن است بیش از حد به نظر برسد و عواقبی را به دنبال داشته باشد. همه تلاش خود را برای حفظ آرامش و وارد ک فشار به زخم برای جلوگیری از خونریزی آن انجام دهید.

همان طور که در مقاله ذکر کردیم، پاکسازی آرام ناحیه آسیب دیده نیز خطر ابتلا به عفونت را کاهش می دهد. حال اگر خونریزی زخم شما هنوز بند نیامده است، بهتر است همین الان و بدون اتلاف وقت به سراغ مراقبت های پزشکی بروید و از پزشک خود درخواست کنید که به درمان زخم شما بپردازد.

Source: www.webmd.com, www.healthline.com, www.icare-er.com

پارساطب
ارسال دیدگاه