چگونه باید از زخم پس از جراحی مراقبت کرد؟

چگونه باید از زخم پس از جراحی مراقبت کرد؟

وقتی بعد از عمل به خانه برگشتید ، اطمینان حاصل کنید که برشی که جراح شما ایجاد کرده است ، آلوده نمی شود. با چند قانون ساده برای مراقبت از زخم برای جلوگیری از عفونت آشنا شوید.

چه زمانی پانسمان را بردارم؟

پزشک شما دستورالعمل های دقیق در مورد زمان و چگونگی تغییر پانسمان را به شما ارائه می دهد. بیشتر زخم ها پس از چند روز نیازی به پانسمان ندارند ، اما اگر ناحیه را پوشیده نگه دارید ، ممکن است از بریدگی در برابر آسیب محافظت شود و ممکن است زخم سریعتر بهبود یابد.

دقت داشته باشید که قبل و بعد از تعویض پانسمان دستان خود را به خوبی با آب و صابون بشویید.

چگونه باید از زخم پس از جراحی مراقبت کرد؟

چگونه می توان زخم خود را تمیز نگه داشت؟

 • پوست اطراف زخم را با یک پارچه نرم یا نوار گاز تمیز کنید.
 • ابتدا پارچه یا گاز را در آب صابون یا مخلوط آب استریل و نمک خیس کنید. سپس ، پوست اطراف زخم را به آرامی پاک یا آغشته کنید.
 • از پاک کننده های پوست ، صابون های ضد باکتری ، الکل ، ید یا محلول پراکسید استفاده نکنید. آنها می توانند به پوست زخم آسیب برسانند و بهبود را به تأخیر بیندازند. همچنین ، هیچ لوسیون ، کرم یا فرآورده گیاهی را قرار ندهید ، مگر اینکه ابتدا با پزشک خود مشورت کرده باشید.
 • پزشک به شما می گوید که چگونه زخم خود را بشویید. ممکن است لازم باشد یک سرنگ را با آب نمک یا آب صابون ملایم پر کنید. این به شما کمک می کند تا هر چرکی که در حال تخلیه است ، تمیز کنید. در آخر ، زخم را با گاز تمیز یا پارچه تمیز خشک کنید.

آیا لازم است زخم را خشک نگه دارم؟

 • اجازه ندهید تا 24 ساعت اول بعد از جراحی زخم مرطوب شود. بنابراین در روز اول از حمام یا دوش خودداری کنید ، اگرچه حمام اسفنجی معمولاً خوب است.
 • ممکن است بعد از روز دوم بتوانید دوش بگیرید ، اما این به نوع عمل شما بستگی دارد ، بنابراین با پزشک خود مشورت کنید.
 • خیساندن زخم می تواند آن را نرم کند و ممکن است باعث باز شدن دوباره آن شود.  از پزشک خود بپرسید آیا لازم است که یک پانسمان ضد آب داشته باشید.
 • در حالی که زخم روبه بهبود است صابون یا سایر محصولات حمام را مستقیماً روی زخم خود قرار ندهید.بعد از دوش گرفتن ، محل را به آرامی با حوله تمیز خشک کنید.

چگونه باید از زخم پس از جراحی مراقبت کرد؟

آیا باید فعالیت های خود را محدود کنم؟

بهتر است از حرکاتی که روی ناحیه اطراف زخم شما تأثیر می گذارد خودداری کنید. به این ترتیب ، خطر باز شدن برش را کاهش می دهید.

پزشک ممکن است به شما بگوید که پس از جراحی حدود یک ماه از انجام برخی ورزش ها دور باشید. اگر بریدگی شما باز شد ، با پزشک خود تماس بگیرید.

در صورت خونریزی زخم من چه کاری باید انجام دهم؟

باند خونین را با باند جدید جایگزین کنید. اگر برای چند دقیقه مستقیماً به بریدگی فشار وارد کنید ، معمولاً خونریزی پایان می یابد. اگر بلافاصله متوقف نشد با پزشک خود تماس بگیرید.

چه موقع بخیه هایم را برمی دارم؟

اگر بخیه های حل شونده داشته باشید ، نیازی به بیرون کشیدن آنها نخواهید داشت. آنها طی 7 تا 10 روز خود به خود از بین می روند. پزشک شما بسته به جراحی که انجام داده اید ممکن است در مدت 5 تا 21 روز انواع دیگر بخیه ها یا منگنه ها را خارج کند.

