5 نکته مهم در مدیریت زخم حیوانات خانگی

5 نکته مهم در مدیریت زخم حیوانات خانگی

یکی از شایع ترین شرایط اضطراری که دامپزشک با آن رو به رو می شود، معاینه حیواناتی با زخم های هولناک است. صاحبان این حیوانات به دلیل وجود این زخم ها بسیار پریشان به نظر می رسند و می خواهد هرچه سریع تر بهبودی حیوان خود را ببینند. در بعضی موارد تحت فشار قرار دادن دامپزشک برای بستن هر چه سریع تر زخم منجر به بروز عوارض ناگواری می شود مانند: عفونت شدید، انقباض زخم و تشکیل سروما. پس به یاد داشته باشید که در وهله اول باید آرامش خود را حفظ کنید.

وقتی قسمتی از بدن حیوان زخم می شود اولین اقدام برای مدیریت زخم حیوانات خانگی ثابت نگه داشتن حیوان برای ارزیابی دقیق زخم قبل از عمل بخیه است. در ادامه این متن مهمترین نکات در رابطه با مدیریت زخم حیوان خانگی را به شما آموزش خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

 5 نکته مهم در مدیریت زخم حیوانات خانگی

زخم های آلوده و اقدام ما برای مدیریت زخم حیوانات خانگی

زخم های آلوده اغلب دارای مواد خارجی مانند شن، خاک، مو و مواد گیاهی هستند. بیش تر این زخم ها مقدار قابل توجهی باکتری و حتی عفونت فعال دارند و ما باید خیلی حواسمان به آن ها باشد. زخم های آلوده زخم هایی هستند که ممکن است تمیز به نظر برسند، اما در حقیقت میلیون ها باکتری درون این زخم ها قرار دارند. نمونه ای از این زخم ها، زخم های بریده شده توسط اشیا تیز مانند شیشه است، یا زخم هایی که ممکن است در کلینیک دامپزشکی غیراستریل به وجود آیند.

در ادامه به اقدامات لازم پس از مشاهده زخم اشاره خواهیم کرد.

1. بررسی ماهیت زخم

در وهله اول برای مدیریت زخم حیوانات خانگی باید زخم را کاملا بررسی کرده و نوع آن را متوجه شوید. بدین ترتیب درک خواهید کرد که زخم چقدر وخیم است. مستندات کامل درباره ماهیت و وسعت زخم باید در یادداشت های بالینی ثبت شود و در صورتی که لازم بود، ارزیابی ترمیم و پیشرفت زخم بررسی شود. بعد از بررسی سعی کنید مسکن مناسب را برای تثبیت حیوان تهیه کنید؛ بدین ترتیب حیوان تحت آرامبخش و یا بیهوشی عمومی قرار خواهد گرفت. با این کار دست شما برای شست و شوی زخم حیوان خانگی باز است.

2. راهکارهای پاکسازی زخم

برای التیام زخم باید دست زدن به آن را متوقف کنید. تمیز کردن یک زخم ممکن است ساده به نظر برسد، اما در اکثر موارد صاحبان دانش کافی درباره این موضوع ندارند. مانند هر روش درمانی دیگر برای مدیریت زخم حیوانات خانگی، تمیز کردن آن از آلودگی ها ترمیم زخم را آسان می کند.

ناحیه تمیز و عاری از هر گونه آلودگی، خون رسانی را آسان تر خواهد کرد. با تمیز کردن زخم، مدیریت زخم حیوانات خانگی خود را در دست خواهید گرفت.

 5 نکته مهم در مدیریت زخم حیوانات خانگی

3. زخم را بدتر نکنید

مراقبت اولیه از زخم ها و مدیریت زخم حیوانات خانگی برای ترمیم سریع تر و راحت تر زخم ها حیاتی و اصل مهمی است. در وهله اول مهمترین نکته مرطوب و تمیز نگه داشتن زخم است. به طور کلی لازم است که زخم ایجاد شده ابتدا به کمک وسایل مربوطه تمیز کنید. سپس زخم با حوله ای استریل مرطوب نگه داشته شود یا اگر زخم سطحی بود، با پارچه ای گرم و مرطوب به آرامی زخم را تمیز کنید و لایه ای نازک از پماد آنتی بیوتیک سه گانه روی زخم قرار دهید. اگر حیوان خانگی شما زخم را لیس زد، از مخروط یا جایگزین مخروط برای جلوگیری از این کار استفاده کنید.

هنگام ورود به کلینیک دامپزشکی، زخم ها باید با اسفنج یا دستمال آغشته به نمک ضد عفونی شوند. البته برای مدیریت زخم حیوانات خانگی این نکته را در نظر داشته باشید که حتما با ابزار استریل و کاملا تمیز مانند یک دستکش جراحی این کار را انجام دهید.

پس از تثبیت حیوان باید زخم شست و شو ضد و عفونی شود. شست و شو با مقدار زیادی از محلول استریل، ایزوتونیک و پلی یونیک انجام می شود. این فرایند آلودگی زخم را به صورت مکانیکی حذف کرده و ترمیم زخم را سریع تر می کند.

