درمان زخم عفونی

درمان زخم عفونی

زخم عفونی از موارد مهم و چالش برانگیز درمانی است. درمان چنین زخم هایی بسیار مشکل تر و پیچیده تر از سایر موارد و زخم های غیرعفونی خواهد بود. انجام پانسمان، وجود بانداژ تمیز و استریل و استفاده از پمادها و داروهای التیام بخش که در مورد درمان زخم های معمولی کاملا جوابگو است؛ برای زخم های عفونی به تنهایی کافی نخواهد بود.

عواملی مانند دیابت و اضافه وزن، کهولت سن و آلودگی وسیله ایجاد زخم منجر به بروز زخم های عفونی می شوند. علاوه بر این ها استریل نبودن وسایل جراحی، جای گاز حیوانات یا نیش حشرات آلوده و عواملی از این دست نیز از عوامل ایجاد کننده زخم های عفونی هستند.

چنین زخم هایی به دلیل تورم و دوره بهبود طولانی مدت، معمولا دردناک هستند. جهت التیام و تسکین آن ها نیز استفاده از داروها و مراقبت های ویژه اهمیت زیادی دارد. در این نوع مانند سایر زخم ها نیاز است که ابتدا نوع آن تشخیص داده شود و سپس نسبت به درمان آن اقدام کنید.

درمان زخم عفونی معمولا با استفاده از دارو، تحت نظر پزشک متخصص و طی دوره زمانی مشخصی انجام می شود.

درمان زخم عفونی

 

چرا زخم ها عفونی می شوند؟

عفونی شدن یک زخم معمولا پروسه ای طولانی و زمان بر دارد. هیچ زخمی از ابتدای پیدایش عفونی نیست؛ بلکه به مرور زمان و با دخالت عوامل ثانویه دچار عفونت می شود. به همین ترتیب نیز درمان زخم عفونی به تدریج صورت می گیرد.

علل مختلفی برای بروز عفونت در زخم ها بیان شده است که از جمله به نوع زخم و علت پیدایش آن مربوط می شوند. به عنوان مثال زخم هایی که بر اثر گزیدگی با دندان های آلوده یا نیش حشرات آغشته به میکروب ها ایجاد می شوند؛ شانس بیشتری برای عفونت دارند.

زخم های ناشی از نزاع، تصادفات رانندگی و سقوط از ارتفاع نیز متناسب با موادی که با زخم در تماس بوده اند؛ در معرض این خطر قرار دارند.

یکی دیگر از مواردی که زخم را عفونی می کند؛ وسایل جراحی غیراستریل یا پانسمان آلوده است.

بیماری های مزمن مانند ایدز، دیابت و نیز کهولت سن با افزایش مدت زمان دوره ترمیم زخم آن را به نوع مزمن و سپس عفونی تبدیل می کنند.

به همه این موارد وجود اشیا خارجی در محل زخم و عمق آن را نیز اضافه می کنیم که مجموعه بزرگی از عوامل موثر بر عفونت زخم را برشمرده باشیم.

درمان زخم عفونی

درمان زخم عفونی چگونه انجام می شود؟

درمان زخم عفونی شامل مراحل مختلفی است که باید یک به یک طی شوند که زخم از حالت عفونی به زخم معمولی تبدیل و سپس درمان شود.  پیش از هر چیز لازم است که میزان پیشرفت عفونت در زخم مشخص شود. سپس بر اساس آن نوع درمان تشخیص داده خواهد شد.

عفونت های جزئی با دوره های درمانی کوتاه به راحتی رفع شده و آثار آن ها نیز به زودی از بین می رود. اما در مورد زخم عفونی مزمن جهت درمان کامل مراقبت بیشتری نیاز است. همچنین زخم های عمیقی که عفونی شده باشند نیز چنین شرایطی دارند.

جهت درمان زخم  عفونی مزمن یا عمیق باید طبق دستور پزشک و با استفاده از داروهای کمکی نسبت به محدودیت دامنه زخم اقدام شود. پس از کنترل حوزه زخم نوبت به درمان آن می رسد.

دوره درمان متناسب با اندازه و عمق عفونت متفاوت بوده و به مصرف داروهای مختلف از جمله آنتی بیوتیک ها نیاز دارد. جهت اطمینان از عملکرد صحیح در درمان زخم عفونی نظارت پزشک متخصص در این زمینه ضروری است. این درمان معمولا در دوره زمانی مشخص و طی شرایطی قابل اجرا خواهد بود که در ادامه به آن می پردازیم.

مراقبت های لازم از زخم عفونی کدام اند؟

زخم های عفونی بیش از سایر زخم ها نیازمند مراقبت و نگهداری هستند. در این مورد نیز پیشگیری مقدم بر درمان بوده و پیش از هر چیز باید از افزایش مقدار و عمق زخم جلوگیری شود.

