درمان زخم بستر

درمان زخم بستر

زخم بستر در مواقع بستری یک فرد، بی حرکتی یا بیهوشی یا زمانی که درد را حس نمی کند، صورت می گیرد. زخم های بستر زخم هایی هستند که روی سطح پوست و تحت فشار بر اثر خواب بیش از اندازه به وجود می آیند.

نشستن روی ویلچر، گچ گرفتگی دست به مدت طولانی عواملی هستند که باعث ایجاد زخم بستر می شوند؛ همچنین صدمه های ناشی از فشار و زخم های ناشی از فشار نیز زخم بستر نام دارند.

درمان زخم بستر برای افراد دارای سن و سال بیشتر یک مشکل جدی است؛ البته این به کیفیت رسیدگی به آن فرد هم بستگی دارد. اگر یک فرد در زمان بستری شدن و بی حرکتی توسط پرستار چرخانده نشود و در شرایط درست قرار نگیرد، تغذیه مناسب نداشته باشد و مراقبت از پوست او انجام نشود، زخم بستر او گسترش پیدا می کند.

افرادی که با دیابت، مشکلات جریان خون و کاهش مواد معدنی در بدن خود مواجه هستند، در خطر بیشتری قرار می گیرند.

درمان زخم بستر

چه چیزی باعث ایجاد زخم بستر می شود؟

زخم بستر زمانی اتفاق می افتد که خون در بدن به قسمت مورد نظر به مدت دو تا سه ساعت نمی رسد. زمانی که پوست می میرد، زخم بستر ابتدا به شکل رنگ قرمز روی پوست ظاهر می شود و درد بسیار دارد و در ادامه به رنگ بنفش می رسد. اگر این قسمت از پوست به حال خود رها شود، سر باز می کند و آن منطقه از پوست دچار عفونت می شود.

زخم بستر ممکن است که عمیق شود و به ماهیچه و استخوان هم برسد و درمان آن معمولا خیلی کند صورت بگیرد که بستگی به شدت آن دارد. شرایط فیزیکی یک شخص از اهمیت بالایی برخوردار است. حضور بیماری هایی نظیر دیابت ممکن است درمان زخم بستر را به یک ماه یا حتی یک سال هم برساند و برای مداوای آن باید شخص مورد نظر جراحی شود.

زخم بستر معمولا روی این نقاط از بدن اتفاق می افتد:

 • کپل
 • پاشنه پا
 • شانه ها
 • پشت سر
 • پشت و کنار آرنج

درمان زخم بستر

چه فاکتورهایی برای درمان زخم بستر ریسک به حساب می آیند؟

بستری بودن یک شخص یا بیهوشی او باعث می شود که درد را حس نکند. در این شرایط اگر شخص دیگری به او توجه لازم را نداشته باشد و به موقع از حالت قبلی حرکت داده نشود، خطر ریسک بسیار بالاست. در افرادی که دیابت دارند یا مواد غذایی خوبی مصرف نمی کنند نیز این خطر بسیار بالا است و ممکن است عواقب جبران ناپذیری برای آن ها در پی داشته باشد.

نشانه های زخم بستر چیست؟

زخم بستر شامل چهار مرحله کلی از خفیف ترین تا شدیدترین می شود:

 • مرحله اول: محل زخم قرمز می شود و وقتی به آن دست می زنیم، گرم است. در پوست های مشکی تر جای زخم آبی یا بنفش می شود. شخص مورد نظر حال ناراحت و آشفته ای دارد. بابت اینکه جای زخم همراه با سوزش و درد و خارش است.
 • مرحله دوم: جای زخم ممکن است در صورتی که به آن رسیدگی نشود، سر باز کرده یا خون ریزی کند. در این شرایط شخص دچار درد شدیدی می شود و پوست اطراف زخم ممکن است رنگ خود را از دست بدهد.
 • مرحله سوم: جای زخم ممکن است عمیق تر شود و به زیر پوست هم سرایت کند.
 • مرحله چهارم: جای زخمی که به شدت آسیب دیده است، ممکن است به مراتب وارد ماهیچه ها و استخوان ها نیز بشود که در این صورت جای آن عفونت می کند و شخص مورد نظر برای درمان زخم بستر باید جراحی شود.

گاهی اوقات جای زخم به گونه ای است که امکان  اختصاص مرحله خاصی به آن وجود ندارد  و این موضوع به دلیل ضعف شدید در بدن اتفاق می افتد. در این شرایط پوست خارجی یا همان پوست زخم روی تخت پیدا می شود. رنگ آن معمولا زرد، قهوه ای، یا سیاه است.