4. انتخاب پانسمان مناسب

برای مدیریت زخم حیوانات خانگی انتخاب پانسمان مناسب زخم بسیار مهم است. اگر دقت لازم در این کار را نداشته باشید و پانسمان اشتباهی را انتخاب کنید، ممکن است زخم تشدید شده و همین امر امکان ابتلا به عفونت را افزایش دهد. افزایش عفونت باعث آسیب دیدن بافت های عمیق تر شده و همین امر بهبود یافتن زخم حیوان شما را به عقب می اندازد.

چگونه با انتخاب پانسمان مناسب مدیریت زخم حیوانات خانگی را به دست بگیریم؟

یکی از مهمترین عواملی که نوع زخم حیوان را مشخص می کند، رنگ زخم و همچنین شکل ظاهری آن است. شما با ارزیابی  موارد زیر به اطلاعات مفیدی دست پیدا می کنید و قادر خواهید بود باند مناسب را براساس رنگ زخم پیدا کنید.

  • صورتی: سعی کنید زخم را مرطوب نگه دارید و مراقب باشید که جسمی آلوده به آن برخورد نکند. باند مورد نیار برای این نوع زخم ها پماد هیدروژل با کف غیرچسبنده است.
  • قرمز: با تهیه یک پارچه مناسب که جذب کافی را برای کنترل ترشحات زخم را داشته باشد، سعی کنید که ترشحات زخم را کمتر کنید. پوشش مورد نیازی که برای این زخم باید استفاده شود پماد هیدروژل با کف غیرچسبنده است.
  • زرد /سفید: انواع پانسمان هایی که برای زخم زرد یا سفید مورد استفاده قرار می گیرد، هیدروژل ها یا هیدروکلوئیدها با کف یا آلژینات غیرچسبنده هستند.
  • سبز: وقتی زخم های به این رنگ یا حتی نزدیک به این رنگ مشاهده کردید، اولین اقدام برای مدیریت زخم حیوانات خانگی تخلیه ترشحات است؛ البته ترشحات باید دور از سطح زخم باشند. برای این نوع زخم ها از موادی مانند موارد زیر باید استفاده شود: عسل، نقره، یا شکر مانوکای پوشیده شده از روکش فوم جاذب.

 5 نکته مهم در مدیریت زخم حیوانات خانگی

5. چرا زخم حیوان خانگی من خوب نمی شود؟

ما در اینجا چند دلیل بهبود نیافتن زخم ها را برای شما توضیح می دهیم.

 پرفیوژن ضعیف بافت

پرفیوژن ضعیف بافت( تحویل مواد غذایی از سرخرگ به مویرگ به خوبی انجام نمی شود)‌ یا کم آبی بدن منجر به کاهش اکسیژن رسانی مواد مغذی به زخم می شود.

 تغذیه ضعیف

مصرف ناکافی غذا به سرعت سیستم ایمنی بدن بیمار را ضعیف می کند و همین امر باعث کاهش سرعت بهبودی حیوان می شود.

در صورتی که مشاهده کردید عفونت در حال ادامه پیدا کردن است و حس کردید که مدیریت زخم حیوانات خانگی تان از دست شما در رفته، آگاه باشید که فرایند بهبود زخم  متوقف شده است. برای حل این مشکل پانسمان هایی وجود دارند که با هدف کاهش تعداد باکتری عفونت را کنترل می کنند. هنگام خرید اطمینان حاصل کنید پانسمانی را که خریداری می کنید مناسب زخم  مورد نظر باشد.

چند اشتباه رایج درباره مدیریت زخم حیوانات خانگی

باید توجه کنید که برای شست و شوی زخم نباید از آب لوله کشی استفاده شود، چون ممکن است باعث گسترش عفونت شود. برای شست و شو لازم است از آب استریل استفاده کنید.

 5 نکته مهم در مدیریت زخم حیوانات خانگی

استفاده از عوامل ضدمیکروبی موضعی در زخم های آلوده

درحالی که بعضی از پمادهای ضدمیکروبی برای باکتری های زخم بسیار موثر هستند، اما شامل همه زخم ها نمی شود و در بسیاری از زخم ها، این پمادها ممکن است محرکی برای به تاخیر افتادن ترمیم آن ها باشد. پیشنهاد می شود اگر زخم حیوان عمیق است، از این پمادها استفاده نشود.

استفاده از یک نوع پانسمان برای هر زخم

انواع زخم های تمیز، کثیف، خشک یا مرطوب همه با هم متفاوت هستند. استفاده یک نوع پانسمان برای هر نوع زخم ممکن است به ظاهر اشتباه بزرگی نباشد، ولی شما با این کار به شدت روند بهبود زخم را کاهش می دهید. لازم است که شما در مورد پانسمان و مواد باند متناسب با زخم حیوان خود تحقیق کنید. با این کار روند بهبودی زخم حیوان سریع تر شده و شما مدیریت زخم حیوانات خانگی تان را به دست می گیرید.

نتیجه

مراقبت از زخم ها و استفاده از باندها برای اینکه مطمئن شوید روند بهبودی خوب پیش می رود در تمام مراحل لازم است. دانستن اصول مراقبت از زخم و تکنیک های مختلف درمان بهترین نتیجه را برای حیوان دارد و با رعایت کردن این اقدامات، مدیریت زخم حیوانات خانگی امکان پذیر می شود.

Source: www.veteducation.com.au

پارساطب
ارسال دیدگاه