زخم دیابتی چیست؟

زخم دیابتی چیست

زمانی که به دیابت دچار می شویم، ممکن است یکسری سوالات برایما به وجود آید اینکه آیا دیابت روی روند بهبود زخم ها تاثیر می گذارد؟ وقتی فردی به دیابت مبتلا است، بهبود زخم ها بیشتر طول می کشد که این موضوع ممکن است ریسک عفونت و بیماری های دیگر را افزایش دهد.

فردی که دیابت خود را کنترل می کند، به روند بهبود زخم دیابتی خود سرعت می بخشد و شانس عفونت های شدید را کاهش می دهد. طبق گفته مرکز کنترل بیماری دیابت حدود 30.3 میلیون افراد در آمریکا دچار دیابت هستند و بسیاری از آن ها از مشکلاتی که به دلیل زخم های عفونی ایجاد می شود، رنج می برند. در این مقاله قصد داریم در مورد اثرات دیابت روی بهبود زخم دیابتی و روش هایی برای کاهش ریسک مشکلات صحبت کنیم.

زخم دیابتی چیست

دیابت چگونه روی بدن اثر می گذارد؟

دیابت نتیجه عدم توانایی بدن در تولید یا استفاده از انسولین است. انسولین هورمونی که اجازه می دهد بدن شما گلوکز و قند را به انرژی تبدیل کند. اگر بدن شما در متابولیسم گلوکز مشکل داشته باشد، باعث افزایش سطوح شکر قند خون می شود. این موضوع بر توانایی بدن شما برای درمان زخم ها اثر می گذارد.

در افرادی که دیابت دارند، زخم ها تمایل دارند تا آرام تر درمان شوند و روند پیشرفت سریع تر اتفاق بیفتد؛ بنابراین مهم است بدانید که دنبال چه چیزی هستید.

اگرچه بریدگی، خراش و تاول ممکن است هر جایی از بدن اتفاق بیفتد؛ اما پا یکی از رایج ترین مناطق برای جراحت به شمار می رود. یک زخم کوچک روی پا این امکان را دارد که به سرعت پیشرفت کند و باعث ایجاد زخم پای دیابتی شود.

دیابت و زخم دیابتی

زخم های کوچک، بریدگی ها و سوختگی ها بخش جدایی ناپذیر و تاسف بار زندگی هستند. با این حال برای افرادی که دیابت دارند، این خطرات ممکن است مشکلات سلامتی جدی را در پی داشته باشند. بسیاری از افرادی که دیابت دارند، متوجه می شوند که روند درمان زخم آن ها آهسته است یا به خوبی درمان نمی شوند یا هیچ وقت قابل درمان نیستند. گاهی اوقات یک عفونت ممکن است گسترش پیدا کند.

عفونت ممکن است که در تمامی بافت و استخوان نزدیک زخم یا مناطق دورتر بدن پخش شود. در بعضی موارد و بدون مراقبت اورژانسی عفونت زندگی را تهدید می کند یا ممکن است حتی کشنده باشد.

مهم است افرادی که دیابت دارند، سطح قند خون خود را تحت کنترل داشته باشند تا خطر روند آهسته بهبود زخم های دیابتی کاهش پیدا کند.

طبق یکسری از گزارش ها زخم های پا در افراد دیابتی از هر 4 نفر 1 نفر درمان می شود. زخم پا زخم های دردناکی هستند که ممکن است در نهایت باعث قطع پا شوند.

زخم دیابتی چیست

دلیل به وجود آمدن زخم دیابتی

مطالعه ای که در سال 2013 انجام شد، رابطه ی واضحی را بین گلوکز خون و درمان زخم نشان داد.

زمانی که قندخون به طور دائم بالا باقی بماند، عملکرد سلول های سفید خون را مختل می کند. گلبول های سفید خون نقش اصلی را در ایمنی سیستم ایفا می کنند. زمانی که گلبول های سفید خون قادر نیستند که عملکرد خوبی داشته باشند، بدن در مقابل باکتری و زخم‎های نزدیک توانایی کمتری دارد.

افرادی که دارای دیابت های کنترل نشده هستند، ممکن است گردش خونشان تضعیف شود. با تضعیف گردش خون، خون به آرامی حرکت می کند و بدن مواد مغذی را به سختی برای زخم ها می فرستد؛ بنابراین زخم ها ممکن است به آرامی درمان شوند یا هیچ گاه درمان نشوند.

زخم دیابتی چیست

چرا روند درمان زخم دیابتی کند است؟

زمانی که شما دیابت دارید، یکسری عوامل روی توانایی بدن شما برای درمان زخم دیابتی تاثیر می گذارند.

سطوح قند خون بالا

سطح قند خون شما عامل اصلی در چگونگی بهبود سریع زخم دیباتی شما است.

زمانی که سطح قند خون شما از حالت نرمال بیشتر است:

مانع ارسال مواد مغذی و اکسیژن از سلول های انرژی زا می شود.

از اینکه سیستم ایمنی بدن شما به درستی کار کند، جلوگیری می کند.

التهاب را در سلول های بدن افزایش می دهد.

این اثرات باعث روند آهسته و کند بهبود زخم دیابتی می شود.