درمان زخم بستر

زخم بستر به چه شکل تشخیص داده می شود؟

فراهم کنندگان سلامتی در مقابل زخم بستر با بررسی پوست زخم بستر را شناسایی می کنند. مرحله آن را نیز با توجه به ظاهر آن متوجه می شوند.

چگونه باید با زخم بستر برخورد کرد؟

درمان زخم بستر باید مورد بحث بین شما و مشاور سلامتی تان قرار گیرد. این اتفاق با توجه به شرایط زیادی باید انجام شود. درمان زخم بستر ممکن است که سخت تر از حد معمول باشد. زمانی که پوست از بین رفته است.

در این شرایط باید راه حل های زیر را به کار ببریم:

 • فشار را از روی زخم برداریم.
 • از زخم با کمک گازهای درمانی مخصوص و همینطور لباس های مناسب محافظت کنیم.
 • زخم را تمیز نگه داریم.
 • مواد غذایی مقوی به مریض بدهیم.
 • بخش مرده پوست را از بین ببریم.
 • پوست سالم را به بخشی که زخم شده است، پیوند بزنیم.
 • فشار منفی را به زخم بیاوریم.
 • داروها (مانند: آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت)

درمان زخم بستر

پیچیدگی های درمان زخم بستر

زمانی که زخم بستر گسترش پیدا می کند، مدت زمان زیادی برای درمان احتیاج دارد. شاید یک ماه و شاید یک سال. یک زخم بستر عفونی باعث تب و خواب آلودگی در فرد مورد نظر می شود. همچنین گیجی و ناراحتی های فکری، ضربان قلب بالا و ضعف کلی بدن را در پی دارد.

پس از اطلاعاتی که در مورد درمان زخم بستر بدست آوردیم، می خواهیم اندک نکاتی در مورد پیشگیری از آن را نیز بیان کنیم.

آیا ممکن است از زخم بستر جلوگیری کرد؟

زخم بستر از طریق چکاپ پوست و در صورت قرمزی آن قابل تشخیص است. شما باید هر روز برای چکاپ مریض مورد نظر اقدام کنید و موارد زیر را انجام دهید:

 • چرخش و تغییر موقعیت او در هر دو ساعت
 • نشستن برعکس روی ویلچر و تغییر موقعیت در هر پانزده دقیقه
 • فراهم آوری یک نشیمن گاه نرم روی ویلچر برای کاهش فشار
 • مراقبت از پوست با خشک و تمیز نگهداری آن
 • فراهم آوردن مواد غذایی خوب زیرا بدون مواد غذایی نظیر: پروتئین، کالری ها، ویتامین ها، مواد معدنی و نوشیدنی های مختلف زخم بستر حل نمی شود.

درمان زخم بستر

نتیجه گیری

درمان زخم بستر ممکن است کار بسیار پیچیده ای باشد. زخم بستر زخمی است که در نتیجه فشار زیاد روی یک قسمت از بدن و نرسیدن خون به آن قسمت به وجود می آید. این اتفاق معمولا با دراز کشیدن روی تخت، نشستن روی ویلچر، گچ گرفتن به مدت بسیار طولانی و غیره به وجود می آید. معمولا این شرایط برای فردی بیهوش یا فردی که در بیمارستان بستری شده است، اتفاق می افتد.

درمان زخم بستر مساله ای جدا با پیشگیری آن دارد. در مرحله درمان باید از بیمار به خوبی مراقبت شود و هر دو ساعت موقعیت بدن او را تغییر دهیم. از پوست او به خوبی مراقبت کنیم و جای زخم را تمیز و خشک نگه داریم.

اما پیشگیری به این صورت است که همیشه باید پوست را بررسی کرده و در صورت مشاهده رنگ قرمز محل آن را تمیز و ضدعفونی کنیم که این کار با گازهای ضدعفونی مخصوصی صورت می گیرد؛ همچنین از داروهایی نظیر آنتی بیوتیک برای درمان و رفع عفونت استفاده کنیم.

مواد غذایی مناسب هم یکی دیگر از عوامل مهم در رفع زخم بستر است که در صورت عدم وجود مواد تقویت کننده بیمار توانایی این را پیدا نخواهد کرد. پروتئین ها، کالری ها و غیره از جمله این موارد هستند.

در این مقاله ما سعی داشتیم که نکات مهم درمورد درمان زخم بستر و همچنین پیشگیری از آن را بیان کنیم.

Source: www.medicalnewstoday.com

پارساطب
ارسال دیدگاه