چگونه باید از زخم پس از جراحی مراقبت کرد؟

آیا باید زخم خود را از آفتاب دور نگه دارم؟

آفتاب سوختگی می تواند جای زخم را تیره کرده و باعث شود بیشتر به چشم بیاید. در 6 ماه اول پس از عمل ، سعی کنید آن را از نور خورشید دور نگه دارید. وقتی در مقابل نور هستید ، آن را با نوار چسب بپوشانید و یا ضد آفتاب بزنید.

چه موقع باید با دکتر تماس بگیرم؟

در صورت مشاهده علائم عفونت در اطراف زخم ، با پزشک تماس بگیرید. برخی از مواردی که باید مراقب آنها باشید:

 • دردی که بدتر می شود.
 • قرمزی یا تورم
 • خونریزی یا چرک
 • افزایش تخلیه از زخم (ممکن است ضخیم ، سبز یا زرد باشد)
 • بوی بد
 • زخم شما بزرگتر ، عمیق تر می شود.
 • دمای بدن شما بیش از 4 ساعت از 100 درجه فارنهایت بالاتر است.

چگونه باید از زخم پس از جراحی مراقبت کرد؟

کاهش خطر خونریزی بعد از جراحی

روش های جدید باعث شده خونریزی پس از جراحی بسیار کمتر از گذشته باشد.

با این حال ، شما هنوز هم باید از خطرات آگاه باشید. در اینجا چند نکته برای پیشگیری وجود دارد:

 • تمام داروهای مصرفی خود را به پزشکان گزارش دهید . وقتی در مطب پزشک هستید ، فراموش کردن نام داروها آسان است. بنابراین در اینجا یک راه حل ساده وجود دارد: هر دارو و مکمل مصرفی چه با نسخه و چه بدون نسخه، ویتامین ها ، داروهای هومیوپاتی و… را به مطب پزشک یا بیمارستان ببرید. به این ترتیب ، پزشک می تواند دقیقاً ببیند چه چیزی را مصرف می کنید و در چه دوز مصرفی.
 • تصور نکنید که داروهای بدون نسخه ، داروهای هومیوپاتی یا طبیعی بی ضرر هستند. مردم اغلب فکر می کنند داروهای رایج مانند آسپرین یا ایبوپروفن نمی توانند خطرات جدی داشته باشند زیرا بدون نسخه پزشک به فروش می رسند. در واقع ، هر دو این داروها می توانند خطر خونریزی پس از جراحی را افزایش دهند.
 • قبل از جراحی ، اگر قبلاً خونریزی کنترل نشده ای داشته اید ، به پزشک خود بگویید. بزرگترین راه پیش بینی خونریزی بعد از جراحی، خونریزی حتی جزئی در گذشته است. بنابراین اطمینان حاصل کنید که پزشک شما می داند که آیا این مشکل را داشته اید یا نه.
 • آزمایش خون انجام دهید.  اگر نگرانی این را دارید که ممکن است به راحتی خونریزی داشته باشید بهتر است قبل از جراحی آزمایش خون انجام دهید تا وضعیت خون شما بررسی شود.

مراحل بهبودی بریدگی های جراحی چیست؟

زخم شما برای بهبودی از 3 مرحله عبور می کند:

مرحله 1: این مرحله می تواند حدود 6 روز پس از جراحی ادامه یابد. دیدن مقداری قرمزی و تورم طبیعی است. پزشک می تواند میزان خوب بودن وضعیت را به شما بگوید. همچنین ، ممکن است زخم شما احساس سوزش کند و ممکن است به  محل اطراف آسیب برساند. مراقب چرکی که بوی بد می دهد ، باشید. این می تواند نشانه شروع عفونت باشد.

مرحله 2: این مرحله حدود 4 روز تا یک ماه پس از جراحی شما طول می کشد. در این مرحله در محل بریدگی جای زخم ایجاد می شود. همچنین وجود برخی از برجستگی های قرمز در داخل زخم طبیعی است. ممکن است در ناحیه زخم خود احساس درد شدید و سوزش کنید. این ممکن است نشانه این باشد که شما احساسات خود را در اعصاب خود باز می گردانید. این احساس باید به مرور زمان کمرنگ شود.

مرحله 3: این مرحله می تواند از 6 ماه تا 2 سال طول بکشد. در این مرحله تغییراتی در جای زخم خود مشاهده خواهید کرد.
چه اتفاقی می افتد که بریدگی جراحی من آلوده می شود؟

آلودگی زخم نادر است ، اما اتفاق می افتد. اگر قرار است درگیر یک عفونت شوید ، معمولاً در ماه اول پس از جراحی این اتفاق می افتد. بیشتر اوقات ، عفونت های موجود در ناحیه زخم شما با آنتی بیوتیک قابل درمان هستند.

Source: www.webmd.com

پارساطب
ارسال دیدگاه