جهت این امر نیاز است که پس از بندآوردن خونریزی احتمالی نسبت به ضدعفونی زخم در هر مرحله اقدام شود. از درمان های پیوند پوستی نیز در مورد زخم های عمیق و حاصل از سوختگی استفاده می شود. این نوع پیوند علاوه بر جنبه درمانی که دارد؛ در پیشگیری از گسترش زخم به سایر نقاط نیز موثر عمل می کند.

وکیوم تراپی یا مکش منفی نیز جز مراقبت های درمانی برای زخم های عفونی محسوب می شود. گرچه این نوع درمان و مراقبت نیز محدودیت هایی داشته و برای همه زخم ها قابل اجرا نیست.

درمان زخم عفونی

عوامل موثر بر مدت زمان دوره درمان زخم عفونی

درمان زخم عفونی عموما به مدت زمان طولانی تری نسبت به نوع غیرعفونی نیاز دارد. عوامل مختلفی بر افزایش مدت زمان این دوره درمانی موثر هستند. از آن جمله به موارد زیر اشاره می کنیم:

 • باقی ماندن عامل عفونت در زخم
 • بیماری های زمینه ای مانند دیابت، هپاتیت، ایدز و مانند این ها که مانع از سیر طبیعی بهبود زخم می شوند.
 • کهولت سن که در آن رشد سلول ها به کندی صورت می گیرد. در این سن ترمیم زخم های عفونی با سختی بسیار انجام می شود.
 • زمانی که اندازه و عمق زخم زیاد باشد؛ دوره درمان طولانی شده و عفونت به راحتی برطرف نمی شود.
 • اضافه وزن از عوامل افزایش مدت زمان درمان زخم عفونی است.
 • ضعف سیستم ایمنی که رفع و درمان عفونت را به تاخیر می اندازد. مانند آنچه در بیماری هایی نظیر سرطان مشاهده می شود.
 • عدم انجام اقدامات احتیاطی پیش از انجام عمل جراحی که عفونت را شدید و مزمن می کند.

چگونه تشخیص می دهیم که یک زخم عفونی شده است؟

یک زخم عادی هر چند کوچک علامت هایی دازد. از جمله خونریزی یا درد در ناحیه زخم که پس از مدتی رو به بهبود می رود. اما در زخم های عفونی این علایم شدیدتر بوده و به طرز مشخصی خودنمایی می کنند.

علائم مختلفی جهت تشخیص زخم عفونی از یک زخم عادی وجود دارد که اگر بخواهیم به همه آن ها اشاره ای داشته باشیم؛ موارد زیر را شامل می شود:

 • احساس سوزش، خارش و درد در ناحیه زخم با وجود گذشت مدت طولانی
 • ترشحات زردرنگ و گاهی بدبو در ناحیه زخم عفونی
 • زخم به جای بهبود، بزرگ تر و دردناک تر می شود.
 • علائمی همچون قرمزی و التهاب در نواحی اطراف زخم که به راحتی برطرف نخواهند شد.
 • بروز تب و لرز، ضعف و درد برای بیمار و احساس ناراحتی و ناآرامی در بدن او

وجود چند عامل یا مجموعه این عوامل به ما ثابت می کند که با یک زخم عفونی روبه رو هستیم. بدیهی است که درمان زخم عفونی روش و اسلوب خاصی دارد که تخصصی بوده و به آسانی قابل اجرا نیست.

اما راه پیشگیری از گسترش زخم همواره باز است. رعایت اصول بهداشت و سلامتی جهت محدودیت زخم و جلوگیری از عفونت آن راه حل مناسبی خواهد بود.

درمان زخم عفونی

نتیجه

در این مقاله گفته شد که درمان زخم عفونی با انجام مراقبت های ویژه ممکن می شود؛ اما شرایط لازم جهت این درمان کاملا جدی بوده و نباید در اجرای آن ها سهل انگاری شود.

دلایل متفاوتی برای عفونت زخم و نیز افزایش مدت زمان دوره درمان آن وجود دارد. از جمله مهم ترین این عوامل به باقی ماندن عامل مولد زخم، کهولت سن و بیماری های مزمن و زمینه ای، استریل نبودن وسایل عمل و پانسمان و نیز مواد آلوده ای که جراحت و زخم در اثر تماس با آن شکل گرفته است؛ اشاره شد.

اما جهت تشخیص عفونت یک زخم نیز نشانه هایی وجود دارد. از جمله این نشانه ها تب و لرز و ضعف جسمانی، گسترش زخم در عوض بهبود آن در دراز مدت، وجود درد و التهاب همراه با ترشحات رنگی و بدبو در حاشیه زخم و بسیاری موارد دیگر که در این مقاله به آن ها اشاره شد.

Source: www.fairview.org, www.ncbi.nlm.nih.gov, www.wikihow.com

پارساطب
ارسال دیدگاه