نوروپاتی

نوروپاتی محیطی ممکن است که باعث افزایش سطوح قند خون نسبت به حالت نرمال باشد. در طول زمان آسیب ها به دلیل عصب و عروق اتفاق می افتد. این موضوع شاید باعث شود که مناطق آسیب دیده حس خود را از دست بدهند.

نوروپاتی به صورت معمول در دست ها و پاها وجود دارد. زمانی که این اتفاق می افتد، ممکن است زخم دیباتی را حس نکنید؛ بنابراین دلیل اصلی و عمده ای که زخم های پا در افراد دیابتی رایج تر است، همین موضوع به نظر می رسد.

نقص سیستم ایمنی

بسیاری از افرادی که دیابت دارند، با مشکلات دیگری مثل نقص سیستم ایمنی مواجه هستند. بسیاری از سلول های جنگنده ایمنی فرستاده می شوند تا زخم ها را درمان کنند؛ بنابراین توانایی آن ها برای انجام این کار کاهش پیدا  می کند. اگر سیستم ایمنی بدن شما به درستی عمل نکند، روند درمان و بهبود زخم دیابتی کند می شود و خطر عفونت در شما بالا می رود.

زخم دیابتی چیست

اگر زخم دیابتی درمان نشود، چه اتفاقی می افتد؟

زخم هایی که در حال حاضر وجود دارند، دلیل نگرانی هستند. اگر به آن ها توجه نشود، ممکن است باعث پیشرفت سرعت در عفونت شود یا مشکلات جدی تری را ایجاد کنند.

مهمترین مسئله قطع عضو است. افرادی که دچار دیابت هستند 15 برابر در معرض قطع عضو قرار دارند.

روش جلوگیری از زخم دیابتی چیست؟

افرادی که دیابت دارند، برای بهبود زمانی که طول می کشد تا زخم خوب شود، استراتژی های خاصی را پیش می گیرند. این استراتژی ها ممکن است شامل مدیریت گلوکز خون از طریق مراقبت پا و درمان زخم باشد.

مراقبت پا برای دیابت

مراقبت پای مناسب شامل موارد زیر است:

شستشو روزانه پا

قبل از استفاده از مرطوب کننده پا را خشک کنید.

از راه رفتن با پای برهنه خودداری شود.

ناخن های پا را با دقت پیرایش کنید.

کفش های راحتی بپوشید.

پا را بررسی کرده و به صورت روزانه به داخل کفش نگاه کنید.

از دکتر بخواهید که در هر نوبت به بررسی پای شما بپردازد.

درمان زخم

ضروری است که افرادی که دیابت دارند به صورت دقیق زخم های خود را بررسی کنند. درحالی که زخم ممکن است به آرامی درمان شود اینکه برای چند هفته طولانی باز بمانند یا پیشرفت کنند یا به بیرون تراوش کنند یا بیش از حد دردناک شوند، طبیعی نیست.

درحالی که عفونت ممکن است در هر زخمی پیشرفت نکند، اولین مرحله برای جلوگیری این است که زخم را تمیز کنید و روی آن را با بانداژ تمیز بپوشانید. این کار به صورت روزانه تکرار شود.

افرادی که دیابت دارند، بهتر است زمانی که در اطراف قدم می زنند، مخصوصا اگر زخم پیشرفت کرده باشد، از کفش و جوراب استفاده کنند. پابرهنگی خطر عفونت را افزایش می دهد.

زخم دیابتی چیست

چه زمانی به دکتر برویم؟

اگر زخم دیابتی دارید، در طول درمان جوراب سفید بپوشید. با این کار خون یا نشانه های دیگر را راحت تر می بینید.

اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، به دکتر بروید:

مور مور شدن

سوختگی

از دست دادن حس

درد مداوم

تورم

همچنین اگر زخم دیابتی شما بدتر شد یا بیشتر از یک هفته طول کشید، به دکتر بروید.

هر گونه بریدگی روی پوست پا ممکن است باعث ایجاد گرانی شود؛ بنابراین اگر در مورد زخم خود مطمئن نیستید، به دکتر بروید. دکتر زخم دیابتی شما را تشخیص می دهد و بهترین درمان را به شما ارائه می کند.

زخم دیابتی چیست

سخن آخر

در این مقاله در مورد زخم های دیابتی صحبت کردیم. گفتیم که زخم دیابتی در افرادی که به دیابت مبتلا هستند، اتفاق می افتد. روند و بهبود زخم در این افراد طولانی است یا ممکن است این زخم ها به صورت عفونت خود را نشان دهند.

دلیل ایجاد این زخم ها این است که سطح قند خون افزایش پیدا می کند و عملکرد گلبول های سفید مختل می شود. برای این کار کافی است که افراد سطح قند خون خود را کنترل کنند. اگر زخم های دیابتی درمان نشوند، ممکن است قطع عضو را در پی داشته باشد.

برای جلوگیری از این زخم ها کافی است که از پا مراقبت شود. در مقاله ذکر کردیم که اگر با یکسری از نشانه ها روبه رو شدید، لازم است که به دکتر بروید.

Source: www.healthline.com, www.medicalnewstoday.com

پارساطب
ارسال دیدگاه